Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Isı Lambası

Venüs

Bronz 3 Üye
Kaplumbağlarım pandemi sürecinden beri arkadaşımda ve yeni onlara kavuştum. Şuan akvaryumlarını tuzlu suda bekletiyorum. Diğer yandan ise ekipmanlarını hazırlıyorum. Elektrik-Aydınlatma'dan fotoğrafını koyduğum ısı lambasını aldım. Gözüme büyük geldi ama oradaki kişi daha önce kendisinin de kullandığını söyledi. Dün deneme amaçlı takmak istedim. Odanın lambası kapalıyken de açıkken de açtım. Ancak 5-10 dakika durmadan kapalı olmasına rağmen gözlerimizde ağrıya sebep oldu. Büyüklüğünü klasik masa lambasına taktığımdaki duruşundan anlayabilirsiniz. En küçüğü olarak bunu buldum. Bu ışık kaplumbağlarım için uygun mudur, onlara zarar verir mi? Fazla gelir mi? Gelmezse eğer kaç cm yüksekte tutmalıyız? Kaplumbağlarımın akvaryumu en ve yükseklik 27,uzunlık 40 cm, biliyorum iki kaplumbağ için biraz küçük ama yurtta kalıyorum ve yurda sokabilmem için ancak bu ölçülerde yaptırabildim. Seneye son senem ve bitince daha büyük bir akvaryuma geçeceğim inşallah. Kuru alanları ise 27*16 cm kadar. Günde ne kadar ve hangi zamanda açmalıyım?
IMG_20201224_094108.jpg
IMG_20201224_094158.jpg

Bu infrared spot ampul bunu kullanmıyoruz. Geri iade et. Soğumadan dokunma telini koparırsın.

Hayvanı kızartır öldürürsün. Bu yoğun ısı verir bir de 100 Watt. Hangi akla hizmet satmış adam.

Göz ağrısı yaptıysa uv ampuller gibi radyasyon yayıyor olabilir. Bazı infrared ampuller ultraviole dalga yayıyor. Alacağın ampul burada var.

Sanırım gösterilen ampuller piyasadan kalkmış yada ben bu ampul işinden pek anlamıyorum. Bu beyaz ışık veriyor, bu yada bunun mavisi işimi görür mü? ya da çok şey istiyorum sanırım ama W, K ve V değerlerinin kaç olması gerektiği hakkında bilgi alabilir miyim acaba? masa lambam max 9W E27 220-240V, 50/60 Hz kaldırıyormuş
16088098266132119427550705188421.jpg
16088106592412757850928546229156.jpg

Son düzenleme:
Led ampuller ısı vermez.

Masa lambanızın duyunu kendiniz ya da elektrikçiye değiştirebilirsiniz. Seramik duy takılıyor ve kablosu kalınlaştırılıyor. Az önce 100w lık infrared takmışsınız çalışmış ama uzun sürede duy eriyebilir.

Eğer kaplumbağalarınız geceleri kuru alana çıkıyor ise exo terra night glo bulb 40w alabilirsiniz. Ya da mavi, kırmızı ve yeşil renkli 40w ampul alabilirsiniz. Çıkmıyorsa gerek yok.

Verdiğim linkte uygun olan ampul var. Ben sadece burada bulabildim normalde tanesi 7,50tl eğer elektrikçileri gezerseniz belki ellerinde daha uyguna vardır.

Halojen Eco Soft Ampül 52W=75W 820 Lümen Fiyatı (hepsiburada.com)

Duyum seramik ancak kaldıracağı W'ye göre kablo ve duyunu tekrar değiştirebilirim hemen.
Geceleri genelde kuru alandalar, üşüyünce suya giriyorlar. O yüzden gerekli sanırım.
Bu ısı lambasını sürekli mi açık tutmalıyım, yalnızca geceleri mi? Dünkü başlıktaki UVB ampulü sipariş ettim. Onu sanırım 2 saat açık bırakmam yeterliymiş. O kaç cm aralıklı olmalı?

Yaparsanız iyi olur yoksa kablolar erir.

Su 28 derecemi? Kaplumbağalar hasta değiller değil mi? Genelde hasta olan kaplumbağalar geceleri kuru alanda olurlar. Ya da büyük kaplumbağalar.

Geceleri 40w renkli bir ampul yakmalısınız. Attığım linkteki ürün uygun fakat işlevine göre pahalı. Eğer internette daha ucuz bir benzerini bulursanız onu alın.

Exo Terra Night Glo Bulb 40W (ciceksepeti.com)

Sarı renkli ısıtma ampulü 7:30 - 19:30 arası yanmalı. Daha sonrasında da mavi renkli olanı sabaha kadar yakarsınız.

Uvb ampul watt'ına göre değişir. 13w 20-22cm 25w 28-32cm 26w 30-32cm

Ablama verdim, değiştirmeye götürdüler bile.

Aslında dediğim gibi kaplumbağlarım elime 2 3 gün önce geçti ve akvrayumları şuan tuzlu suda. İdaretenlik 45 dakikada bir ılık suyla sularını değiştiritorım yavrularımın, peteğin üzerindeler ama arkadaşımdayken rahatsızlanmış olmalarından korkuyorum. Akvaryumlarını bugün kuracağım. O zaman her şey anlaşılır, olmazsa veterinere götüreceğim. Kabuk boyları 5 cm.
Konu üzerine ubv lambam geldi 13w, verdiğiniz ölçülere göre yerleştireceğim. :)

Sularını değiştirmeyin. Su ısısının ani değişimi kaplumbağaları hasta eder. Suları aniden değişirse kaplumbağalar buna adapte olamaz. Suyun kendi kendisine ısısının yükselmesi ya da düşmesi gerek.

Tamamdır, zaten bugün ısıtıcılarını takacağım için sabit 28 derecede kalacaktır.
Ampullerden link olarak bıraktığınızı elektrikçiden buldum ama diğer renkliler araştırma gerekecek yokmuş.
Maalesef değişim işçilik ister, hiç değmez demişler ve değişime almamışlar kabloları.
İdareten elimdekini kullanmaya çalışacağım umarım, yanmaz ve patlamaz.

Ne işçiliği istiyormuş. Ben elektrikçime götürdüm ve adam maç izlerken 3 dakikada taktı. Bi lehim yaparken maça bakamadı o kadar.

Herhangi bir sorun olursa değiştirirsiniz o zaman.

Kaplumbağalar kendi akvaryumlarına geçtiğinde belki geceleri kuru alanda durmazlar. Eğer 28 dereceli suda yine geceleri kuru alanda duruyorlarsa sorun vardır çünkü daha 5cm kabuk boylarındalarmış.

Ben kötüsüne denk geldim demekki. Elektrikçi bir arkadaşıma sordum porselen duy idare eder seni dedi, hiç değilse ocak ayına kadar idare edeceğim.

Öyle bir problemle karşılaşırsam veterinere götüreceğim ilk iş olarak.

Her şey için çok teşekkür ederim. :) Tekrar tekrar sizleri rahatsız edebilirimm..

Ablama verdim, değiştirmeye götürdüler bile.

Aslında dediğim gibi kaplumbağlarım elime 2 3 gün önce geçti ve akvrayumları şuan tuzlu suda. İdaretenlik 45 dakikada bir ılık suyla sularını değiştiritorım yavrularımın, peteğin üzerindeler ama arkadaşımdayken rahatsızlanmış olmalarından korkuyorum. Akvaryumlarını bugün kuracağım. O zaman her şey anlaşılır, olmazsa veterinere götüreceğim. Kabuk boyları 5 cm.
Konu üzerine ubv lambam geldi 13w, verdiğiniz ölçülere göre yerleştireceğim. :)
Siparişi bende verdim dün seninki gelmiş hemen :) ısıtıcı lamba ile olan bilgiyi bu başlıktan almış oldum ekstra Emre arkadaşımıza teşekkür ederim bende

Gündüz ısıtma lambasında yapı marketlerde tasarruflu ampul satma zorunluluğu geldi. Eski tip armut ampuller sadece elektrik malzemesi satanlarda bulunur. Yapı marketlerde halojen tip armut ampul satılıyor. Bu ampullerde soft tip yani camı buzlu olanlar göz almaması açısından tercih sebebi. Soft bulamazsanız şeffaf alırsınız. Bu halojen ampullerde 42-52 W olanları alıyoruz. Eski tip armut ampullerde ise 40-60 W.

Isı randımanı açısından 52 ve/veya 60 W daha uygun yalnız burada önemli olan lambanın max kaldıracağı güçtür. Bazı lambalar max 40 W dır. Bu lambalara 40-42 W üstü takılmaz. Onun için lamba alırken max 60 watt olanı tercih edin. Bunların kablosu biraz daha uzun ve kalındır.

Artık bu ampulleri bulmak kolay değil. Led ampullere geçiş başladı. Onun için bulduğunuzda fazlasıyla yedekleyin.

Coronadan dolayı üretim ve tedarik durdu. Millet fahiş fiyata satmaya çalışıyor. Bizim ve GE markaların eski tip armut ampulleri var. Bunlar yerli üretim. Ankarada olanlar ulus sanayi caddesinde bulur. Heykelin arkasındaki sokak.

O lambalar için yılbaşından sonra ulusa uğrayayım teşekkür ederim. Birde linkte paylaştığım ürünü burada tedarik etme şansımız varmı ben direk kuru alanın üzerine sineklik benzeri bir telle kapatıcam üzerine bu şekilde uvb ve ısı lambası koymak istiyorum fakat bulamadım.

Bu armatürü tavandan çengel yada yan duvardan ferforje demir gibi birşey monte ederek sarkıtabilirsin.

Ulusta bulursun. Burada elektrik malzemesi namına herşey satılır. Dükkanlara sor satanı gösterirler. Bu ampulleri ben "ankara döner'in" karşısında özdemir elektrikten alıyordum. Satıyorlardır hala. Yoksa o civardaki dükkanlara bakarsın.

Armatür için sanayi caddesinin aşağı kısmına bakacaksın okulun karşısından aşağı doğru olan dükkanlarda armatür lamba satanlar vardır.

Mandallı lambayı sanayi hanın içinden almıştım. Yalnız ellerinde var mıdır bilmiyorum. Sanayi handa okulun karşı çaprazında bir yerdeydi.

Son düzenleme:
Geri