Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Işık Kaynağı ve Gözler

Faruk_Can_Durmuş

Bronz 4 Üye
Herkese iyi günler diliyorum

Kafamı kurcalayan bir soruyu sizlere sormak bilgi edinmek istiyorum.

Isıtıcı ampul ve UVB kaplumbağalarımız için olmazsa olmazlar arasında. Uygun ısı ve ışık seviyesini ayarlamak için çeşitli ölçümlerle mesafe ayarlaması yapıyoruz.

Uygun ısıyı almak için ampulü 10-15 cm civarı mesafede, UVB' yi ömür yarılanmasını göz önüne alarak yine aynı mesafelerde kullanıyorum. (52W ve 13W) Bu şekilde kullanmakta olan başka arkadaşlarımız da vardır.

Fakat kırmızı yanaklı su kaplumbağalarının gözleri hakkında pek bilgim yok. Düzgün bir kaynaktan da araştırarak bulamadım. Sorum şu ki; ben bile 2 katı mesafeden bu ışık kaynaklarına 10 saniye zor bakıyorum gözüm kararıyor, kaplumbağaların gözleri de bu denli zarar görüyor mu? Az süreler değil saatlerce her gün ışık altında kör olma ya da gözlerde geçici işlev bozukluğu gibi ihtimaller var mı? Malum tüysüz, şirin ve şapşal şapşal ışığa doğru bakmaktalar.

Bu konuda bilgi ve ya varsa tecrübelerinizi aktarırsanız çok sevinirim.

Merhaba,

Çok güzel bir konuya değindiniz. Bu bahsettiğiniz duruma fotokeratit deniyor. UVB ışığının doğru mesafesini ayarlamanın en güvenli yolu uvb ölçerdir.

Uvb 5.0 kuru alandan 30cm, 10.0 için ise 50cm uzaklıkta konumlandırılması yaygın kullanımdır. Reflektörlü armatür ışık çıkışını 2 katına kadar arttırabilir. UVB malesef tek standart üretilmiyor. Bir markanın sebep olduğu fotokeratit farklı marka uvb ile çözülebiliyor.

UVB konusunda uzman olmadığımı açıkça belirteyim. Cem bey konuya hakim olabilir
Konuyla alakalı detaylı bir araştırma yapıp sonuçlarını paylaşacağım

Merhaba,

Çok güzel bir konuya değindiniz. Bu bahsettiğiniz duruma fotokeratit deniyor. UVB ışığının doğru mesafesini ayarlamanın en güvenli yolu uvb ölçerdir.

Uvb 5.0 kuru alandan 30cm, 10.0 için ise 50cm uzaklıkta konumlandırılması yaygın kullanımdır. Reflektörlü armatür ışık çıkışını 2 katına kadar arttırabilir. UVB malesef tek standart üretilmiyor. Bir markanın sebep olduğu fotokeratit farklı marka uvb ile çözülebiliyor.

UVB konusunda uzman olmadığımı açıkça belirteyim. Cem bey konuya hakim olabilir
Konuyla alakalı detaylı bir araştırma yapıp sonuçlarını paylaşacağım
İlgilendiğiniz için teşekkür ederim.

Ben de araştırıyorum fakat net bir etki bulamadım. Zahmet olacak ama çok iyi olur.

Bu arada 2 yaşına yakın UVB 5.0' ım var. Dolayısıyla kararmalar hafiften başladı bu nedenle demin ölçtüm 13 cm' de kullanıyorum. Dediğiniz değerlerin 2 katından fazla mesafede yakın. Fakat ömrünün geçmesi zararlı etkiyi de azaltıyor mu yada zararlı etki direkt gözlerle mi ilişkili? Bir de ısıtmak için kullandığımız ampul var tabi ki. Esas soru işaretilerim açıkçası bu kısımlar.

Mesafe her ikisi içinde yakın 13 W uvb normal mesafesini 18-19 cm olarak öngörüyoruz. 2 sene olduğuna göre ve günde 3 saat yandığını farzedersek yarılanma ömrü başlamış. Bu sebeple 17-18 cm gibi konumlandırabilirsin.

Uvb ampul ile sakın göz ve yakın deri teması kurma, bu ampul radyasyon yayar. Gözlerini mahvedersin. Lamba çanağından dışarı sarkıyor ise yandan bakıldığında gözükmeyecek şekilde külah gibi alüminyum folyo ile sararak çanak uzunluğunu büyütürsün. Yalnız çanak arkasında hava deliği var ise orayı kapama.

Uvb ışıması günlük 20 dakika yeterlidir onun için çok çıktığı saatleri bulup ona göre ayar yaparsan yanma saatini biraz daha düşürebilirsin bu şekilde ampulün ömrünü biraz daha uzatırsın.

Evde çocuk varsa bu yanarken odaya girmesin.

Isıtma lambasında ise hayvan sırtı kadar bir yükseklik yaparak kibrit kutusu gibi üzerine cam derece yatırıp 30 dakika bekletip az yada çok değil. 30 dakika sonra kontrol edeceksin 32 derece olduğu nokta uygun mesafedir, ona göre ayarlarsın. Lamba sürekli yandığı için ışıttığı alan bundan birkaç derece fazla olacaktır. Biz sadece yarım saatlik zaman diliminde mesafeyi buluyoruz.

Resin gözündeki siyah çizgi ışığı kırar bu sebeple bizim kadar rahatsız olmaz. Yine de ısıtmada şeffaf yerine soft ampul kullanırız bu gözlerini fazla yormaz.

Son düzenleme:
Mesafe her ikisi içinde yakın 13 W uvb normal mesafesini 18-19 cm olarak öngörüyoruz. 2 sene olduğuna göre ve günde 3 saat yandığını farzedersek yarılanma ömrü başlamış. Bu sebeple 17-18 cm gibi konumlandırabilirsin.

Uvb ampul ile sakın göz ve yakın deri teması kurma, bu ampul radyasyon yayar. Gözlerini mahvedersin. Lamba çanağından dışarı sarkıyor ise yandan bakıldığında gözükmeyecek şekilde külah gibi alüminyum folyo ile sararak çanak uzunluğunu büyütürsün. Yalnız çanak arkasında hava deliği var ise orayı kapama.

Uvb ışıması günlük 20 dakika yeterlidir onun için çok çıktığı saatleri bulup ona göre ayar yaparsan yanma saatini biraz daha düşürebilirsin bu da ampulün ömrünü biraz daha uzatırsın.

Evde çocuk varsa bu yanarken odaya girmesin.

Isıtma lambasında ise hayvan sırtı kadar bir yükseklik yaparak kibrit kutusu gibi üzerine cam derece yatırıp 30 dakika bekletip az yada çok değil. 30 dakika sonra kontrol edeceksin 32 derece olduğu nokta uygun mesafedir, ona göre ayarlarsın. Lamba sürekli yandığı için ışıttığı alan bundan birkaç derece fazla olacaktır. Biz sadece yarım saatlik zaman diliminde mesafeyi buluyoruz.

Resin gözündeki siyah çizgi ışığı kırar bu sebeple bizim kadar rahatsız olmaz. Yine de ısıtmada şeffaf yerine soft ampul kullanırız bu gözlerini fazla yormaz.

Teşekkür ederim ilgilendiğiniz için dediklerinizi uygulayacağım.

Bu arada araştırma yaparken konuyla doğrudan alakalı olmasa da bir makale buldum (2016)

Çalışmanın motivasyon kaynağı evde beslenen sürüngenlerin alması gereken UV miktarını ortaya koymak. Çeşitli markaların 24 adet farklı modellerdeki lambaları analiz edilmiş ve "Ferguson Bölgesi" olarak isimlendirilen güneşlenme alanı indeksleri belirlenmiş(EK1) Hatta 4 lambanın uzaklığa göre yaydığı UV miktarı da şematize edilmiş. (EK2) Bizim kullandığımız (genellikle gördüğüm) lambalar yok fakat kırmızı yanaklılar için birşey dikkatimi çekti o da son olarak appendix (ek gibi) olarak verilen bilgilendirme tablosundaki iki şey(EK3) :

1-) Güneşlenme yüzey sıcaklığı 35 C olarak gösteriliyor
2-) Ferguson bölgesi 3 ve 4 olarak gösterilmiş

Yüzey sıcaklığı 35 C fazla gibi geldi bana
Ferguson bölgesine düşen (EK3 e göre bölge 3-4) o lambalar ise (EK1 de yazan) bizim kullandıklarımızagöre epey güçlüler.

Birşeyler öğreneyim derken kafam bir tık daha karıştı
Yanlış anlamayın bu çıkarımlarımı soru olarak yöneltmiyorum belki konuya ilgi gösterecek birileri çıkar diye paylaşmak istedim.
EK1EK2EK3

Ekli dosyalar

• 2016-Baines et al.pdf
    2.4 MB · Görüntüleme: 4
  • Beğen
Tepkiler: cem
Bilgi için teşekkürler. Her tür sürüngen ile ilgili bilgi mevcut.

Bizim kullandığımız ısıtmalarda dediğim gibi uzun vadeli yandığı için çevresinin açıklığı ve dış ortam ısısına göre 35-36 seviyelerine çıkıyor. Bu ısı çok değil hayvanlar kalın kabuk içinde. Isıyı büyük çoğunlukla bacak ve baş bölgelerini açarak kılcal damarlar vasıtasıyla içeri taşırlar.

O ampuller farklı, T modeller yani çubuk florasanları ve civalı ampulleri kullanmıyoruz. Diğer ampuller ise yüksek wattlı. Bu itibarla da o ölçümleri dikkate alma bunlar daha çok havuz, çiftlik tarzı geniş alanlara hitap ediyor. Biz suyu litre olarak ölçü alırken adamlar galon hesabı yapıyor. Adamlarda sınır yok, maliyet yükü de bizim kadar değil.

T model çubuklar softshell kaplumbağalarda kullanılabilir. Bu hayvanlar kuru alana çıkmayı sevmez. T modeller akvaryum genelini ışıttığı için su altına bir miktar etki verir hayvan yüzeye yakınlaştığında bundan faydalanır.

Bizim makul sınırlarımız belli. Ama ilk 3 sayfadaki açıklanan bilgiler her hayvan için yararlanılacak bilgiler içeriyor.

Son düzenleme:
Geri