Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

İç Yan Sump

alp87

Gümüş 3 Üye
Herkese merhaba,
140*60*60H boyutlarındaki akvaryum için iç yan sump düşünüyorum. Bunun için detaylı bilgilere ihtiyacım var. İmalatçı ben yapıyorum fakat olumsuz geri dönüşler yaşandığından çizimi , ölçüyü, vb. getir yapıştırayım dedi. Bence dış filtre gözleri ile sump gözleri kıyaslanamaz 60cm boy ve 60cm eni düşününce. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Cvp: İç Yan Sump

alisarp sump sistem yaptırmıştı. bu linkte yorum birde filtre bölümünde anlatmış fikir vermesi açısından bakabilirsin.
mailto:/forum/konu-160-80-70-120-50-60-akvaryumlar-1250-litrelik-sistem-ve-90-55-55-272-litre-akvaryum.html

bu konuda mas akvaryumdan fikir alabilirsin.

yalnız akvaryuma sump sistemi yaparken bir süre boş kalması lazım. suyu tamamen boşaltıp silikon yapışacak bölgeyi kurutacaksın.

bir de şu var sumpta çok malzeme kullanacaksın. temizlemede sıkıntı yaşayabilirsin. bu konuda www.akvaryum.com sitesindekiler daha iyi bilgi verecektir. ben kullanmadığım için farazi bilgi verebilirim. kullananlar eksik yönlerini daha iyi bilirler.

http://www.akvaryum.com/Forum/search_results_topics.asp?SearchID=20160109180109&KW=%22sump+sistem%22

1 haftadır yanıt bekliyorum o siteden. Çevrimiçi oldukları halde bir şey yazmıyorlar.
Teşekkür ederim.

o konulara sırayla bak belki içlerinden birinde akvaryum içi sump hakkında bilgi vardır. bu konuda sumpa sahip olan ancak fikir verebilir. akvaryum altı sistemde bir de fan düzeneği yapmak gerek aksi halde içerdeki nem mobilyayı içten çürütür. hatta bu tip sistemlerde akvaryumda kalabalık etmesin diye sumpa ısıtıcı koyanda var. halbuki bu oradaki suyu ısıttığında buharlaşma kapalı dolapta olduğu için daha yoğun olacaktır. tabi sıcak su akvaryuma aktarılırkende ısı kaybı olacaktır. akvaryum içindeki ısıtıcıdan verimli olmaz.

teorik olarak anlatmam gerekirse ilk haznede kafa motorundan gelen hortumu haznenin altına uzatıp üstüne seramik üstüne elyaf dolduracaksın. bu haznenin üst kısmı akvaryumdan kısa olacak oradan geçen su üstten ikinci hazneye akacak ikinci haznede ise camın altında boşluk olacak su oradaki malzemeden geçtikten sonra alttan üçüncü hazneye geçecek üçüncü haznenin üstüde birinci gibi aynı boyda olacak temiz su cam üstünden akvaryuma akacak. bu işin teorisi. ama bunlar öyle bir ayarda ya da ölçüde olmalı ki işin sonunda taşkın durumu ile karşılaşma olmasın. işte sıkıntı olacak kısım burada başlıyor. bu tip durumlar için taşmayı önleyen bir sistem ve bir hazne daha oluyor. bu kullananın bileceği durum.

Cem abi işten pek fırsat kalmıyor. Mas akvaryuma sump sistemini, ölçülerini vs. bir sorabilir misin benim için.

Mas ile iletişimim yok. Emreye (AEK) mesaj göndereyim müsait olduğunda bir baksın.

alp87' Alıntı:
Cem abi işten pek fırsat kalmıyor. Mas akvaryuma sump sistemini, ölçülerini vs. bir sorabilir misin benim için.

MAS Akvaryum dışında sana yardımcı olabilecek İstanbul'daki akvaryum imalatçıları
- Beta Akvaryum / +902126781230 / Bahçelievler
- Beyaz Köşk Akvaryum / +905397242359 - +90544 666 0232 / Kadıköy
- Tuna Akvaryum / +905322838451 / Maltepe
- Derya Akvaryum / +905364286540 / Avcılar
- Dizayn Akvaryum / +902165277353 / Ümraniye
- DC Akvaryum / +902125332466 / Fatih

Akşam danışırım. Ancak diğer firmalara da bu esnada danışabilirsin. Beta ve dizayn akvaryum genelde yüksek fiyat verirler. Ama sadece danışacaksan cevap verirlerse bir danış genele. Birde akvaryum dizayn merkezi var.
http://www.akvaryumdizaynmerkezi.com

Hem akvaryumu hem de yan sump sistemini yaptırdım. Akvaryumdan çalmadan, yan cama su giriş deliği açarak...
herkese çok teşekkür ederim.
Yeni konu açmak için çok çaba harcadım ancak açamadım. Özür dilerim. JBL Agil alacağım. 1kg yok, 5kg var. Bayatlama endişesi sebebiyle almadım. Çünkü yem çok doyurucu çıktı. Az tüketiyorlar. Bu da 5kg yemin bana fazla olacağı anlamına geliyor. İlgilenen olursa kendime ayırdıktan sonra yemin kalanını satmak istiyorum. Uygun sayıda alıcı toplayabilirsem yemin siparişini vereceğim. Bu arada 5kg Agil 200 Lira.

Teleskop akvaryumda 250'lik var. Diğer yemlerin bir kısmı da ucuz. İleri tarihli dersen yedekte tutmak için al. Özellikle litrelik olanlar. 39 tl üstü ücretsiz kargo.

Sump için açtığın delik su yüksekliğini kısıtlamıyor değil mi ?

Bir bakayım oraya da.

Su yüksekliğini kısıtlamak yok. Su kayıt ve kuşakların 3cm altından başlıyor.

Yan sump yaptırdım yaptırmasına ama yeterli su berraklığına ulaşamadım ne yazık ki. Elimdeki malzemeler; 2 torba maifan taşı, 1torba jbl nitratex, 2 parça 5cm kalınlığında mavi biyolojik sünger, 2 torba seachem purigen, 14 adet bulaşık teli plâstik olanlardan, elyaf tek parça olarak tüm malzemelerin en üstünde duruyor zira çok koyarsam motorun bulunduğu hazneye su akışı oldukça düşüyor. Bu da motorun yanmasına yol açabilir. Akvaryum 140*60*60h ölçülerinde sump bu ölçülerden bağımsız olarak 15*15 boyutlarında 4 bölme ve akvaryum eni kadar. Akvaryumu kaplumbağalarla birlikte elden çıkarıp benden daha iyi bakacak birileri bulmayı bile düşündüm ama bazen de bebek halleri aklıma geliyor. Nereden nereye deyip onların da benimle yaşlanması güzel diye düşünüyorum. Arada kaldım açıkçası. Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.

Manfashi stone'u seramik yerine doğrudan koyarsan kiri tutmakla birlikte alt kısmı tıkayacağı için suyu sıkar. Seramik tutarken boşluklarıyla suyu tam genele dağıtır. Bunun hemen üstünde sünger olacak.

Üstüne zeolite, zeolite üstü elyaf onun üstüne jbl clearmec üstüne elyaf üstüne nitrat ex, üstüne elyaf ve pürigen en üste yine elyaf. Sistemi bu şekilde yaparsan daha randımanlı olur.

Toz kiri elyaf tutar. Sünger tutmaz. En üstteki elyafın yanlardan kaçak yapmaması için sünger ile sıkılayabilirsin. Kenarlardan elyaf kalkmaz.

Unuttum bir de 1 litre sera siporax var. Sıralama içinde zeolitim yok. Zeolit yerine ne olur? Yaptırdığım sump ın resmini yükleyeyim de bu sıralamayı hangi gözde yapmalı ona da karar verelim. Ölmeden şu akvaryumu cam gibi görebilsem...

Siporax var ise seramik yerine kullan. Malzemelerin en pahalı olanlarını almışsın.

Sump sisteminin avantajı nedir tercih edenler neden dış filtre yerine sump sistemini tercih ediyorlar? Büyük akvaryumlar için daha mı fazla su filtrasyonu sağlıyor bunun yerine güçlü bir dış filtre kullanmak daha pahalı olacağı için mi acaba?

O malzemeler pahalı fakat çoğunu yeni devreden bir petshoptan aldım. Adam elinde kalanları verdi kutusunu 5 -10 liraya. Balıklar gelince alamazsın bu fiyata deyince ben de aldım. Jbl nitratex 10 lira, maifan taşı kutusu 5 lira...

oguzhanok, yan sump litre olarak tüm dış filtrelere kafa tutar diye düşünüyorum. Bir de tek hortum kullanılıyor. Temizliği daha kolay. En azından bütün takım taklavatı al, banyoya götür, akvaryumdan su çek, o suyu banyoya götür, malzemeleri onunla yıka, yetmedi bir daha su çek vb. uğraşlar yok. Gerçi bana laf düşmez ama tecrübe ettiğimi paylaşmak istedim sadece.
Cem abi elyaflar ince olsun değil mi?

sump dış filtrenin kapasitesinin yetmiyeceği akvaryumlarda uygundur. Burada kastettiğim sump, bağımsız akvaryum altı olan. Daha çok malzeme alır. Sirkülasyon anlamında yavaş ama performansı yüksektir. Dış filtre pahalı gibi durur ama orta vadede emsal değerlere gelir. Dış filtrede az sumpta malzemeyi çok kullanıyorsun. Daha ömürlü. Sadece belli zamanlar ilk su giriş bölümünü temizlemek yetiyor. Dolap içine fan, tesisat kurulumları var. Sump sistemi seven insanlar var. Bu tercih meselesi birazda. Ben dış filtreyi tercih ediyorum.

Bizim hayvanlara gelirsek kir yoğunluğu yüksek. Bu da yüksek debi ve iyi sirkülasyon istiyor. Bu sebeple dış filtre daha makul oluyor.

Geri