Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

İdeal Isı

cenkyenmez

Gümüş 3 Üye
Selamlar,
Çizgili dere kaplumbağalarıma su 26C-28C arası, kuru alan 29C-31C arası olacak şekilde sıcaklıkta bakıyorum.

Sera ve bir iki diğer markanın da olmak üzere 7-8adet cam termometre ile ölçüm yapıyorum. Isıtıcı sağ arka köşede, dış filtre temiz su borusunun hemen yanında.

Isıtıcıya en yakın ve en uzak konumlandırılmış dereceler arasında 1,0C-1,5C bir fark oluyor normal midir?

Sıcaklık konusunda farklı bir öneriniz var mıdır?

Çizgililer için eğer hayvan hasta değil ise 26 derece uygun.

Isı farkına gelirsek ya sirkülasyon yeterli değil yada ısıtıcı kapasitesi düşük. Bu da uzun süre çalışmasına neden olur. Ama büyük ihtimal sirkülasyon yetersiz. Ön ucunda tıpa varsa onu çıkarıp önden doğrudan verdirebilirsin bu suyu hareketlendirir.

Cvp: İdeal Isı

termometrelerin bir hata paylarıda var bunu göz ardı etmeyin ( aşağı yukarı sera da bile 1 derecelik şaşma firma tarafından olabileceği belirtiliyor ) yani durum sadece termometre hatası olabilir

eğer termometre hatasından kaynaklanmıyorsa; ısıtıcıyı varsa iç filtre yakınlarına koyarsanız daha iyi bir sıcaklık dağılımı elde edebilirsiniz

Sera ve jbl marka derecelerde pek olası olmasa da boyu marka derecelerde hatalı çıkıyor. Ucuz markalara rağbet etmeyin. Civa ağır metal ve kırılma itibariyle tehlikeli olduğu için alkol bazlı içeriğe döndüler. Bu tam kıvamında değilse hata payı ortaya çıkıyor.

Cvp: İdeal Isı

Eski konularıma bakıyordum, çok uzun zaman sonra yazdım ancak tekrar okuyacak birisi olursa diye düşünerek yazmak istedim.
İlk yorumumda bahsettiğim ısı farkı Cem Bey'in söylemiş olduğu gibi filtre sirkülasyonunun düşüklüğü ve ısıtıcı kapasitesi düşüklüğündendi.

Yüksek (aslında yüksek değil, ideal) watt'lı ısıtıcı ve ideal watt'lı dış filtreye geçtiğimde bu sorun ortadan kalktı.

Eğer akvaryumun farklı noktalarında farklı sıcaklıklar ölçüyorsanız öncelikle ekipmanlarınızın teknik değerlerini gözden geçirin.

Geri