Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Her şey olması gerektiği gibi ama kuru alana çıkmıyor.

rana

Yeni Üye
Merhabalar, hayatımda ilk kez forum kullanacağım bir kusurum olursa mazur görün lütfen.
Benim 3.5 cm 8 gr lık minicik bir su kaplumbağam var. Kendisini 4 haziranda aldım, çok cahil aldım, ölüm fanusu dediğimiz kapta 3 gün baktım, araştırmaya başlayınca geçici olarak bir kovaya kuru alan yapıp her gün güneşlendirip suyunun ısısını kontrol ettim soğudukça değiştirdim vs. Bir hafta da orada yaşadı sonra akvaryumuna aldık onu şükürler olsun. Fakat dikkatimi şu çekti hiç kuru alana çıkmıyor (uvb lambası var), bulunduğu yer 26 derece olduğundan çıkmıyordur diye düşündüm (suyu 28) ısıtıcı lamba gelene kadar güneşlendiririm idare ederiz dedim (ısıtıcı lamba gümrükte şu an).
Birkaç gündür burada güneş çıkmadı haliyle güneşlendiremedim endişelendim (çünkü aynı problem bir arkadaşta vardı onunkinin kabuğu beyazlamış) ben de kombiyi açtım sadece onun olduğu odanın petekleri çalışır vaziyette odanın derecesini 32 ye kadar getirdim, yine çıkmadı :( Bugün hava güneşliydi aldım eski hazırladığım kovaya koydum çıkarttım balkona bir 5 dk çıktı güneşlendi sonra full suda (ben uzaktan seyrediyorum) Ben de biraz sinirlendim kendime neyi eksik yapıyorum diye aldım eski ölüm kabını akvaryumun üstüne koydum uvb lambasını da oraya verdim zorla güneşlendirdim. 10 dk orada tuttum sonra akvaryumuna geri koydum belki yanlış bir şey yapıyorumdur diye.
Ben ne yapmalıyım? Lamba da gelse sonuç değişmeyecek gibi kombi açık içerisi hamam gibi ama çıkmıyor yine de. Bu arada iştahsızlık vs hiçbir sorunumuz yok çok şükür hareketleri gayet normal. Zaten ben 2 hafta önce veterinere götürmüştüm gayet sağlıklı demişti bu 2 haftada yaşam koşulları da iyileşti bilmediğim bir şey olduğunu sanmıyorum.
Güneşe çıkarttığım kova ve zorla güneşlendirdiğimdeki halinin fotoğrafını paylaşıyorum. Yardımlarınız için çok teşekkürler burası olmasa kaplumbağam akvaryumuna bile kavuşmazdı.
k1.jpg
k2.jpg

Foruma hoşgeldiniz.

Dışarı çıkarmayın, esinti hayvanı üşütür. Yoğun ısı güneş çarpması yapar ve kuş kapar.

Uvb ampulü şu an kullanmayın. 7-8 cm kabuk boylarına geldiğinde kullanın. Şu an kabuğu esnek yapıda olmalı.

Ortam suya emsal sıcaklıkta olsa yeterli.

Hayvan ufak yeni ortama giren hayvanda bir süre alışma süreci olur. Ayrıca ortam hareketli ve ısıtma lambası olmayışı güvenli alan olan sudan çıkma isteğini azaltır. Lamba geldiğinde çıkacaktır.

Mesafeyi ayarlarken alana kibrit kutusu koyup üzerine cam derece yatırın. Evde kullanılan olur. Yarım saat sonra 32 derece olacak şekilde mesafeyi ayarlayın.

Yem olarak tropical axolotl ve gammarus alın. Sera tetra ve dajana markalrın gammarusu iyidir. Sabah stick yemi akşam gammarusu verin.

Son düzenleme:
Merhabalar, hayatımda ilk kez forum kullanacağım bir kusurum olursa mazur görün lütfen.
Benim 3.5 cm 8 gr lık minicik bir su kaplumbağam var. Kendisini 4 haziranda aldım, çok cahil aldım, ölüm fanusu dediğimiz kapta 3 gün baktım, araştırmaya başlayınca geçici olarak bir kovaya kuru alan yapıp her gün güneşlendirip suyunun ısısını kontrol ettim soğudukça değiştirdim vs. Bir hafta da orada yaşadı sonra akvaryumuna aldık onu şükürler olsun. Fakat dikkatimi şu çekti hiç kuru alana çıkmıyor (uvb lambası var), bulunduğu yer 26 derece olduğundan çıkmıyordur diye düşündüm (suyu 28) ısıtıcı lamba gelene kadar güneşlendiririm idare ederiz dedim (ısıtıcı lamba gümrükte şu an).
Birkaç gündür burada güneş çıkmadı haliyle güneşlendiremedim endişelendim (çünkü aynı problem bir arkadaşta vardı onunkinin kabuğu beyazlamış) ben de kombiyi açtım sadece onun olduğu odanın petekleri çalışır vaziyette odanın derecesini 32 ye kadar getirdim, yine çıkmadı :( Bugün hava güneşliydi aldım eski hazırladığım kovaya koydum çıkarttım balkona bir 5 dk çıktı güneşlendi sonra full suda (ben uzaktan seyrediyorum) Ben de biraz sinirlendim kendime neyi eksik yapıyorum diye aldım eski ölüm kabını akvaryumun üstüne koydum uvb lambasını da oraya verdim zorla güneşlendirdim. 10 dk orada tuttum sonra akvaryumuna geri koydum belki yanlış bir şey yapıyorumdur diye.
Ben ne yapmalıyım? Lamba da gelse sonuç değişmeyecek gibi kombi açık içerisi hamam gibi ama çıkmıyor yine de. Bu arada iştahsızlık vs hiçbir sorunumuz yok çok şükür hareketleri gayet normal. Zaten ben 2 hafta önce veterinere götürmüştüm gayet sağlıklı demişti bu 2 haftada yaşam koşulları da iyileşti bilmediğim bir şey olduğunu sanmıyorum.
Güneşe çıkarttığım kova ve zorla güneşlendirdiğimdeki halinin fotoğrafını paylaşıyorum. Yardımlarınız için çok teşekkürler burası olmasa kaplumbağam akvaryumuna bile kavuşmazdı.
Ekli dosyayı görüntüle 8634Ekli dosyayı görüntüle 8635
Ben ilk sahiplendiğimde kuru alana çıkmasını bir buçuk ay bekledim yerine yuvasına alışınca sürekli çıkmaya başlıyor şuan ısıtma lambası yanınca koşa koşa çıkıyor biraz sabırlı olun

Foruma hoşgeldiniz.

Dışarı çıkarmayın, esinti hayvanı üşütür. Yoğun ısı güneş çarpması yapar ve kuş kapar.

Uvb ampulü şu an kullanmayın. 7-8 cm kabuk boylarına geldiğinde kullanın. Şu an kabuğu esnek yapıda olmalı.

Ortam suya emsal sıcaklıkta olsa yeterli.

Hayvan ufak yeni ortama giren hayvanda bir süre alışma süreci olur. Ayrıca ortam hareketli ve ısıtma lambası olmayışı güvenli alan olan sudan çıkma isteğini azaltır. Lamba geldiğinde çıkacaktır.

Mesafeyi ayarlarken alana kibrit kutusu koyup üzerine cam derece yatırın. Evde kullanılan olur. Yarım saat sonra 32 derece olacak şekilde mesafeyi ayarlayın.

Yem olarak tropical axolotl ve gammarus alın. Sera tetra ve dajana markalrın gammarusu iyidir. Sabah stick yemi akşam gammarusu verin.
Hoş buldum. Cem Bey çok teşekkürler cevabınız için, insanlar beni güneş ve uvb lamba konusunda o kadar uyardılar öyle korkuttular ki, uvb yi yurtdışından beklemeyip buradan misli misli pahalısına aldım. Güneş çıkmayınca dertlenmem, bugün zorla lambanın altına koymam da bu yüzden. Büyümesini beklesem de olurmuş meğer vallahi şaşkınlık içerisindeyim.

Bende ahm turtle sticks var severek yiyor, petshopun verdiği paket içinde kuru karides var onu da bayağı seviyor markasını bilemiyorum paketle verdiği için bunlar onu alırken petshopun verdikleri.
Ben ek olarak kaliteli diye sera raffy p nature carnivor(öğün yapmak için) ve sera raffy mineral(ara öğünde vermek için) aldım geçen hafta fakat tospiğim bunları sevmedi. Sadece çok açken yiyor ve bölmeme rağmen bir kısmını bırakıyor kovalamıyor, artık kalıyor hep toplamak zorunda kalıyorum. (ayrı kapta beslemeyi denedim inat etti yemedi, karakterli biri :) )
Bir de evde kendimize yaptığımızda çok azıcık haşlanmış yumurta beyazı veriyoruz onu da çok seviyor.
Bunlar elimde varken yine de bunları alın daha kaliteli derseniz hemen alacağım, veya şunu vermeyi kesin derseniz de vermem, almış olmam önemli değil.

Ben ilk sahiplendiğimde kuru alana çıkmasını bir buçuk ay bekledim yerine yuvasına alışınca sürekli çıkmaya başlıyor şuan ısıtma lambası yanınca koşa koşa çıkıyor biraz sabırlı olun
O kovada kaldığı sürede çıkıyordu ne ısıtıcı ne uvb vardı 1 hafta kaldı o kovada, ondan burada bir problem var diye düşündüm endişelendim, fakat bunları duymak mutlu etti en azından ciddi bir sorun yokmuş, teşekkürler cevabınız için

O kovada kaldığı sürede çıkıyordu ne ısıtıcı ne uvb vardı 1 hafta kaldı o kovada, ondan burada bir problem var diye düşündüm endişelendim, fakat bunları duymak mutlu etti en azından ciddi bir sorun yokmuş, teşekkürler cevabınız için
Rica ederim akvaryumun güncel fotoğrafı varsa bakabilirmiyim kardeşim

Dediğim yemleri alın. Axolotl hayvanın yiyeceği ebatta ufak taneli ve protein ağırlıklı.

Sera natural adıyla gıda katkısını bıraktığından beri hayvanlar pek ilgi göstermiyor. Nadir hayvan severek tüketiyor.

Minerali açmadıysanız ve iade edilebiliyorsa iade edin. Yoksa buzdolabında saklayın şimdilik. 6 cm kabuk boyu gibi başlarsınız. Çene kasları henüz gelişmemiş. Gaga dokusu ise daha yumuşak sert yemleri yiyemez. Raffy P yemi ikiye kırıp 1 damla su damlatın emip yumuşasın biraz sonra verin. Yine yemezse bunu da buzdolabına koyun.

Haşlanmış yumurta akı verebilirsiniz.

Yalnız açık gammarus yerine önerdiğim jelatini açılmamış kutuda yem alın.

Açık yemler bayat ve/veya parazit yumurtası taşıyabilir.

6 cm kabuk boyuna kadar önerdiğim yemler yeterli. Sonrasında çeşit artıyor.

Rica ederim akvaryumun güncel fotoğrafı varsa bakabilirmiyim kardeşim
Tabii, bu sabah çektim, mevcut kuru alandan memnun değilim, gümrükte olan aldığım var şu an ekledim o gelince bunu tünek niyetine kullanacağım.

Ekli dosyalar

• akvar.jpg
    akvar.jpg
    227.9 KB · Görüntüleme: 12
  • kuru.jpg
    kuru.jpg
    71.8 KB · Görüntüleme: 13
O tabandakiler taş mı yalnızca kum olması daha sağlıklı olacaktır
Akvaryumu alırken yeteri miktarda silis kum olmadığından lav taşı koyduk petshopta, ben sonradan silis kum aldım ama filtre bozuldu diye akvaryumcuya gittim şiddetle kaldırmamamı yararlı bakterileri tuttuğunu söyledi ondan bozmadım. Ne düşünüyorsunuz, çıkarayım mı yine de?
Bu arada kuru alanım geldi bugün yeni halini de paylaşmak isterim.

Ekli dosyalar

• y.jpg
    y.jpg
    436.4 KB · Görüntüleme: 7
  • yen.jpg
    yen.jpg
    429.7 KB · Görüntüleme: 7
Dediğim yemleri alın. Axolotl hayvanın yiyeceği ebatta ufak taneli ve protein ağırlıklı.

Sera natural adıyla gıda katkısını bıraktığından beri hayvanlar pek ilgi göstermiyor. Nadir hayvan severek tüketiyor.

Minerali açmadıysanız ve iade edilebiliyorsa iade edin. Yoksa buzdolabında saklayın şimdilik. 6 cm kabuk boyu gibi başlarsınız. Çene kasları henüz gelişmemiş. Gaga dokusu ise daha yumuşak sert yemleri yiyemez. Raffy P yemi ikiye kırıp 1 damla su damlatın emip yumuşasın biraz sonra verin. Yine yemezse bunu da buzdolabına koyun.

Haşlanmış yumurta akı verebilirsiniz.

Yalnız açık gammarus yerine önerdiğim jelatini açılmamış kutuda yem alın.

Açık yemler bayat ve/veya parazit yumurtası taşıyabilir.

6 cm kabuk boyuna kadar önerdiğim yemler yeterli. Sonrasında çeşit artıyor.
Tamamdır çok çok teşekkürler.

Akvaryumu alırken yeteri miktarda silis kum olmadığından lav taşı koyduk petshopta, ben sonradan silis kum aldım ama filtre bozuldu diye akvaryumcuya gittim şiddetle kaldırmamamı yararlı bakterileri tuttuğunu söyledi ondan bozmadım. Ne düşünüyorsunuz, çıkarayım mı yine de?

Tamamdır çok çok teşekkürler.
Bence çıkarmanız daha doğru olur kuru alan güzelmiş güle güle kullansın yalnız biraz daha aşagı indirmenizi öneririm çünkü tırmanıp aşagı düşme tehlikesi var

Lavtaşlarını çıkarıp yıkayın ve saklayın ilerde dış filtrede kullanırsınız. Bu hayvanlar kum yer ufak tanelerini yerse sorun çıkarır. Cerrahi müdahale ister.

Şelale borunun ön ucundaki tapayı çıkarın su önden akıp sirkülasyon yapsın. Kiri filtreye doğru göndersin.

Döngü (nitrifikasyon) bakterileri 28 günde oluşur. Akvaryuma klorlu su konduğunda yada metilen mavisi, bunlar öldürür.

Kuru alan güzelmiş. Yalnız 15 cm üstü hayvanı kaldıracak gibi durmuyor.

Bir tarafını yan cama yaslayın. Orta kısımda camı kasabilir bir de hayvan hızlı inerse karşı cama vurmasın.

Ana sayfa>aksesuar ve ekipmanlar>kuru alan bölümünde konu açıp kuru alanın likini koyarsanız arkadaşlar faydalanır.

Geri