Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

İlaç Kullandıktan Sonra Sudaki Kırmızılaşma

sedadg

Bronz 2 Üye
arkadaslar kaplumbagam hastaydı.ilaca basladık bugün ilk kez ilacı verdım yarım saat sonra su kırmızılaştı.napıcam bilmiyorum napıcam lutfen yardım edin!!normalmi bu

RE: su kırmızılaştı yardım!!!

Hangi ilacı nasıl kullanıyorsunuz?
Kaplumbağanızın hastalığı ne tam olarak?
İlaçlar hakkında bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olacaktır.

Bir de konu başlığınızı düzenleyin.Yardım gibi başlıklar açmak yasak.

monodoks kullanmaya başladık bugun.kuru alandan inmiyordu iştahsızdı yüzmesinde bir problem vardı.sürekli uyuyordu:(

Daha önce bu ilacı kullanmadım.Ama suya dökünce mutlaka bir renk değişimi olacaktır.
Eğer talimatlara uygun bir şekilde kullanıyorsanız bir problem olacağını zannetmiyorum.

Başlığınızı kurallarımıza uygun hale getirin lütfen.

Tamam ben düzenledim...
Monodoks kullanınca su sararır normalde :) Sizinki biraz koyulaşınca kırmızıya benzetmiş olabilirsiniz.
Suyu hemen değiştirmeyin...İlaçlı suda dolansın biraz ki heryerden faydasını görsün ilacın... :) Suyunuz çok koyulaşınca değiştirebilirsiniz.
Örnek:3 veya 4 günde bir değiştirebilirsiniz...

furkan54ozan' Alıntı:
Tamam ben düzenledim...
Monodoks kullanınca su sararır normalde :) Sizinki biraz koyulaşınca kırmızıya benzetmiş olabilirsiniz.
Suyu hemen değiştirmeyin...İlaçlı suda dolansın biraz ki heryerden faydasını görsün ilacın... :) Suyunuz çok koyulaşınca değiştirebilirsiniz.
Örnek:3 veya 4 günde bir değiştirebilirsiniz...

teşekkür ederim... yok sararmadı bildiğiniz kırmızılaştı su.çok şaşırdım .şuan canlandı ama sudan çıkmaya çalışıyor ayırdım diğer kaplumbagamdan..çok panik yaptım:(

[highlight=#ffffff]Sudan çıkmaya çalışıyor dediğiniz suyun içinde kıpır kıpır dolaşıyor sanıyorum :) Hemen etkisini göstermiş ilaç :)

Panik yapmanıza gerek yok akvaryum küçük geldiği için çıkmaya çalışıyormuş gibi görünebilir :) Ama enerjisini harcıyor kaçmaya çalıştığını sanmıyorum...
[/highlight]

furkan54ozan' Alıntı:
[highlight=#ffffff]Sudan çıkmaya çalışıyor dediğiniz suyun içinde kıpır kıpır dolaşıyor sanıyorum :) Hemen etkisini göstermiş ilaç :)

Panik yapmanıza gerek yok akvaryum küçük geldiği için çıkmaya çalışıyormuş gibi görünebilir :) Ama enerjisini harcıyor kaçmaya çalıştığını sanmıyorum...
[/highlight]

evet küçük gelmiş olabilir ayrı bir kapta çünkü...umarım iyileşir..akşamda vermelimisin ilacı fazla gelmezmi??

Her gün 1 kapsül dökülerek kullanılıyor bildiğim kadarıyla.
Su sıcaklığınız uygun düzeydeyse kısa sürede iyileşecektir kaplumbağanız :)

teşekkür ederimm:))en kısa zamnda iyileşir inşallah!!işi gücü bıraktım onunla ilgileniyorumda:)

O ilacı nerden aldınız bende alayım benimkide hasta.Nerde bulurum birde kaç para.

monodoks ve türevlerini eczanelerde 5TL civarı fiyatlarda bulabilirsiniz.

Yazdıklarınızda bi eksiklik vardır umarım çünki ilacı kullanım şekliniz bildiğim kadarıyla yanlış. Monodoks ve türevi ilaçların akvaryum suyuna eklenerek uygulanması doğru değil.
Bi dönem benzer bi durumu bizde yaşamıştık. Yaptırdığımız tahlillerden sonra idrar yolları iltahabı olduğunu öğrenmiştik. Dahası suyun neden kırmızılaştığına tesadüfen şahit oldum. En küçük oğlumun erekte olmasıyla ergenliğe geçiş yaptı diye seviniyodum ki birden o haldeyken kırmızı yani kanlı idrar yaptığını görmüştüm. Epey bi araştırma ve veterinerlik fakültesinden bi profesörle görüşüp şöyle bi tedavi uyguladım.
En uygun yöntemleri sıralarsak ,

a) Kaplumbağanızı bi havlu yardımıyla sarmalayıp suda eritilmiş gerekli miktardaki ilacı çay kaşığıyla içirmek.
( genelde buna pek istekli değiller, sinirlenirse kaşığı ısırmak için hamle yaptğında yada HAFİFCE kaşığın ucuyla ağzına doğru itekleyip kaşığı ağzına boşatmaya uğraşırdım. Tavsiyem 2 kişi yapılmasıdır)

b) Yemine damlatıp teker teker yedirmek.
( Herbir yem tanesine 2 - 3 damla damlatıp emdirip tek tek yada alışıklarsa kuru alana bırakarak almalarını sağlamak. )

c) Ayrı bi kaba akvaryumdan aldığınız ılık suya ilacı karıştırarak 15 dakika kadar kaplumbağanızı bekletip yine ılık suda duş aldırdıktan sonra yerine bırakmak.
(Bu yöntemi uygularken dikkat edilmesi gereken durum ısı farklılığı daha beter hastalanmasına sebep olabilir ve kaplumbağada aşırı stres yaratabilir. Bu yüzden hiç tarcih etmedim.)

Umarım yazdıklarımın size ve sizden sonra okuycaklara bi faydası olur. Gerçi şuan neyi nasıl yazdığımı kontrol halim bile yok, yorgunluktan uykusuzluktan gözüm açık uyuyorum. Mesajınızı görünce kendi halimi hatırladım ve bildiklerimi paylaştım. Evlatlıklarım şuan canavar gibiler umarım sizinkilerde düzelip kendine gelirler.

Sanırım farklı bir ilaçtan bahsediyorsunuz...Monodoks kapsül kapsül bir ilaçtır kapsüllerin içinde ise tozlar bulunmaktadır diye biliyorum, bu tozları suya dökerek tedavi yapmaktayız...Yani tozları yeme damlatmak veya kaşıkla vermek gibi bir durum söz konusu değidlir :)

Hastalıklarda büyük kaplumbağalara enjeksiyon yapılabiliyor.
Ama küçük kaplumbağaların bu ilacı ağız yoluyla alınması sağlanıyor.Bununda özellikle 33 derece sabit sıcaklıkta suyun içine kapsül karıştırılarak yapılması öneriliyor.
Yani burada da bir yanlışlık olduğunu düşünmüyorum.
Her kaplumbağa ağzını açmıyor.Bunun için o sudan içmesi sağlanıyor.
Suyun kırmızılığı yönünden dedikleriniz suyun durumuna bir açıklama getiriyor.

Arkadaşlar sanırım ya çok hızlı okuyup gözden kaçırıyorsunuz, yada başka bi sorun var :) Seçeneklerin ilki olan a şıkkını kopyalayıp yapıştırıyorum.

a) Kaplumbağanızı bi havlu yardımıyla sarmalayıp suda eritilmiş gerekli miktardaki ilacı çay kaşığıyla içirmek.

Her cümlede ilacın suda eritilmesi gerektiğini tekrar etmeye gerek görmedim ama gerekliymiş :) Umarım şimdi daha farkedilir olmuştur furkan54ozan
.

Zencefil arkadşım senin tekrar ettiğinin aksi bişey yazmadım, (Suyun 33 derece olması gerektiğini eklediğin için ayrıca teşekkür ederim.) sadece akvaryum ( yada kaplumbağanın yaşadığı ortam neyse ) suyuna değil - ayrı bi kaba - alınması gerektiğiydi. c şıkkını aynen kopyalayıp yapıştırıyorum,

c) Ayrı bi kaba akvaryumdan aldığınız ılık suya ilacı karıştırarak 15 dakika kadar kaplumbağanızı bekletip yine ılık suda duş aldırdıktan sonra yerine bırakmak.

Sebebi, suda çözülen bu ve buna benzer birçok ilaç bir süre sonra suyun kimyasını değiştirerek zararlı ( zehirli ) hale geliyor. Bunu durumu en iyi bileceklerden biri sanırım sensin Arzu. :)

Son olarak şunuda belitmek isterim, hiçbir konuda doğruluğundan kesin emin olmadığım, uygulanmamış bilgileri hiçbir şekilde paylaşmam veya tavsiye etmem. Yani yazdığım hiçbir bilginin, tahmin üzerinden varsayımlarla karıştırılmasını istemem. Herkeze kaplumbağalarıyla sağlıklı keyifli günler diliyorum.

Geri