Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Isınma lambası, kayalar, kabuk koruyucu

Smyrna35

Gümüş 3 Üye
Akvaryumcudan aldığım pembe renkteki ısınma lambası ancak akvaryumu aydınlatmaya yarıyor sanırım. Üzerinde "25 C, VW-1, CH" yazıyor. Bu lambaya kapluşlar pek tepki vermiyor, fakat kuru alanın üstüne benim masa lambasını getirince (güçlü bir ışık ve ısı veriyor) hemen kurulanmaya çıkıyorlar. Acaba akvaryumcu alakasız, düz bir floarasan mı verdi?

İkinci sorum kayalar ile ilgili. Çakıl taşı değil, fakat üstü girintili çıkıntılı, yumuşak yüzeyli olduğunu düşündüğümüz kayalardan alıp koyduk paludaryuma. Ara sıra bu kayalara tutunup dinleniyorlar. Kayalar ileride zarar verebilir mi? Ne kadar yumuşak olursa olsun girintili çıkıntılı olduğundan huzursuz oldum.

Sevgiye hiç bir canlı kayıtsız kalamaz.

Akvaryumcunun size verdiği ısınma lambası değil aydınlanma lambası, ısınma lambası olarak masa lambasını kullanmaya devamedin.

Kayaların sert yüzeyleri kabuklarını çizdiği konusunda bilgiler var. Ben sert kayrak taşı kullanıyorum kuru alan olarak bayağı sert bir taş ama bir sorun yaşamadım.

Kabuk sertleştirici ve kabuğa sürülen hiç bir şey kullanmadım. Kullanılmasının bir yarar getirmeyeceğini söyleyen bir çok kişi var. Bu kabuğa sürülen bütün malzemelerin suyun üzerinde yağlanmaya neden olduğu bir gerçek.

Biri elinizden yiyorsa yemi diğeri elbet onu taklit edecektir. Biraz sabredin bakın çekingen olan belki diğerinden daha fazla elinize saldıracaktır.

evet ısınma lambası olarak normal ampül(40 ya da 60 watt) kullanmalısınız diğer floresan ısıdan ziyade sadece aydınlanma için üretilmiş.. sert taşlar zarar verebilir değiştirmeniz daha iyi olacaktır keskin yüzeyli olmayan bir taşla.. kabuk sertleştirici solisyon temizleyici vb kabuğa direkt sürülen hiç bir şey kullanılmaması taraftarıyırm.. evet boyunlarının altından hafifçe okşanmayı sevdikleri doğrudur :)

Geri