Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

İki kaplumbağa

eso

Yeni Üye
Katılım
25 Kas 2008
Mesajlar
7
Merhaba

Geçen hafta kızım ve onun ısrarlarına dayanamayan eşim nedeniyle iki kaplumbağamız oldu. Kapları 30*25 yükseklikte 25cm civarında.
Büyük olan 8cm 75gr ağırlığında diğeri 4cm 8gr. Cinsiyetlerini çok anlamasakda büyüğün tırnakları uzun olduğu için erkek olduğunu düşünüyoruz. iki tip yem biri Sera I diğeri Sanyu , su dezenfekte etmek için damla ve vitamin damla aldık.İkisi de iştahlı. Büyük aşırı hareketli ve dışa dönük etrafında biri varsa hep o yöne gidiyor ve etrafla çok ilgili.Küçük ise hep taşların altına saklanıyor. Büyüğün istemedende olsa onu korkuttuğunu düşünerek dün ayrı bir kaba koyduk.
Kuru alan yarattığımız halde ısıtıcı olmadığı için sanırım sudan çıkmak istemiyorlar.
Neler önerirsiniz? İkisi birarada daha büyük bir akvaryuma mı koymamız lazım. Ben siteden okuduklarımı evde anlattıkça eşim geri vermemizi öneriyor kızım kalmasında ısrarlı. Ne yapacağımızı şaşırdık.
 
ilk önce hayırlı olsun
benim de iki kaplumbağam var biri büyük biri küçük
ilk başları ikisini ayrı kapta bakıyodum aynı yere koymak çok sordu ufak olan devamlı kaçıp tedirgin oluyodu
şuan da onları daha büyük bi akvaryuma koydum birbirine alıştılar ve çok mutlular
ısıtıcı almanızı öneririm daha canlı hareketli olurlar
soğukta devamlı suyun altında dururlar ve uyurlar
kısaca mümkünse daha büyük bi akvaryum la birlikte birde ısıtıcı almanız
 
Teşekkür ederim. Hayırlı mı oldu bilmiyorum. İnsan dillerinden anlamayınca vicdan azabı çekiyor.Ne kadar yem vereceğimizi tam olarak bilmediğimiz için internette araştırma yaparken bu forumu buldum.Yazılanları okuyunca da sorunumuzun sadece yem olmadığını anlamış oldum.
Büyük çok hareketli hep küçüğün üzerine basıp geçiyor. O da sürekli bir taşın arkasında. Dediğiniz gibi büyük akvaryum olursa belki bir arada olabilr ama şimdilik ayrı durmalarında fayda var sanırım..
 
Isıtıcı onlar hareketli olabilsinler diye değil , "yaşayabilsinler" diye olmazsa olmaz bir ihtiyaçtır.Büyük-küçük kaplumbağalar birbirleriyle pek iyi geçinemezler...Özellikle beraber yaşamamış kaplumbağalar sürekli bir liderlik yarışı içerisinde olur ve yaralanmalara hatta ölümle dahi sonuçlanabilen kavgalar olabilir.Eğer imkanınız varsa geri götürün derim...Bu ticarete ortak olmamak adına.Eğer bakacaksanız da büyüğün küçüğe zarar vermemesi adına ayrı paludaryumlarda bakmalısınız.İyice düşünün , bizim forumdaki çeşitli yazılarımızı da okuyun...Belki şimdi onlar hayvan dükkanında tekrar satıldıklarında iyi bir hayat yaşamayacaklar , böyle bir ihtimal var.Ama eğer siz onu geri götürmezseniz bir tane daha yeni kaplumbağa getirtilecek , satılacak ve o da evinden , yuvasından , yurdundan koparılacak.Her yerde söylüyorum , size de söyleyeyim; eğer kaplumbağa beslemenin , onları yuvalarından koparıp buralarda paludaryumlara tıkmak olduğunu bilseydim.Kaplumbağa almazdım.Eğer bizler kaplumbağa almazsak hayvancılar kapluşları satamayacaklarından bir daha onları getirmezler ve yuvalarından koparmazlar...Ama bunun için milyonlarca insanı bilinçlendirmek gerekir...Hala her gün onlarca insanlar o "plastik kap"ta yeni yeni kaplumbağalar alıyorlar.

https://www.sukaplumbagasi.com/forum/showthread.php?tid=38

https://www.sukaplumbagasi.com/forum/showthread.php?tid=116

Bu konulara bir bakın...Ayrıca sitenin hemen hemen her tarafında kaplumbağaların neden alınmaması hakkında bir sürü yazılarımız var.Şimdi adresler aklıma gelmedi , geldikçe eklerim.

İstisnasız almanız gereken ekipmanlar; ısıtıcı , paludaryum , ısıtıcı lamba ve kuru alandır.Eğer kuru alana sabit bir ısıtıcı lambanız yoksa kaplumbağalarınız çıkmak istemeyebilir.Aramıza hoşgeldiniz...Keyifli paylaşımlar dilerim.
 
Detaylı anlatımın için teşekkürler tarçın.
Söylediklerinde çok haklısın. Almadan önce bunları bilseydik sanırım almazdık. Şimdi bir an önce karar verip ki kızım geri vermeye taraftar değil. O zaman geriye onların mutlu olacakları ortamı sağlamak kalıyor.
 
Kızınızı üzmemiş olursunuz hem de kaplumbağalara da onların yaşayabilecekleri en iyi ortamı sağlayabilirsiniz.Önemli değil.
 
Geri
Üst