Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

hasta mı?

errhan

Gümüş 5 Üye
Katılım
29 Kas 2008
Mesajlar
126
arkadaşlar kapluşlarımın ikisinin de kabuklarında beyaz beyaz lekeler oluyo.. bi tanesinde daha fazla.. fakat bu lekeler sudayken görünmüyo da sudan çıkardığım zaman kabukları kuruyunca belırgınkeşiyo.. resimlerini koydum bilgisi olan yardımcı olabilirse çok sevinirim..
 

Ekli dosyalar

  • S6302266.JPG
    69.8 KB · Görüntüleme: 120
  • S6302267.JPG
    111.6 KB · Görüntüleme: 120
RE: hasta mı?

Kabuk degistiriyorsa aralarina hava girmistir o yuzden suda gorunmez.
 
Kabuk değişimi gibi geldi bana... Yani Cahide Bübü'mün kabuğunun şu anki durumuna geliyor... Yavaş yavaş kalkacaklar... Elinize takılacaklar kopacaklar ama siz kopartmayın kendiliğinden soyulup düşer onlar...
 
siz dedikten sonra baktım da o kısımların kenarları baya bi kalkmış heralde kopacaklar.. umarım hastalıktan falan diyldir..
 
O beyaz lekeler ( ilk resim sağ üst tarafta kenara doğru olan beyazlık) sanki mantara benziyor. İyice bir incele pamuksu kadifemsi bir dokumu pis kokuyormu. Uzaktan kesin konuşmak zor senide boş yere pirelendirmiyeyim. Toptan kurumaları şart sen onları dışarı al akan ılık bir su altında sadece kabuklarını çok hafifçe fırçala ve sonra iyice kurula. Yarım saat filan esintisiz sıcak ama kuru bir yerde ( lamba altında filan) dursun. Sonra geri koy aynı yerde gene aynı biçimde bir beyazlık oluşuyorsa şüphelenmek lazım.

Kaplumbağa halsizleşmişse hastalanmış demektir göz damlası işe yaramayacaktır.Kimsenin pek birşeyler yazmamasından anlamışsınızdır sağlık konusu ağır konu ve bazen yazmak zor .

Zorluk hem bilememekten kaynaklanıyor hem 2-3 satırda yazılacak mucizevi tedaviler olmamasından , hemde konunun oldukça detaylı olmasından. O kadar çok birbirine bağlı koşul varki.

Herşeyi olmasına ramen hastalanıyorsa bir yerlerde gene de yanlış yada eksik birşeyler var demektir. 2 temel noktayı gözden geçirmelisiniz su koşulları ve ısı koşulları.

Mesela filtreniz vardır ama yanlış kullanıyor olabilirsiniz , süngerini 2-3 günde bir temizlemeyin ne kadar uzun süre kullanırsanız o kadar iyi. Eğer yüzeyi çok kirlenmişse sadece yüzeyden temizleyin süngeri sıkmayın.Artık iyice kirlenmişse o zaman temizlik yapın. Dip çekimi ve su değişimin olması gerektiğinden az yapıyor olabilirsiniz. Akvaryumda çok az su , buna karşın aralarında pislik biriktirerek hijyeni bozacak çok fazla dip malzemesi olduğunu düşünüyorum. Suyun dengesi kolayca bozuluyordur. Odanız havalanırken kaplumbağaların esintide kalmaması için akvaryumun üstünü az bir kısmı açıkta kalacak şekilde örtün.

Bunlar gibi pek çok ilk anda fark edilmeyen noktalar olabilir. Onu şimdi sıcak tutun. Yemiyorsa haşlanmış tavuk filan yedirmeye çalışın.Eğer iyice halsizleşirse veterinere gitmeniz gerekebilir
 
Suda görünmüyorsa mantar olma ihtimali düşüktür çünkü mantar hem su içinde hem karada belirgindir. Kabukta mineral birikmesi olmuş da olabilir. O beyaz bölgelerde kabuk kalkmışsa diğer arkadaşların da dediği gibi kabuk değişimi demektir. Mantarda hafif pis bir koku ve pamuksu bir görünüm olur su içindeyken de bariz şekilde belirgindir. Bunların ışığında yeniden kontrol edin durumu ve ona göre biraz daha açıklayıcı bilgiler verebilirseniz sorunun çözümü daha kolay olur. Mantar olup olmadığı konusunda belirttiğim hususlara göre yeniden bir gözden geçirin durumu. Mantar olabilceğini pek sanmıyorum suda görünmediği için lekeler. Mineral birikmesi ya da kabuk değişimi olma ihtimali daha muhtemel. Kaplumbağanızda bunun dışında bir sorun yoksa herhangi bir tedavi uygulamayın, iştahı iyiyse, hareketliyse başka bir sorun yok demektir. Kabuktakilerin mantar olduğundan emin olursanız da ona uygun tedavi uygularsınız yalnız bence biraz daha teşhis edin durumu ve ne olduğundan emin olun burda yazılanlar ışığında.

Uygun yöntemlerle, yeterli bilgi ve deneyimlerin ışığında gereken yapılabilir emin olun. Sorun bilgisiz kişilerin yaptığı yanlış yönlendirmelerden ve dayanaksız düşüncelerden, fikirlerden, tedavi yöntemlerinden kaynaklanmakta.
 
Beyazlık pamuksu v3e yumuşak, kokuluysa mantardır... Elinize tırnak gibi bir kalkan parça geliyorsa kabuktur ve beyazlıklar kabuğa yapışmış sıyrılmıyor ve sertse mineral birikintisidir... Bir ara benimkinin kabuğundan birikme oluşmuştu.
 
arkadaşlar yorumlarınızdan sonra tekrar tekrar baktım kesinlikle pis bi koku yok ve sadece suda görünüyolar.. kabuğun kenarları hafif kalkık duruo ve iştahlarıda oldukça iyi.. sanırım korkulacak bişey yok.. ilginize teşekkür ederim..
 
Geri
Üst