Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Işık

Smyrna35

Gümüş 3 Üye
Katılım
15 Şub 2009
Mesajlar
160
Kaplumbağam için yeni kurduğum paludaryumun ışıklandırması konusunda sıkıntılarım var. Akvaryumcu pembe-mor arası bir renk veren üzerinde şu bilgilerin bulunduğu şöyle bir lamba sattı:

"Rich Virtue, DGHL-1540-6W, Red Submersible Lamp, 25 C, VW-1, CH"

Öncelikle sorum şu, bu aydınlatıcı paludaryum için uygun mudur, dikkat etmem gereken birşey var mıdır?

İkinci olarak aydınlatma için gerekli florasan veya lambayı tepeden vermek ile vantuzla cama yapıştırmak arasında bir fark var mıdır?

Ayrıca paludaryumun kapağını kapattığım anda camlar buğulanıyor ve kaplumbağa çok kısa süre içerisinde kuru alana çıkıyor, bu normal midir? Kapağı açık tutmamın bir sakıncası olur mu?
 
o lambayı kullanabilirsiniz.. herhangi bir soruna neden olmayacaktır fakat renk fazla göz yorucu ise ve akvaryumun yüzeyinde fln da fazla yansıma yapıyorsa daha yumuşak bir ton seçebilirsiniz..

aydınlatma için lambayı suya koyarsanız lambanız ve akvaryumunuzun floresan ışığını direkt olarak alan yerlerinde zamanla yosunlanma görülecektir.. bu yüzden kapağa yerleştirmenizi tavsiye ederim şahsen..

kapağı açık tutmak derken zaten çoğu kapağın ufak bir kısmı açılabilir tarzda yapılmıştır ve bir kısmını açık tutarsanız hem bu buğulanmayı engelleyecektir hem de kaplumbağalar için temiz hava girmesini sağlayacaktır.. tabi oda fazla soğuksa geceleri falan kapatabilirsiniz biraz daha kapağı.. umarım yardımcı olabilmişimdir..
 
Çok teşekkür ederim, şimdi içim rahat kullanabilirim lambayı.
 
Geri
Üst