Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

hava yutan kaplumbağam

onuretdin

Bronz 4 Üye
65cm lik akvaryumda 4 tane kaplumbağam var. Isıtıcı, filtre, kuru alan, kuru alan ısıtıcısı mevcut. Kaplumbağalarımdan biri son zamanlarda hava yutuyor. Sanki camın kenarında yem varmış gibi hamle yapıyor sonra oluşan kabarcıkları yemeye çalışıyor :smile:. Bir süredir hafif yan yüzdüğünü farkettim. Yem yemesi normal. Akciğer enfeksiyonu konusunda acı tecrübem var ama bu akciğer enfeksiyonu gibi gelmedi bana. Suda dururken arka tarafı hafif kalkıyor sanki içinde hava varmış gibi ama suya batmada çok fazla sorun yaşamıyor. Sorun ne olabilir?

Cvp: hava yutan kaplumbağam

Bence pek bir sorun yok gibi :)
Suyun üzerinde dururken tarif ettiğiniz şekilde duruyorlar zaten.
Oluşan kabarcıkları yakalamayı da seviyor bizim afacanlar.Bana durum hastalık gibi gelmedi.

valla en son yan yüzen kaplumbağam 2 ay antibiyotik tedavisi yapmama rağmen öldü o yüzden en ufak eksen kaymasında korkuyorum :) umarım dediğiniz gibi bişeyi yoktur.

Siz içinizin rahat etmesi için bir süre gözlemleyin.
Yem yememe, kuru alanda fazla vakit geçirme gibi belirtiler ortaya çıkarsa tedaviye başlarsınız.Ancak şu an için edişe edilecek bir durum yok :)

Bence onlar hava kabarcıklarıyla oynuyor

evet evet hava kabarcıklarıyla oynuyorlar :) benim kapluşta aynı şeyi yapıyor,heyecanlanıyor beni görünce bayılıyorum o haline ellerini öyle bir çırpıyorki şlap şlap ses çıkıyor küçük bir çocuk elini suya vurur ya o sesede güler bunlarda öyle sonra kabarcıklara ağzını atıyor :)))))))

aynen çok tatlı oluyorlar kabarcıklarla oynarken. ama her kaplumbağacının korkulu rüyası olan yan yüzme olayı hiç hoş değil. kabarcıkları yutmaları mümkün mü acaba?

Yan yüzme hastalık belirtisi. Bazen yemleme esnasında birbirlerine vuruyorlar. Yan yüzen bundanda etkilenmiş olabilir. Benim küçük kaplumbağama bu durum oldu veteriner tavsiyesi ile ayırdım. Tedaviye gerek kalmadan gözlem yaptım ve kendiliğinden düzeldi. Ancak boyları aynı ise veya yan yüzen hırpalanan bir kaplumbağa değilse hastalık şüphesi yüksek. Erken teşhis tedaviyi kısa tutmanızı, hasta ise çabuk atlatmasını sağlar. Ben veterinere göstermenizi ve varsa bahsettiğim diğer koşullarıda anlatmanızı öneririm.

bahsettiğiniz olay nadiren de olsa oluyor. yem kutusunu görünce çok hırslanıyorlar. yem attıktan sonra yeme hamle yapayım derken diğerinin kolu bacağı denk geliyor. 2-3 saniye çırpınıyorlar suyun içinde sonra yeme devam. eğer bahsettiğiniz buysa birkaç kez başıma geldi. yan yüzme derken suyun yüzeyinde nefes aldığında hep sağ tarafa yatıyor. onun dışında ben konyadayım 30 derecenin altına düşmedi uzun zamandır. buna rağmen ısıtıcı ve kuru alan ısıtıcısını sürekli kullanıyorum. kuru alanda vakit geçirme süreleri normal, yem yemeleri normal. ama şu yan durma olayı neden? hatta az önce gözlemledim artık suyun yüzeyinde dururken kabuğunun üst kısmı sudan çıkıyor, suya battıktan sonra kabuğuna balon bağlıymış gibi yukarı çıkıyor suyun içinde kalamıyor. akciğer enfeksiyonu gibi gelmedi bana ne tür bir hastalık olabilir ne yapmalıyım?

Isıtıcı 28 dereceye ayarlı ve ısı 30 derece ise zaten ısıtıcı hiç devreye girmiyordur. Gerekirse fişini dahi çekebilirsiniz. Söylediğim gibi darbe alan kaplumbağa diğerlerinden biraz daha ufak mı? Yani darbelerle savrulan genelde o mu? Eğer öyle ise bir hafta kadar ayrı bir akvaryuma yada saklama kabına alıp gözlemleyin. Düzelmezse veterinere götürün.

Eğer bahsettiğim durum bu kaplumbağa için söz konusu değilse bence hasta. Bu aşamada veterinere gitmek öncelikli oluyor. Yan yüzme normal değildir.

o karmaşa içinde hangisinin darbe aldığını hatırlamıyorum. ama uzun zamandır bu olay olmuyor. 3 ü aynı boyda 1 i biraz iri diğerlerinden. iri olanı bu sabah gayet sağlıklıyken benim aptallığım yüzünden öldü. dokunsalar ağlarım modundayım şu an 2 yıldır besliyordum akvaryumdan çıkaramadım hala :'(...

onuretdin' Alıntı:
o karmaşa içinde hangisinin darbe aldığını hatırlamıyorum. ama uzun zamandır bu olay olmuyor. 3 ü aynı boyda 1 i biraz iri diğerlerinden. iri olanı bu sabah gayet sağlıklıyken benim aptallığım yüzünden öldü. dokunsalar ağlarım modundayım şu an 2 yıldır besliyordum akvaryumdan çıkaramadım hala :'(...

neden öldü ya :S nolduuki başınız saolsun hay aksi,bana kimse dokunmadı ben sabaha kadar ağladım valla kapluşum öldüğünde.ölüm sebebi nedir? başınız saolsun yaa cok üzüldüm gerçekten :(((((

ffts1' Alıntı:
onuretdin' Alıntı:

neden öldü ya :S nolduuki başınız saolsun hay aksi,bana kimse dokunmadı ben sabaha kadar ağladım valla kapluşum öldüğünde.ölüm sebebi nedir? başınız saolsun yaa cok üzüldüm gerçekten :(((((

güneşlenmeye çıkarmıştım balkona. kabın yarısı gölgedeydi. yarım saat sonra baktığımda 3ü gölgede büyük olan güneşte kıpırdamadan yatıyordu. aldım kaskatı olmuş vücudu akvaryuma attım sonra bi umut.. saatlerce çıkaramadım akvaryumdan. çok emek harcamıştım aptallığım yüzünden öldü çok üzgünüm..

Başınız sağ olsun :( Gerçekten çok üzüldüm. Gölgelik alana gitmemesi şaşırtıcı. Yarım saatte ölmeside ilginç. Bence sizin bu konuda bir ihmaliniz yok gibi. Ancak başka bir sebeptende hayatını kaybetmiş olabilir. Güneşlendirmeye denk gelmiş olabilir. Neticede fazla düşününp yıpranmayın.

Geride kalanları sağ salim büyütün. Hasta olanı veterinere götürün derim.

tek hatam öğle saatlerinde çıkarmak diye düşünüyorum. çok sağlıklı görünüyordu oysa...

Arkdaşlar bu yan yüzme olayına ne diyosunuz tedavi başlamalı mıyım yoksa bekleyeyim mi? Tüm davranışları, yem yemesi normal. Hava kabarcıklarıyla çok uğraşıyor suyun içinde kalamıyor içinde hava varmış gibi yukarı çıkıyor ama keyfi yerinde :)

Hareketleri iyi, yem yiyor, kuru alanda fazla vakit geçirmiyor. Bunlara bakınca sağlıklı gibi görünüyor ama uzun zamandır suya batamama ve yan yüzme varken daha fazla da beklememek lazım. Akciğer enfeksiyonu değildir belki başka bir sağlık sorunu vardır. Bence tedaviye başlamadan bir veterinere ya da veterinerlik fakultesine götürseniz daha uygun olur. Bir de bu sudaki hava kabarcığı oluşumunu engelleme şansınız var mı? Kapluş sürekli hava yutuyorsa midesi barsakları hava doluyordur.

Açıkcası kaplumbağadan anlayacak veteriner bulabileceğimi sanmıyorum. Veteriner fakültesinde de kimse yoktur bu mevsimde. Kabarcık oluşmasını önlemek için filtreyi sürekli açık tutabilirim. Filtre açıkken uğraşmıyor kabarcıklarla. Asıl merak ettiğim kaplumbağa hava yutabilir mi?? Çünkü tamamen sağlıklı görünüyor hasta olduğunu sanmıyorum. Fakat bazen sanki yem varmış gibi hava kabarcıklarını yutuyor, genelde bu zamanlarda suya batamama-yan yüzme gözlemliyorum.

Ben de sadece tahmin yürütüyorum o yüzden kapluş fizyolojisinden anlayan bir veterinere danışılsa daha sağlıklı bilgiler alınabilir diye düşünüyorum. Şahsen ben denedim hava yutmak çok kolay birşey değil :) Ama dışarıdan basınçlı hava ile mideyi ve barsakları şişirebiliyoruz. İsterseniz birkaç gün baloncuksuz ortamda gözlemleyin aynen suya batamama ve yan yüzme devam ederse ve kapluşlardan anlayan bir veteriner de bulamazsanız siz tedaviye başlayın.

Geri