Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

ısıtıcı bozulduu

jarti

Gümüş 5 Üye
ısıtıcım bozuldu sıcaklık19 dereceye kadar indi akvaryuma kaynamış su ekledim. ne kadar idare eder bu halde? naapmam lazım?

Pet siselerin icine sicak su doldurun agzini kapatin . Akvaryumun icine koyun . Bir sure idare eder

Direk kaynamis su eklemeyin akvaryuma . Hayvanlar şoka gecirir

Cvp: ısıtıcı bozulduu

derhal onu atıp ısıtıcı alacaksın. ısıtıcı en önemli ekipmandır. eğer iç tellerde kopma yoksa su kaçmış olabilir bu da tehlikeli olur, suya akım verir. kaynar su tehlikelidir. hayvana değmese bile su içi ani değişiklikler hayvanı hasta eder.

Sıcak su eklemesi, eğer kaynar durumda ise Ani sıcaklık değişimi Mertcan'ında dediği gibi hayvanlara şok etkisi yapabilir. Bana kalırsa acilen bir ısıtıcı temini iyi olur, malum havalarda soğudu ve bünyeleri hastalıklara açık bir durumda.

Sıcak su eklemek yerine hiç eklememek daha iyi gibidir. Eklediğiniz suda soğuyacak ve sürekli sıcaktan soğuğa dönen bir süreçte ısı değişiminden hayvan hastalanabilir. Sabit bir ısı derecesi de kalmasını öneririm. Isıtıcı ampulü sürekli açık tutun ve geceleri akvaryum üzerini bir havlu ile de kapatabilirsiniz, oksijen girebilecek bir açıklık bırakarak. Gerçi buda ne kadar etkili olacaksa. Kısacası bir ısıtıcı almanız gerekir.

JBL proterm s100 ısıtıcı aldım arkadaşlar acelece. şu anda 80x40x50 lik birakvaryum yaptryorum o akvaryuma uygun bi ısıtıcı olacağını söylediler. ankarada hava çok soğuk olduğu için mecburen şu anda çözüme ihtyacım oldğu için aldım 80tl verdim.ısıtıcı o akvaryum içinde yeterli olur mu? şu anda 50x50x20 lik bi akvaryumda su yükseklii 9 cm. birde ısıtıcı ayarı kaçta olmalı? 28 çok mu?

50x50x20 İçin uygun ama 80x40x50 ölçülerinde ki bir akvaryum 160 litre demektir ve tam kapasite kullanımında bu ısıtıcı yeterli olmayabilir. 200 Watt lık bir ısıtıcı ideal olur. Isı ayarı 28 iyidir. Ama birde iç derece ile ısı kontrolü iyidir.

Marka ve kullanılabilirlik olarak kaliteli bir üründür.

yorumlardan anladğım kadaryla 150 lt için dahi kullanılablrmiş. ilk etapta suyu ağzına kadar doldurmayı düşünmyorum. kuru alan için akvaryum üzerine yerleştrlenlerden istyorum fakat daha sonra alacağım. bu sebepten elimdeki kuru alan aparatını takacağım için su daha alçak olacak.

Isıtıcı hesabı yaparken kış aylarını baz almak en mantıklısı olacaktır. Yaz aylarında bazen ısıtıcısız bile istediğimiz (26-28) dereceyi yakalayabilirken, kış aylarında durum maalesef böyle olmuyor. Kışın akvaryum ısısı ile ortam ısısı arasında ki fark arttıkça, kullanılması gereken ısıtıcının watt değeri de buna göre değişiklik gösterir. mailto:/forum/Konu-uygun-isitici-secimi.html konu ile ilgili detaylı bilgi bu başlıkta mevcuttur. Bu sebepten ötürü genellikle 1 litre başına 1-1.5 watt gibi önermelerde bulunuyorum. Yani150 litrelik bir akvaryum için 150 wattlık bir ısıtıcı veya durumlara göre 200 wattlık bir ısıtıcı.

Yapılacak akvaryumun durumunu/ kapasite kullanımı ve ortam ısısı gibi değişkenlik gösterecek durumları siz daha iyi bildiğinizden dolayı seçimi size bırakıyorum.

aceleyle aldım artık 100 lt dolduracağız anlaşılan kesinlkle haklısınız. henüz doğalgazı açmadık evin ısısı muazzam düşük. 2 gün önce hava daha iyiyken ısıtıcı 24 dereceye kadar ısıtyordu bu gün eve geldiğimde ısıtıcı bozuk sandım ama aslında çalşyor. 18 dereceye düşmş

Yeni almışsınız, Eğer değiştirme imkanınız varsa kullanmadan yarın üstüne ek ne kadarsa verip değiştirin isterseniz.

kullandım bile şu anki akvaryumda. ama bi şansımı deneyeyim çok teşekkür ederim gerçekten yardımınız için.

Onlara hazırlanacak, doğal ortamlarına en uygun yer için çabalarınız için biz teşekkür edelim asıl. Dediğiniz gibi bir deneyin bakalım inşallah değiştirebilirsiniz.

ıstıcıyı kullanabilirsin. jbl ve eheim ısıtıcılarda özel yapısı sayesinde üst litrelerde kullanma olanağın var. açıklamasında 160 litreye kadar ısıtabildiği yazıyor. ben 200 wattlığını kullanıyorum 300 litreye kadar kullanılabiliyor.
mailto:/urun_detay.aspx?urn=11898&ad=jbl-pro-temp-akvaryum-isiticisi-100-watt&kat=243

bu sebeple bir iç derece alıp doğru ısıyı yakalayabilirsin. fazla ısıtmasın. su içine dipten 10 cm yukarıda yatay konumlandırabilirsin. dereceyi akvaryumda ısıtıcıdan en uzak köşeye konumlandır. filtrede ısıtıcının yanında olsun sıcak suyu diğer taraflara sirküle etsin.

ısı ayarını 28 yapmştım gece 29 derece oldu 1 derece dye önemsemedm şu anda sıcaklık 30 derece 15 litre su var akvaryumda.bozuk flan olablr mi?

su ısıtıcının gücüne göre düşük olduğu için ısı değerini düşürmek lazım. 28 dereceye ayarlıysa 27 dereceye indir. en üst değer 28 derece olsun. duruma göre ayarı azaltabilirsin. termostat 28 derecede dursa da tüpün soğuması biraz uzar. bu sebeple 30 dereceyi görüyordur. tabi kalibrasyon hatası da olabilir. bu hatayı normal dereceye göre ısıyı ayarlarsan sorunu çözersin.

Isıtıcı su hacmine göre çok güçlü olduğu için fazla ısıtıyordur. Uygun akvaryumda daha doğru çalışır. 1 lt suya 1 w güç gerekir gibi standart yaklaşım olsada kaliteli firmalar gücüne göre daha yüksek hacim ısıtırlar. Örneğin ben net 800 lt suyu 300 w Eheim ile gayet rahat ısıtıyorum. JBL 100 w ısıtıcı Eheim ve tetra gibi 150 lt suyu ısıtır. Hatta jbl için 160 lt dahi Yeni akvaryum 160 lt kapasiteli olsada kaçış boşluğu ile 150 lt su hacmi geçilemez. Bu sebeple jbl 100 w gayet yeterli olur. Aşağıda bu markaların örnekeri mevcut.
mailto:/urun_detay.aspx?urn=11898&ad=jbl-pro-temp-akvaryum-isiticisi-100-watt&kat=243
mailto:/urun_detay.aspx?urn=4573&ad=eheim-jager-akvaryum-isiticisi-100-watt&kat=243
mailto:/urun_detay.aspx?urn=2487&ad=tetra-tec-ht-100-akvaryum-isiticisi-100-watt&kat=243
Buda 300 w Eheim.
mailto:/urun_detay.aspx?urn=4575&ad=eheim-jager-akvaryum-isiticisi-300-watt&kat=243

Geri