Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

ısıtıcı ayarı

jarti

Gümüş 5 Üye
arkadaşlar akvaryumu kurdum haberiniz var. ısııcıyıda dün yerleştirip jartiyi aldım akvaryuma.ısıtıcı 28 dereceye ayarlı ısı 24 derece şu anda hala ısınma evresinde mi yoksa ısıtıcının derecesini mi arttırmalıyım?

Cvp: ısıtıcı ayarı

Isıtıcı watt gücüne göre ısıyı yavaş ya da hızlı bir şekilde ısıtır. Biraz daha bekle 28'e sabitler dereceyi artırmana gerek yok.

Isıtıcal rezistanslarıbı korumak için sürekli çalışmaş. Ilk kurulumda suyun sabitlenmesi uzun sürer, bir kaç litre su ısıtıp eklerseniz daha çabuk sürer.

İsiticinin watt ı kaç ? Ve akvaryumda filtre var mi ? Filtre şu içi sirkülasyonu nu sağlar . Filtre yoksa isitici sadece kendi etrafında ki bölgeyi isitir ve diğer taraflar soğuk kalır .

Güney ısıtıcın 100 w, akvaryumun ise 160 litreydi diye hatırlıyorum. Markası jbl olunca ısıtma konusunda sıkıntı çıkmayacağı söylenmişti sana o zaman ama bu kadar zamanda istenilen seviye ye getirmesi gerekirdi diye düşünüyorum. Geçenlerde genel temizlik yapmıştım ve suyun tamamına yakınını değiştirmiştim. 50 litre civarında olan akvaryuma 100 wattlık ısıtıcı tahminen 30 dakikada 28 dereceye getirmişti. Suyu eklediğimde derece 21 i gösteriyordu. Şu anda ki durumu nedir ısının ? Emre'nin dediği gibi ılık sayılabilecek bir ısıda az bir şey su ekleme yoluna gidebilirsin bakalım değişme olacak mı diye. Yalnız dikkat et kaynar seviyede olmasın ki koyduğun çevreye hayvan gelirse ani ısı değişimi zarar verir hayvana. Isıtıcılar su ısısını istenilen seviyeye getirdiğinde otomatik kapanır. bir kaç derecelik düşüşlerde tekrardan devreye girerler.

Bendede aynı sorun vardı.İlk seferde biraz geç ısıtıyor nedense ama sonra toparlıyor merak etme.

Ayrıca Mertcan'ın söylediğini uygulayabilirsin ıstıcını filtrenin yakınına koy, sirkülasyonla ısınan su akvaryuma dağılacaktır.

bugün bende ana akvaryuma yarısına kadar su doldurup kalan kısmına sıcak su ilave ettim. ısı dengeye gelince hayvanları akvaryuma aldım. ilk süreç biraz zaman alıyor. filtrenin akvaryuma giriş borusunun ucundaki tapayı aç sirkülasyon artıp suyu daha çabuk devir daim etsin. bu şekilde yavaş veya hiç sirkülasyon olmayan akvaryuma göre daha çabuk ısınır.

Cem jbl ısıtıcını kalibrasyonu var mı? Bundan kaynaklı bir düşük ısıda kalma olabilir mi?

Bendede var abi jbl, kalibrasyon mevcut.İstenilen ısıya getirmek için ben dereceyi,örnek veriyim 28 derece istiyorsam ısıtıcıyı 32 ayarlıyorum.İstenilen ısıya geldiğinde tekrar 28 dereceye ayarlayarak istenilen ısıyı yakalayabiliyorum.Yeni aldığınız Jbl ısıtıcılarda nedense böyle bir kalibrasyon sorunu var.Ama zamanla düzeliyor.

Eheimde aynı şekilde Okan. Sanırım kalibre etmeden kutuluyorlar. Ayarı zor olmadığı için. Yavaş yavaş yükseltip derece ile uygun değeri kontrol etmeli.

Bende eheiminde var abi böyle sorunla karşılaşmadım.Birde derecenin kaliteside önemli,akvaryum dış camına yapıştırılan dereceler ayarlananlardan 2-3 derece daha düşük gösteriyor.Bu da ısınmadığını düşünmemize neden olabilir.

Ben aldığımda kalibrasyon ayarı yapmıştım eheim olanlarda. Hanı ayar düğmesinin orada turuncunu o renge benzer bir çentik varya onu döndürerek düzeltmiştim.
Tabi dereceyide hesaba katmalı. Cam ise net sonuç verir.

kalibrasyonda sorun yok tellerin altındaki seramik yıldız şeklinde bu az enerjiyle yüksek ısı vermesini sağlıyor. sadece kalibrasyonu en üst litre üstünden ayarlama yapmışlar. benimki bu sabah dengeye geldi. yaklaşık 260 lt su var ısıtıcı 200 W max 300 lt'ye kadar ısıtma kapasitesi var dereceyi 26'ya ayarladım su ısısı 27-28 derece arasında.

Kuru alan sorununu cozunce haliyle suyu arttirmak zorunda kaldim. İsiticim bir turlu istenilen ayarda calsmyor aldgim yere soyledim yenisni istettik hatta riske atmamak icin 200w lik getrn dedim. İsitici 23 dereceydi sicak su ekledim birazda isiticini ayarni 34 yaptim da bu klbre olni anlamadim su eklesemde azaltsamda sabit 24 derece oynamyor. Acaba ben mi ayrlaymadim?

ısıtıcıda bozukluk var. kalibre bulunduğu derece ayarının düzgün olmamasından kaynaklıdır. mesela sendekinin 10 derecelik şaşma payı gibi. 200 W alman iyi bunda da ısı değerini tam tersine düşürerek istediğin ısı ayarını yakalarsın. ilerde başka bir akvaryuma geçmeyi düşünürsen ısıtıcı değişme gibi derdin de olmaz.

Geri