Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Infra-Red lamba hakkında değerlendirme

tuncomunco

Altın 5 Üye
Arkadaşlar Sylvania Infra-Red 100w aldım ve çalıştırdım.
Gözlemlerim:
Bu manyak ampulü yaklaşık 20 cm uzaktan kuru alan üzerini ısıtıcak şekilde ayarlanabilir lambamala çalıştırdığımda 5 dakika içinde kaya optimal sıcaklığa erişti ki sadece üst kısmı dışarda geri kalan kısmı suda. Tam açtığımda ise elimi yaklaştırdığımda elimi yakacak şekilde ısı veriyor. Bununla susuz yumurta haşlayabilirsiniz kanımca :) Ama dikkat etmediğiniz taktirde kaplumbağalarınız kızartma olabilir. Fiyatı 25 tl. Az bir watt değeriyle yeterli ısıyı çok rahat elde edebiliyorsunuz.

Onun yaydığı radyasyon kaplumbağalarınızn sağlığını bir hayli etkiler diye tahmn ediyorum.

suan icin kamplumbagalari uzaktan gozlemliyorum. kuru alanda mutlu gozukuyorlar. Sicakligida iyi. Evet ciddi bir radyasyon yayiyor. Zaten bu radyasyon miktarini elinizi 30 cm e koydugunuzda 1 dakika icinde neredeyse yanma duzeyinde bir isidan anlayabilirsiniz. Ancak mesafe ve watt miktarini optimum duzeyde tututugumuz zaman radyasyonun cok fazla etkileyecegini dusunmuyorum. Sonucta radyasyon dusunuludgunde isitica belli miktarda yaymakta. Tabi suyun radyasyonu buyuk oranda sonumledigi dusunuldugunde bunun gozardi edilebicegi kanisindayim.
Bu konuda bilgi sahibi kisilerin daha detayli bilgi vermelerinin aklimizdaki soru isaretlerini giderebilecegini dusunuyorum. Ben yine gozlemlerimi paylasmaya devam edecegim.

Gözlemler için teşekkürler umarım bir zararı olmaz ilerde.

Arkadaşlar bu konuyla ilgili bir çok kaynak araştırdım.
Isıtması ışınım (radyasyon) şeklinde. Aynen güneş gibi ancak güneşten gelen UV ışınlarının dalga boyları kısa olduğu için daha zararlı. (IR ışıklar daha uzun dalga boylarına sahip.)
1. IR ısıtma hem daha sağlıklı hem daha ekonomik.
2. Sağlık sektöründe bir çok kullanım alanı mevcut.
3. Kan dolaşımına ve zararlı mikro organizmalara karşı yararlı.
4.Bağışıklık sistemini güçlendiriyor.
gibi gibi.
Birçok kaynak var. Sizlerde araştırırsanız görürsünüz. Ayrıca kapluşlar IR ın altında oldukça multu gözüküyorlar :)
Yaklaşık 1 saattir böyle takılıyorlar :)
mailto:/img20/884/23012011380.jpg

Böyle lambalar "ısıtıcı lamba" diyede satılıyor.İzlediğim bir belgeselde veterinerin ayağı kırılmış,yavru,ameliyat olmuş,hasta hayvanların üşütmemesi için kullanılıyor.%100 güvenli.

Arkadaşlar ben bugün yine bir kaç makale okudum. Bu UFO ısıtıcalarda da kullanılıyormuş ev tipinde. Aynı zamanda bir çok mikro dalga fırında da IR teknolojisi kullanılıyormuş. Bencede %100 güvenli.

bende dün bu tipte OSRAM 100 W ampul aldım şu an mutlular bu halde bile

en kısa zamanda uvb lambası tedarik etmeye calısacagım elımden geldıgınce

LaWSuiT' Alıntı:

Eğer UVB lamba tedarik edebilirseniz, nasıl ve nereden yaptığınızla ilgili forumda bilgilendiriseniz iyi olur. Çünkü bulmak konusunda sıkıntı yaşıyoruz ve ihtiyacı olan arkadaşlar var.

tuncomunco' Alıntı:
Arkadaşlar bu konuyla ilgili bir çok kaynak araştırdım.
Isıtması ışınım (radyasyon) şeklinde. Aynen güneş gibi ancak güneşten gelen UV ışınlarının dalga boyları kısa olduğu için daha zararlı. (IR ışıklar daha uzun dalga boylarına sahip.)
1. IR ısıtma hem daha sağlıklı hem daha ekonomik.
2. Sağlık sektöründe bir çok kullanım alanı mevcut.
3. Kan dolaşımına ve zararlı mikro organizmalara karşı yararlı.
4.Bağışıklık sistemini güçlendiriyor.
gibi gibi.
Birçok kaynak var. Sizlerde araştırırsanız görürsünüz. Ayrıca kapluşlar IR ın altında oldukça multu gözüküyorlar :)
Yaklaşık 1 saattir böyle takılıyorlar :)
mailto:/img20/884/23012011380.jpg

Araştırmalarınızla güzel iş çıkardınız doğrusu :)
Araştırmalarınız için teşekkür ederim

Bende sizler gibi sorulara cevap verebilecek seviyeye gelebilmek için uğraşıyorum. :) Böylelikle tosbikler için en iyi ortamı sağlayabilirim :)

tuncomunco' Alıntı:
Bende sizler gibi sorulara cevap verebilecek seviyeye gelebilmek için uğraşıyorum. :) Böylelikle tosbikler için en iyi ortamı sağlayabilirim :)

Azminiz yüksek aynı azimle devam etmenizi umuyorum :)

tuncomunco' Alıntı:
LaWSuiT' Alıntı:

Eğer UVB lamba tedarik edebilirseniz, nasıl ve nereden yaptığınızla ilgili forumda bilgilendiriseniz iyi olur. Çünkü bulmak konusunda sıkıntı yaşıyoruz ve ihtiyacı olan arkadaşlar var.

memnuniyetle tabiki :)
ama ampul seklınde bir uvb lamba bulunmuyor çok arastırdım
öncelikli hedefim su an ki 80*35 ebatlarındaki akvaryumuma uygun bir kapak yaptırmak ve daha sonra kapaga uygun boyutta bir florasan uvb :)

safademirel' Alıntı:
Konu dışı olduğu için özür dilerim

Akvaryumun boyutları kaça kaç?

30x20x12
Çok küçük farkındayım ama eylüle kadar idare etmek zorundayız...

furkan54ozan' Alıntı:
Azminiz yüksek aynı azimle devam etmenizi umuyorum Smile

Teşekkürler :) Yardımlarınızla :)

LaWSuiT' Alıntı:
memnuniyetle tabiki Smile
ama ampul seklınde bir uvb lamba bulunmuyor çok arastırdım
öncelikli hedefim su an ki 80*35 ebatlarındaki akvaryumuma uygun bir kapak yaptırmak ve daha sonra kapaga uygun boyutta bir florasan uvb Smile

Ben buldum birtane başka bir forumdan google aracılığıyla.
Bu konuya bir göz atınız.
mailto:/forum/uvb-techizatlari-t-2528.html

Geri