Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

her gün aynı saatte akvaryumdan çıkmaya çalışıyor

dobemolkerim

Yeni Üye
merhaba benim kızım neredeyse 3 yaşında. 2,5 yaşında sahiplendim. kabuk boyu 13 cm idi 16 cm oldu. aralık ayında sahiplendim ve ocağın sonundan beri her sabah genelde 8:30'da akvaryumdan çıkmaya çalışıyor bazenleri 7:30 oluyor ama daha gecikmiyor. düşmemesi için kartondan uzun bir uzatma yaptım akvaryuma fakat yine her sabah çıkmaya yelteniyor sebebi nedir?

Hayvan yumurta atacak olabilir. Çiftleşmese de belli dönemlerde boş yumurta atarlar. Yumurtlama zamanı geldiğinde içgüdüsel olarak yumurtlayacak yer bulmak için kaçma girişimleri olur.

İkinci sebep güneş ışığını gördüklerinde o yöne doğru gitme eğiliminde olurlar.

Hayvan yumurta atacak olabilir. Çiftleşmese de belli dönemlerde boş yumurta atarlar. Yumurtlama zamanı geldiğinde içgüdüsel olarak yumurtlayacak yer bulmak için kaçma girişimleri olur.

İkinci sebep güneş ışığını gördüklerinde o yöne doğru gitme eğiliminde olurlar.
Peki yumurta atma döneminin bu kadar uzun sürmesi normal mi? 3 aydır her sabah böyle

İlk defa yumurta atacaksa biraz uzayabilir. Hayvan vücudundaki değişiklikleri, hormon aktivitesini anlayamadığı için farklı davranışlar sergileyebilir. Durağanlaşabilir. Suda yada alanda oturabilir. Panik halinde suda hareket edebilir. İştahsızlık gösterebilir. Dışkılamada zorluk, kabızlık görülebilir. Son dönemine girdiğinde akvaryumdan çıkma eğilimi artar.

Bu davranışlar son 1 aylık bir süreçte gözle görülür. Yumurta sıkışması içeride yumurta kırılması gibi durumlar süreyi uzatabilir. Ama 3 ay gibi bir süre fazla o halde sebep bu olmayabilir.

Hayvan bu noktadan daha evvel kaçtı mı hiç? Kaçtıkları yeri unutmazlar. Akvaryum dar geliyorsa bu da diğer bir sebep.

Velakin dişiler ekseriyetle yumurta kaynaklı kaçma eğiliminde olurlar.

İlk defa yumurta atacaksa biraz uzayabilir. Hayvan vücudundaki değişiklikleri, hormon aktivitesini anlayamadığı için farklı davranışlar sergileyebilir. Durağanlaşabilir. Suda yada alanda oturabilir. Panik halinde suda hareket edebilir. İştahsızlık gösterebilir. Dışkılamada zorluk, kabızlık görülebilir. Son dönemine girdiğinde akvaryumdan çıkma eğilimi artar.

Bu davranışlar son 1 aylık bir süreçte gözle görülür. Yumurta sıkışması içeride yumurta kırılması gibi durumlar süreyi uzatabilir. Ama 3 ay gibi bir süre fazla o halde sebep bu olmayabilir.

Hayvan bu noktadan daha evvel kaçtı mı hiç? Kaçtıkları yeri unutmazlar. Akvaryum dar geliyorsa bu da diğer bir sebep.

evet ilk sahiplendiğimde kaçtı. kaçabilme potansiyelini bilmediğimden hatta eski sahibinde de hiç kaçmadığından hiç önlem aladım. ama o düştüğü zaman öğlen saatleri falandı. bu kez her sabah aynı saatte çıkmayı deniyor 2-2,5 saat boyunca

O zaman sebep bu.

Ayağa dikilip cam üstünden tutunarak barfiks çeker gibi kendilerini kaldırıp çene altını cam üstüne koyar ve kendilerini çekip atarlar. Alt sınırda buna göre yüksekliği ayarlarız. Yani ayağa dikildiğinde ayaklar cam üstüne gelmemeli. Tabanda üstüne basıp çıkacağı birşey olmamalı. Mesela çoklu hayvan beslenen sistemlerde bazıları kuru alanda diğer hayvanı sehpa niyetine kullanıyor. Basıp çıkıyorlar.

Gerekirse mukavva karton ve paket bandı ile o bölgeye çerçeve yapıp yükseltebilirsin.

bir süredir de
O zaman sebep bu.

Ayağa dikilip cam üstünden tutunarak barfiks çeker gibi kendilerini kaldırıp çene altını cam üstüne koyar ve kendilerini çekip atarlar. Alt sınırda buna göre yüksekliği ayarlarız. Yani ayağa dikildiğinde ayaklar cam üstüne gelmemeli. Tabanda üstüne basıp çıkacağı birşey olmamalı. Mesela çoklu hayvan beslenen sistemlerde bazıları kuru alanda diğer hayvanı sehpa niyetine kullanıyor. Basıp çıkıyorlar.

Gerekirse mukavva karton ve paket bandı ile o bölgeye çerçeve yapıp yükseltebilirsin.
evet evet onu yaptım. Sadece yine de ürküyorum becerir çıkar diye

O Allahın emri zaten. Benim dişilerden birisi lamba çanaklarını eğip ayağının kızgın çanakta dağlanması pahasına basıp kaçıyordu. Bunlarda fikir bitmez. Biz önlem alırız, bunlar yeni bir yol bulur.

Geri