Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.
Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Isıtıcı hakkında çözüm arıyorum

Vampir

Gümüş 5 Üye
İyi günler Tetra ht 300 ısıtıcısı kullanıyorum akvaryum sanırım 130x50x60 10mm cam gerekirse gene ölçebilirim.Şimdi iki sorum olucaktır.

1- Bu ısıtıcı inanılmaz elektrik tüketiyor sanırım normalden aşırı fazla elektrik faturası geliyor.Bunun yerine alternatif daha iyi bir ısıtıcı var mıdır veya normal mi ? Auael Flow Heater Akıllı Akvaryum Isıtıcısı 300 w var mesela onu alsam ne fark eder ?

2 - Cem bey önceki konularda demişti kışın 27 derece olsun ısıtıcı derecesi.Bırakın 27 dereceyi 25 yapınca bile çok sıcak geliyor.Zaten hayvanların çok yukarı tırmandığını görmedim.Sadece belki bir tanesi tırmanıyor bu neden böyle veya normal mi ? Su sıcaksa bildiğim yukarı güneşlenmeye gitmiyorlar sanırım.

Birde bilen varsa başka konu açmıyım dedim Cem bey gene uyarmıştı karaya giden rampada taşlar yapıştırılmıştı ama onlar zamanla düşer diye öylede oldu.Buna kalıcı çözüm rampadan daha kolay yukarı tırmansınlar diye yoksa düştükçe taşları gene yapıştırmak en iyi çözüm mü şimdilik ? Şimdiden teşekkürler.

emre_selvitopu

Moderator
Yönetici
Merhaba,

Öncelikle söylediğiniz ısıtıcı modeli dış filtre hortumlarına takılıyor. Bu ısıtıcı suyun içerisine konumlandırılan ısıtıcılardan daha fazla elektrik harcar.

Jbl Protemp, Eheim Jager gibi markalar suyu diğer markalara göre daha hızlı ısıtabiliyor. Bu da ısıtıcının biraz daha az çalışması demek. Bu markalara da yönelebilirsiniz.

Ek olarak ne kadar fayda sağlar bilemiyorum ancak akvaryumun arkasına strafor yapıştırarak ısı kaybını azda olsa önleyebilirsiniz.

Tetra ht tam batabilen ve yatay durabilen bir ısıtıcı. Eğer dik kullanıyorsanız yatay bir şekle getirip akvaryumun ortasına konumlandırabilirsiniz. Bu sayede ısıtıcı akvaryumu daha çabuk ısıtacağından çalışma süresi kısalır.

Eğer kuru alan soğuksa çıkmayabilirler. Kuru alan 32 derece sıcaklıkta olmalı.

Son sorunuzu tam olarak anlayamadım fakat eğer kuru alanınızda taşlar varsa ve düşüyorsa sista marka akvaryum silikonuyla yapıştırabilirsiniz. Benim kuru alanımda da taşlar var ve taşların hiçbirisi düşmedi.

kuru alan

• Beğen
Tepkiler: cem

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Benim kullandığım üçgen delikli paspas iş görür. Delikli olduğu için daha rahat çıkarlar ve altbağa çizilmez.

Kuru alanda biraz daha yassı taş kullanıyoruz. Bu taşlar kalın, çıkıntılı olduğunda hayvanlar panik halinde indiğinde vurup söker. Dökülenlerde muhtemelen ya bundan kaynaklı yada silikonu taş aralarından az biraz taşırmadıysanız zorlamaya gelmez atar. Yapıştırmaya yapıştırabilirsiniz ama bulunduğu yerdeki silikonu biraz kazıyarak yapıştırmak mukavemetini artırır. Yalnız kuruması için 48 saat beklemek lazım. Yani alanı dışarı alacaksınız, hayvanlar iki gün suda duracak. Kurumadan yapıştırmayın. Su silikona iyi gelmez. Sümük gibi erir.

Paspas biraz daha mantıklı duruyor. Paspasın metresi piyasada şu an 95-120 tl aralığında değişiyor. Tutturan tutturana.

Isıtıcı filtre hortumuna takılıyor. Bunun için filtre hortumunu kesmek gerekiyor. Onu ziyan etme bir yana, bu akvaryumda ısıtıcı kalabalığı olmasın diye çıkmış bir ürün. Emrenin belirttiği gibi bir su içi ısıtıcıya göre randımanlı değil. Isı kaybı fazla olur dolayısıyla daha fazla çalışır, elektrik yakar.

Akvaryumda ısıtıcıdan uzak ön köşeye derece koyup kontrol edin. Aslında akvaryum büyük her iki ön köşede birer derece daha iyi olur. Net veriyi derece verir.

Hayvanlar büyümüştür. 26 dereceye düşürebilirsiniz. Dış ortam ile su ısı farkı fazla olmadığı taktirde ısı kaybı ve buharlaşma biraz daha az olur. Isıtıcıda biraz daha az çalışır.

Su miktarını göz önüne alırsak 300 watt altı ısıtıcı mümkün değil. Yine Emrenin dediği gibi su içine ve su çıkış tarafına biraz daha yakın olmak kaydıyla dipten 8-10 cm yukarıdan yatay konumlandırma hem performansını artırır hemde daha çabuk ısıtacağı için biraz daha tasarruf sağlar. Su emiş borusundan uzak konumlandırmamızın sebebi sıcak suyu akvaryum yerine filtreye çekip ısıtma sürecini uzatmasına neden olmasından.

Tetrada da sistem jbl ve eheim gibi o gruptan, olduğu watttan fazla suyu ısıtıyor. Eheim az biraz daha uzun. Fazla bir artı olmaz diye düşünüyorum.

Straforda ısı kaybı anlamında çözüm olur. Arka ile birlikte yan camları da kaplamak iyi olur. Havalar ısınınca çıkarırsınız. Paket bandıyla birbirine yada daha iyisi çift taraflı banttan, camın dört köşesine 3-4 cm kadar bir parça yapıştırıp üzerine strafor yapıştırılabilir.