Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

İlaç Kullandıktan Sonra Sudaki Kırmızılaşma

Sizin verdiğiniz bilgilerde kusur aramadık.
Sadece ilaç kullanım şekliniz yanlış ifadesine karşıyım.
Çünkü kullanım şeklimiz gayet doğru.
Ayrı bir kap veya akvaryum bu kullanan kişinin tercihi.
Kimyası bozulur mu bilemem.Ama bu uygulamayı Ankaara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi hocalarından biri tarafından verildiğini biliyorum :) Yavru kaplumbağanın 1 kapsül eritilmiş su da 12 saat gibi bir süre kalması söyleniyordu :)
Burada ki amaçta hasta kaplumbağanın ilaçlı sudan içmesini sağlamak zaten

Arkadaşım yazdığım msj ın tamamı sayfada görünmüyo mu aceba :). Neyin neden olduğunu açıklıyarak yazmama rağmen bu tip durumlarla karşılaşıyorum.
Kimsenin yazılarıma kusur aradığına dair bişey yazmadım. Israrınıza karşılık olarak ilk mesajıımın ilgili kısmını kopyalayıp yapıştırıyorum.

c) Ayrı bi kaba akvaryumdan aldığınız ılık suya ilacı karıştırarak 15 dakika kadar kaplumbağanızı bekletip yine ılık suda duş aldırdıktan sonra yerine bırakmak.

Sebebi, suda çözülen bu ve buna benzer birçok ilaç bir süre sonra suyun kimyasını değiştirerek zararlı ( zehirli ) hale geliyor.

İşte bu yüzden ayrı bi kapta ilaç uygulamanın doğru olduğunu tekrar ediyorum. Bi düşünelim, kaplumbağalar yaşadığı ortamda suyun içinde yem yer ve idrarını kakasını suda yapar. Bu su yeteri kadar kirliyken (bakteri yüklüyken) birde mikroplu olduğunu ekliyelim. Şimdi bu kadar kirli ve mikroplu suya antibiyotik etkili bi ilacı eklediğinizde nekadar fayda bekliyebiliriz. Kaldıkı bu ilacı yirmidört saat kaplumbağanın içinde bulunduğu suya eklerseniz bir süre sonra ilacın ihtiva ettiği maddelerle suyun içinde bulunan bakteriler organizmalar vs. lerin etkileşime girerek zararlı zehirli hale geldiğini anlamamak yada buna itiraz etmek ne kadar mantıklı.
Unutmamalı ki bu ilaç su calıları için değil, insanlar için imal edilmiş. Yani hepimizin bilidiği kaplumbağa vitamini vs gibi özel olarak imal edilmiş değiller.

Tabiki dediğiniz gibi isteyen istediği metodu uygular ama bu doğru olanı değiştirmez. İsteyen kaplumbağasına tencerede çekmecede klozette yada aklıma gelmeyen garip şekillerde bakabilir :). Hala akıllarda soru var ise veterinerlik fakültesi su canlıları bölümünden su kaplumbağaları hakkında eğitim almış hocalardan bilgi edinebilir.
Herkeze kaplumbağalarıyla sağlıklı mantıklı huzurlu günler diliyorum.

tosboğas' Alıntı:
Arkadaşlar sanırım ya çok hızlı okuyup gözden kaçırıyorsunuz, yada başka bi sorun var :) Seçeneklerin ilki olan a şıkkını kopyalayıp yapıştırıyorum.

a) Kaplumbağanızı bi havlu yardımıyla sarmalayıp suda eritilmiş gerekli miktardaki ilacı çay kaşığıyla içirmek.

Her cümlede ilacın suda eritilmesi gerektiğini tekrar etmeye gerek görmedim ama gerekliymiş :) Umarım şimdi daha farkedilir olmuştur furkan54ozan
.

Peki onu açıklamışsınız birde bunu açıklarmısınız...
b) Yemine damlatıp teker teker yedirmek.
( Herbir yem tanesine 2 - 3 damla damlatıp emdirip tek tek yada alışıklarsa kuru alana bırakarak almalarını sağlamak.

Tekrar söylüyorum ilaç toz şeklindedir.Bu ilacı suya dökmek yerıne yeme damlatılacak hale getirmek(yani sıvı hale getirmek) ne kadar mantıklıdır?

Normal şartlarda kullanıcılarımız bir akvaryuma,bir ısıtıcıya ve bir filtreye sahip.İlacı suya döktüğünde suyun rengi zamanla tabiki değişecektir.Filtremiz bu suyu elinden geldiğince zaten temizleyecektir.2-3 gün sonrada biz suyumuzu değiştirirsek tamamen temiz olacaktır...

Biz bu güne kadar bunu savunduk,bunu uyguladık,bunu uygulamalarını söyledik ve hiçbir üyemiz gelipte zehirlendi demedi...Buradanda bizim çözümümüzün mantıklı ve zararsız olduğunu anlarsınız umarım.

Zehirlenme olsa bile filtre temizliyor zaten.Yani dediğiniz "24 saat sonra suyun ve ilacın maddeleri karışacaktır ve zehirlenme ortaya cıkacaktır" bu durum mümkün olsada 24 saat içinde olmaz.Çünkü filtremiz var...Sürekli aynı şeyleri tekrarladım iyice okuyun anlayın diye...

Teşekkürler.

furkan54ozan' Alıntı:
tosboğas' Alıntı:
Arkadaşlar sanırım ya çok hızlı okuyup gözden kaçırıyorsunuz, yada başka bi sorun var :) Seçeneklerin ilki olan a şıkkını kopyalayıp yapıştırıyorum.

a) Kaplumbağanızı bi havlu yardımıyla sarmalayıp suda eritilmiş gerekli miktardaki ilacı çay kaşığıyla içirmek.

Her cümlede ilacın suda eritilmesi gerektiğini tekrar etmeye gerek görmedim ama gerekliymiş :) Umarım şimdi daha farkedilir olmuştur furkan54ozan
.

Peki onu açıklamışsınız birde bunu açıklarmısınız...
b) Yemine damlatıp teker teker yedirmek.
( Herbir yem tanesine 2 - 3 damla damlatıp emdirip tek tek yada alışıklarsa kuru alana bırakarak almalarını sağlamak.

Tekrar söylüyorum ilaç toz şeklindedir.Bu ilacı suya dökmek yerıne yeme damlatılacak hale getirmek(yani sıvı hale getirmek) ne kadar mantıklıdır?

Normal şartlarda kullanıcılarımız bir akvaryuma,bir ısıtıcıya ve bir filtreye sahip.İlacı suya döktüğünde suyun rengi zamanla tabiki değişecektir.Filtremiz bu suyu elinden geldiğince zaten temizleyecektir.2-3 gün sonrada biz suyumuzu değiştirirsek tamamen temiz olacaktır...

Biz bu güne kadar bunu savunduk,bunu uyguladık,bunu uygulamalarını söyledik ve hiçbir üyemiz gelipte zehirlendi demedi...Buradanda bizim çözümümüzün mantıklı ve zararsız olduğunu anlarsınız umarım.

Zehirlenme olsa bile filtre temizliyor zaten.Yani dediğiniz "24 saat sonra suyun ve ilacın maddeleri karışacaktır ve zehirlenme ortaya cıkacaktır" bu durum mümkün olsada 24 saat içinde olmaz.Çünkü filtremiz var...Sürekli aynı şeyleri tekrarladım iyice okuyun anlayın diye...

Teşekkürler.

Anlaşılan sizin yapmak istediğiniz bilgi paylaşımında bulunmak değil "benim dediğim doğru" çekişmesine girmek.

Siz fikirlerinizin üniversitede tatlı su canlıları alanında eğitim veren hocanın dünyaca kabul görmüş deneyime dayalı bilgilerinden daha doğru olduğunu düşünebilirsiniz. Bu sizin tercihiniz istediğinizi savunmak ve uygulamakta özgürsünüz.

Bu konuyla ilgii daha fazla mesaj yazmıycam, şahsi tartışmalara polemiğe girmek benim için gereksiz. Siz kendinizce fikirleriizi uygulamalarınızı yazmaya devam edebilirsiniz. Ben bilgiyle fikri kıyaslamam. Doğru bildiğimi yazıyorum ve bilginin kaynağını adresini veriyorum. Yine belirtiyorum isteyen istediği yöntemi uygular ama doğruları değiştiremez.

Herkeze kaplumbağalarıyla sağlıklı huzurlu günler dilerim.

furkan54ozan' Alıntı:
Sanırım farklı bir ilaçtan bahsediyorsunuz...Monodoks kapsül kapsül bir ilaçtır kapsüllerin içinde ise tozlar bulunmaktadır diye biliyorum, bu tozları suya dökerek tedavi yapmaktayız...Yani tozları yeme damlatmak veya kaşıkla vermek gibi bir durum söz konusu değidlir :)

evet kaşıkla değil suya katıyorum bende..

Tosboğas, dediğin doğru bir yöntem. Ancak

a) Kaplumbağanızı bi havlu yardımıyla sarmalayıp suda eritilmiş gerekli miktardaki ilacı çay kaşığıyla içirmek. ( genelde buna pek istekli değiller, sinirlenirse kaşığı ısırmak için hamle yaptğında yada HAFİFCE kaşığın ucuyla ağzına doğru itekleyip kaşığı ağzına boşatmaya uğraşırdım. Tavsiyem 2 kişi yapılmasıdır)

Yerine BU Daha uygun bence..

Geri