Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Hastalığı olabilir mi ?

KırpıkKurabiye

Elmas 2 Üye
Benim kaplumbağam 9.5 aydır benimle ve kabuk boyu 4 cm sadece turtle stick ve karides arada da marul veriyorum ama turtle stick i yemiyor ve 9.5 ayda sadece 1 cm büyüdü bir sorun mu var ? Başka yemleri de denedim raffy gibi ama yemedi.
Akvaryum yaptırdım 3 gün önce boyu 30 cm eni 45 cm kuru alanı var ve çıkıyor.Dibinde de siyah kum var(adını tam olarak bilmiyorum) ve de yutabileceğinden büyük midyeler.
Ve de kabuğunda beyaz küçük lekeler ve kabuğunun alt kısmında da kahverengi lekeler oluşmaya başladı kabuk yumuşaması da yok kabuk ve deri mi değiştiriyor yoksa bir hastalık olabilir mi ?
Sorularımı yanıtlarsanız çok sevinirim Edirne'de su kaplumbağasına bakan bir veteriner bulamadım hep köpek kuş gibi hayvanlara bakıyorlar.Bakımını da anlattım ilgilenirseniz sevinirim :)

İlk sorum ısıtıcı da aldınız mı?
Su sıcaklığı ideal hala geldiği zaman kaplumbağalar yemleri yemeye başlıyorlar genellikle.Yavtuların su sıcaklığı 28-30 derece arasında olmalı.
Tek yönlü besleyerek aslında kaplumbağanıza zarar veriyorsunuz.Kabuk bozuklukları ortaya çıkabilir ileride.
Mutlaka başka bir yeme alışması lazım.Sadece karidesle olmaz.
Alt kabukta ki kahverengi lekeler büyüme işareti.Demek ki kaplumbağanız büyüyor.Endişe edilecek bir durum yok.
Deri değişiminde kaplumbağanızın etrafında beyaz tül gibi parçalar olur.Bir hastalık değil aksine sağlıklı kaplumbağaların büyümesinin işareti.
Kaplumbağanızın şartlarını ne kadar iyileştirirseniz o kadar sağlıkla büyüyecektir.
9,5 ayda 1 cm bir yerlerde yanlış yaptığınız anlamına geliyor.
Sağlıklı ve iyi şartlarda bakılmış yavrular 12 ayın sonunda 10 cm e yakın kabuk boyuna ulaşıyorlar.

Akvaryum, ısıtıcı,filtre,kuru alan, kaliteli bir ana yem, ek yemler, vitaminler gibi bütün bakım koşullarını sağladığınızda kaplumbağanız normalde olması gereken boyuta kısa sürede gelecektir.

ısıtıcı kuru alan lambası akvaryumum cam marul karides ve raffy veriyorum raffy nin ucundan ısırıyor bırakıyor tetraya geçeceğim kuru alan sıcak su sıcaklığı 28 derece kuru alan sıcaklığı sabit ve o da 28.5 derece daha önce 6cm yüksekliğinde ölüm fanusunda besliyordum 3 4 gün önce geçtim cam akvaryuma belki ondan büyümemiştir diye düşündüm sudayken boynu ve kabuğunun arasından deri parçaları sarkıyor önce yem diye düşündüm ama sonra olmadığını anladım teşekkür ederim

Bütün şartlar tamam demek ki :)
Ne güzel kaplumbağanız büyüyor.Deri değişimi ve kabuk altında ki benekler büyüdüğünün en belirgin işareti :)

rahatladım yani iyi ki bir hastalık değilmiş :D bir şey soracağım ben havuç yer mi kapluşlar ?

KırpıkKurabiye' Alıntı:
ısıtıcı filtre kuru alan lambası akvaryumum cam marul karides ve raffy veriyorum raffy nin ucundan ısırıyor bırakıyor kuru alan sıcak su sıcaklığı 28 derece kuru alan sıcaklığı sabit ve o da 28.5 derece daha önce 6cm yüksekliğinde ölüm fanusunda besliyordum 3 4 gün önce geçtim cam akvaryuma belki ondan büyümemiştir diye düşündüm sudayken boynu ve kabuğunun arasından deri parçaları sarkıyor önce yem diye düşündüm ama sonra olmadığını anladım teşekkür ederim

Yediği yem ile yemedigini birlikte verirseniz yer.

Havucu rendeleyin o şekilde bayılarak yiyorlar.Ama ayda 1 kere falan verin.
Nadir olarak yiyeceklerinin arasında :)
Beslenme bölümüne bakıp verilip verilemeyecek taze yiyeceklerin listesini bulabilirsiniz.

Geri