Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Isıran kaplumbağa

Gunay Yigitler

Yeni Üye
Merhaba,

Kızımın ölümden kurtarmak iin arkadaşından aldığı kamplumbağanın yanına veterinerin tavsiyesiyle benzer boyutta 2 arkadaş alınac 3 kaplumbağamız oldu. Ancak bu yıl bir tanesinin kuyruğunu ısırdıklarını farkedince yeni bir akvaryum alıp ısırılanı diğerlerinden ayrıdık. Bir ay kadar önce aynı olay tekrarlanınca evde 3 ayrı kavaryumda yaşayan 3 ayrı kaplumbağamız oldu.
Kaplumbağlarımızın kabukları 10 cm civarında, çok oburlar ve günde iki defa besleniyorlar (sera'nın çubuk şeklindeki yemlerinden kamplumbağa başı her öğunde en az 15 adet), buna rağmen sürekli yemek istemek için cama yapışıyorlar.

Kaplumbağaların birbirini ısırmasının nedeni konusunda bir bilginiz var mıdır? Çalışan evinde kuş gibi başka hayvanlar da olan bir anne olarak 3 akvaryumun bakım ve temizliğine yetişemiyorum. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

3 ünü birlikte koyduğunuz akvaryum dar ise birbirini ısırırlar.Alanlarını paylaşmak istemezler.3 üne en az 400 lt lik bir akvaryum gerekir.Büyüdüklerinde +600lt ye doğru büyütmeniz lazım.Veterinerin sözüne uyup kaplumbağa almasaydınız keşke.Bu ısırma birazda hayvanın karakteristiğine bağlı olarak değişir.günde 5-6 kere azar azar verin o zaman daha az acıkıyorlar.Bir de yanında sebze,ara sıra karides ve ara sırada meyveler vermelisiniz.

Çogu kaplumbagalar zaten akvaryum ortaminda geçinemezler yer küçük oldugu için. Tek çare ayirmak olur veya daha büyük bir akvaryuma geçmek. Ayrica veterinerde bilgisizmis, yemide fazla veriyorsunuz haftada 3 gün hayvansal yem verip diger günler sebze vermeniz gerekir. Günde 2 kere beslenme saglikli degil.

Kaplumbağalarınızın boyu 10 cm olduğuna göre muhtemelen 1 yaşlarını geçmişler ve yetişkinliğe adım atmışlar. O hâlde artık sebze devrine geçmenin zamanı gelmiş demektir... Yeminiz kaliteli ve önerilen yem ama azaltılmalı... Bitki ağırlıklı beslemeye başlanmalı... Verebilecekleriniz ise kıvırcık marul, kara hindiba vs. Beslenme bölümünde ayrıntılı olarak bulabilirsiniz verilebilecek sebze meyveleri ve verilme sıklığını.. Ara ara proteine de ihtiyaçları olacağından yemi de kesmeyin, arada verin derim. Beselnme bölümünü iyice gezinin ve yem oranı kafa hacmini geçmesin...

Kaplumbağalar yerlerini paylaşmayı sevmezler, birbirlerinden sadee güneşlenirken ışığa daha yakın olabilmek için yararlanırlar... Yem kavgalarında birbirlerine zarar verebilirler. Veterineri dinlemekle hata etmişsiniz ama artık ya bakacaksınız ya da ekipmanlarla birlikte güvenebileceğiniz, bakabilecek birilerine satacak ya da vereceksiniz.

Yavrular için günde 2-3 kere yem verilebilir hiç bir sakıncası yok. Büyüme çağında oldukları için proteine fazla ihtiyaç duyarlar ve günde 2-3 öğün verilmesi dengeli bir besleme yapılabilmesi için iyi olur. Sadece proteinle de beslenmemeleri lazım aynı zamanda. Metabolizmaları hızlı olduğu için verdiğiniz öğünlerdeki besinleri enerji ve büyüme ihtiyaçları için rahatlıkla tüketirler. Tek öğün vermek dengesiz beslemeye ve gelişme geriliğine de neden olabilir. Erişkinler içinse ( 1-2 yaşına gelmiş 10-12 cm kabuk boyu olanlar için ) günde tek öğün ve bitkisel ağırlıklı verilmesi daha uygundur. Zamanla gün aşırı da verilebilir yem, kaplumbağanız alıştıkça tabi.

benim bildiğim kaplumbağalara kafası kadar yem verilir... onların doğada yem bulamama gibi bi korkuları olduğu için kafası kadar vermeniz yeterli olacaktır ve bir öğünde :D

Edit alcatraz:Lütfen daha düzgün Türkçe kullanalım.

Gunay Yigitler' Alıntı:
Merhaba,

Kızımın ölümden kurtarmak iin arkadaşından aldığı kamplumbağanın yanına veterinerin tavsiyesiyle benzer boyutta 2 arkadaş alınac 3 kaplumbağamız oldu. Ancak bu yıl bir tanesinin kuyruğunu ısırdıklarını farkedince yeni bir akvaryum alıp ısırılanı diğerlerinden ayrıdık. Bir ay kadar önce aynı olay tekrarlanınca evde 3 ayrı kavaryumda yaşayan 3 ayrı kaplumbağamız oldu.
Kaplumbağlarımızın kabukları 10 cm civarında, çok oburlar ve günde iki defa besleniyorlar (sera'nın çubuk şeklindeki yemlerinden kamplumbağa başı her öğunde en az 15 adet), buna rağmen sürekli yemek istemek için cama yapışıyorlar.

Kaplumbağaların birbirini ısırmasının nedeni konusunda bir bilginiz var mıdır? Çalışan evinde kuş gibi başka hayvanlar da olan bir anne olarak 3 akvaryumun bakım ve temizliğine yetişemiyorum. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Doğal ortamlarında sosyal hayvanlar olsalar da evlerimizde akvaryumdaki ortamlarını başka kaplumbağalarla paylaşmak istemezler. Bu nedenle genelde hep tartışmalar kavgalar görülür. Özellikle yemleme zamanında daha sık olur bu. Kaplumbağalarınız arasında boy farkı yoksa en az 180-200 litrelik bir akvaryum alırsanız kavga durumu görülmeyebilir. 3 tane biraz fazlaymış 2 olsa kavga olmama şansı daha yüksek olurdu bir de cinsiyetleri de önemli kavga konusunda. Yeterince büyük bir akvaryum alıp bir arada bakmayı deneyebilirsiniz ama yine de 3ünün de uzun süre iyi anlaşabileceğini sanmıyorum şahsen. Belki 2 sini aynı akvaryuma alabilirsiniz diğeri ayrı kalır en azından 3 yerine 2 akvaryum ile ilgilenirsiniz.

jijilikiz' Alıntı:
MissSevda' Alıntı:
Günde 2 kere beslenme saglikli degil.

Sevda Hanım,
Siz böyle deyince şaşırdım. Ben sabah akşam yem veriyordum. Yanlış mı yapıyorum?

Hergün günde 2 sefer vermek çoook fazla hiç okadarina ihtiyaçlari yok bebek olsalar bile. Benim bir 4 cm birde 5 cmlik yavrularim var onlara bile haftada 4 gün yem veririm cuma, cumartesi ve pazar akvaryum bitkileriyle yetinirler. Güzel doyurucu yemler verirseniz daha saglikli olur, mesela ben onlara kan kurdu veriyorum bir küp, sonra kedi mamasi veriyorum ikisinede 2 tane ideal oluyor. Tetra reptomini yapamiyorum valla ondan genelde 4 sticks veriyorum :D Yinede doyuyorlar açliktan kirilmis gibi düz cama yüzmüyorlar.

Ben galiba biraz abartıyorum bizimki sabahtan akşama kadar bile zor dayanıyor. Sanki vermesem ölücekmiş gibi geliyor. :) Ayrıca benim akvaryumumda bitki de yok. Tosun çok obur bitki koysam kesin çok yiyip obez olur. :)

bitki akvaryumda güzel gözüküyor bende alıyorum ama her hafta yenisini dikmem gerekiyor köküne kadr yiyorlar. ama yemedikleri cins bir bitk bulmayı başardım. minik minik bi dolu yaprağı olan uzun yeşil bir su bitkisi.. sadece üzerinde tutunuyor ve kesinlikle yemiyor.. isterseniz resim de koyabilirim bitkinn adını bşlmioyorum ama..

Geri