Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

İnşaat Tozunun Kaplumbağaya Zararı Varmı?

emre_selvitopu

Moderator
Yönetici
Merhaba, Bugün evde yoğun bir inşaat işi var. Duvar delme, tavan delme, balyozla kırma vs...

Ben kaplumbağanın bulunduğu odanın altına havlu sıkıştırdım anahtar deliğinede havlu tıkadım ve teras kapısıyla pencere açık. Ve akvaryumun üzerine örtü örttüm suya toz gitmesin diye. Kuru alan lambalarınıda kapattım.

Bunu şimdi yaptım. Saat 9 dan 17 40a kadar sadece teras kapısıyla pencere açıktı. Kapı sadece kapalıydı. Bu yoğunluğu gördüğümde direk üsttekileri yaptım.

Başka bir oda yapılacaksa kapıya uyguladığın tertibatlar yeterli akvaryumu kapamaya pencere açmaya gerek yok. Tersine odanın penceresini açman odaya doğru vakumlama etkisi yapıp tozu kapıda boşluk varsa odaya doğru çekebilir. Diğer odaların pencerelerininde açık olacağını varsayarsak esinti de olacak.

Ama akvaryumun bulunduğu oda yapılıyorsa akvaryum üstünü komple örtmen lazım. Araba brandası varsa o tozu iyi tutar. Akvaryumu da komple kapar.

Cvp: İnşaat Tozunun Kaplumbağaya Zararı Varmı?

Tamam teşekkürler.

Hayır, akvaryumun bulunduğu oda değil, holde yapılıyor işlem. Yani kapıya yakın. Bugün hava sıcak olduğu için esintiyi düşünmedim. Odanın penceresiyle kapısı arasında yaklaşık 15-20m var yani vakumlama yapacağını sanmıyorum ama teras kapısı yapabilir onu açmam. Yarın o zaman sadece cam üstten açık kalır.

Kuru alanı kapatırım o zaman. Bu akşam kuru alanı süpürdüm ama %100 toz çekildimi bilmiyorum. Akvaryum kayıt kuşaklarını falan toz beziyle sildim. Toz vardı oralarda.

Yapılan işlem çok ağır olduğu için akvaryumu kapatmak istedim. Zemini deliyorlar ana kirişin oraya denk geldiği için daha yavaş ve daha tozlu oluyor. Aynı zamanda duvarıda kırıyorlar. Yarında kırma işlemleri var yoğun bir şekilde. Sonrasında kırma işlemleri olmayacak.

Kaplumbağa seslerden korktu ama. Diplerde gezindi bugün. Ara ara dipte kapıya doğru falan baktı ne var orda diye. Onu öyle görmek üzücü oluyor ama bu işlemler bittiğinde bir daha böyle ses duyacağını sanmıyorum.

Hiltinin titreşimi de etkiler hayvanı.

Kiriş kolonlara fazla girmesinler aman dikkat et. Zayıflatırlarsa binanın statiği bozulur. Hazır kırıyorlarken priz ve aplik istersen konmasını isteğin yerleri yaptırabilirsin. Allah kolaylık versin pis iştir.

Cvp: İnşaat Tozunun Kaplumbağaya Zararı Varmı?

Binanın mimarı tarafından yaptırdık bu işlemi zaten. Binayı o çizdiği için neyin ne olduğunu gayet iyi biliyor kendisi. Bahçe merdiveninden üst kata çıkıyorduk bu zorlaştırdığı için evin içerisine yapmaya karar vermiştik merdiveni. Priz ve apliklik bir durum yok yani sadece merdivenlere ışık işi var elektrik olarak.

Evet çok pis bir iş maalesef. Çuvallarca moloz çıktı, daha da çıkacak.

Prizler artık güçlü bu arada. Aynı prize şu an 1200w takılı akvaryum dahil. Ama ne şalter atması var ne de dengesizlik.

Geri