Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Isıtıcı hakkında

Hercules

Bronz 4 Üye
Öncelikle merhaba.Leyla ve Mecnun adı 2 kapluşun sahibiyim , önceki konumda resimleri vs vardı.Benim sormak istediğim soru ısıtıcıyla ilgili.Isıtıcının tamamı suda olsa herhangi bir sıkıntı olur mu ( derece ayar yeri vs )

Cvp: Isıtıcı hakkında

Hiçbir sorun olmaz, çoğu zaman tamamı sokuluyor zaten. Dışarıda olacaksa bile en fazla ısı ayarının yapıldığı yer kalsın.

Isıtıcılarda "maximum water level" yazan kırmızı bir çizgi vardır. Oradan yukarısını sokmak büyük tehlikedir

SinekAs' Alıntı:
Isıtıcılarda "maximum water level" yazan kırmızı bir çizgi vardır. Oradan yukarısını sokmak büyük tehlikedir
Bunu biraz açarmısın? Ben yıllarca ısıtıcıyı full suya soktum hiçbir problemle karşılaşmadım.

Kapluşları akvaryumda değil çok büyük bir legende bakıyorum.motorları ısıtıcıları kuru alanlar vs hepsi mevcut.Derece kısmını dışa getirirsem cam tarafınında belli bir kısmı çıkıyor.ve bunun sıkıntı yaratacağından korkuyorum.sanırım tamamı sokuluyor ( derece ayarlama yeri falan hep plastik su geçirmemesi için sanırım ) yinede bi sorayım dedim.

Isıtıcıların tamamı water resistance yani sudan korunaklı değil. Zaten ısıtıcının her tarafı ısıtma görevi görmüyor 1 cm ise maximum 6-7 cm si ısıtma özelliğine sahip. Ayrıca en ufak kablo probleminde bile kaçak olabiliyor. Bu yüzden tamamını sokmak gereksiz bir risk

SinekAs' Alıntı:
Isıtıcıların tamamı water resistance yani sudan korunaklı değil. Zaten ısıtıcının her tarafı ısıtma görevi görmüyor 1 cm ise maximum 6-7 cm si ısıtma özelliğine sahip. Ayrıca en ufak kablo probleminde bile kaçak olabiliyor. Bu yüzden tamamını sokmak gereksiz bir risk

Yan koyarsam üst tarafta biraz cam açıkta kalıyor,bazı kısımlarıda suyun 1 cm altında falan oluyor.Bu sıkıntı çıkartır mı peki ?

Evet plastik ama ısı ayarının yapıldığı yerde boşluk olması lazım?

Birazı suyun dışında kalıyor diyorsun yani yanlış anlamadıysam?
Eğer birazı dışarıda kalıyorsa ısı dengesindeki farkından dolayı ısıtıcı camında küçük bir ihtimalde olsa çatlaklar veya ısıtıcı patlamaları meydana gelebilir. Sonuçta yine elektrik kaçağı ve yine sevimli dostlarımız için büyük sıkıntı..
Eğer yer konusunda problem varsa 40-70 derecelik açı ile rahatça yerleştirilebileceğini düşünüyorum

aykut ısıtıcılar iki türlüdür. tam batan ve kafa kısmı su dışında kalan. kutusunda "completely submersible" yazıyorsa batar. veya konumlandırma resmi varsa. sen marka ve modelini yaz bakayım netten.

cem' Alıntı:
aykut ısıtıcılar iki türlüdür. tam batan ve kafa kısmı su dışında kalan. kutusunda "completely submersible" yazıyorsa batar. veya konumlandırma resmi varsa. sen marka ve modelini yaz bakayım netten.

Vronic vr 688

Ve birde ortalama 25-30 litre su var legenin içinde.15 tlye bi iç flitre aldım.sıkıntı olur mu bu konuda ?

Tamamen su altında çalışabilir . rahatça kullanilirsin

Filtre markası nedir? Bende 27 liraya atman marka bir iç filtre aldım

SinekAs' Alıntı:
Tamamen su altında çalışabilir . rahatça kullanilirsin

Filtre markası nedir? Bende 27 liraya atman marka bir iç filtre aldım

Markası hakkında bir bilgim yok.Fakat aklıma şu takıldı , 25-30 litre su için zararlı olabilir mi filitrenin wattı vs

Herhangi bir zararı olacağını sanmıyorum yalnız kapluşlar filtrenin yarattığı akım kapılıp akvaryumda hareket edebilir tabi eğer küçüklerse
Ama sıkıntı çıkaracağını hiç sanmıyorum

SinekAs' Alıntı:
Herhangi bir zararı olacağını sanmıyorum yalnız kapluşlar filtrenin yarattığı akım kapılıp akvaryumda hareket edebilir tabi eğer küçüklerse
Ama sıkıntı çıkaracağını hiç sanmıyorum

Bu ara filtre bundan ; http://www.canlipetshop.com/product_info.php?cPath=124_55_46&products_id=1331 sizce iyi mi ?

ısıtıcı pek kalite bir ürün değil ama suya tam batıyor. dipten 5 cm yukarıda konumlandırabilirsin. su yüzeyinden uzak dursun. hava teması ile patlar. bir iç derece de al bu tip markalarda kalibrasyon hataları sık görülmekte bu sebeple doğru ısı değerini vermeyebilir.

o kadar su için 5-10 w gücünde bir filtre yeterli olur. ama aldığın minyatür filtre ise o suda ilk başlarda işini görse de hayvanlar büyüdükçe kirliliği kaldıramayacak noktalara gelecektir. daha yüksek watta sahip modeller ucunda boru takılabilir aparata sahip olursa bu boru cama yönlendirilerek sirkülasyon sorunu çözülür.

Cem abi gerekli açıklamayı yapmış zaten :smile:

cem' Alıntı:
ısıtıcı pek kalite bir ürün değil ama suya tam batıyor. dipten 5 cm yukarıda konumlandırabilirsin. su yüzeyinden uzak dursun. hava teması ile patlar. bir iç derece de al bu tip markalarda kalibrasyon hataları sık görülmekte bu sebeple doğru ısı değerini vermeyebilir.

o kadar su için 5-10 w gücünde bir filtre yeterli olur. ama aldığın minyatür filtre ise o suda ilk başlarda işini görse de hayvanlar büyüdükçe kirliliği kaldıramayacak noktalara gelecektir. daha yüksek watta sahip modeller ucunda boru takılabilir aparata sahip olursa bu boru cama yönlendirilerek sirkülasyon sorunu çözülür.

Öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim.Isıtıcı sizce sıkıntı yaratır mı ? Mazallah kapluşlara bir şey olursa biterim ben

o konuda işin şansa kalmış. toplam ekipmanlar içinde en titizlik gösterilmesi gereken. yani paradan kaçılmaması gereken ürün ısıtıcıdır. çünkü riski çok olan bir ürün. sadece hayvanlar için değil insanlar içinde tehlikeli. akvaryumla uğraşırken kesinlikle fişi çekilmeli. bu birinci dikkat edilecek konu. vantuzların sıkı tuttuğundan emin ol. kendiliğinden veya hayvanların çarpmasından havaya kalkmasın.

aslında kaliteli olan markalar pahalı gözükse de uzun vadede ucuz olandan bir kaç tane alma, işi aynı fiyata getirecek. tabi arada bunların çatlama patlama kaynaklı oluşturacağı risklerde göz önünde bulundurulmalı. eheim, jbl, atman bu konuda kalite ürünlerdir. bunlarda güvenlik korumaları vardır. düşük watta yüksek performans sağladıkları için elektrik tasarrufu da vardır.

Benim ısıtıcının markası resun. Kalite açısından nasıldır? Pek memnun değilim, dün akvaryum içine derece koydum ısı 26'ya iniyor bu ısıtıcı devreye girip 28'e çıkarıyor. Benim bildiğim 28'de sabit tutması lazım.

resunda fena mal değildir. ısıtıcılar yarım derece düşmesinde devreye girer. en iyi olanlarda bu hassasiyet milimlerledir. senin ısıtıcıda iki sebep vardır. ya termostat arızalıdır. yada ısıtıcı dik konumda kullanılan tip ve köşede konumlanmış ise ve derecede diğer uçtaysa filtrenin olmaması veya gücünün akvaryuma göre düşük olması sebebiyle sirkülasyon tam olmuyorsa ısıtıcı ısıyı algılayana kadar bu fark oluşabilir.

kısaca iki sebep ya termostat arızalı ya da sirkülasyon zayıftır.

çelik ısıtıcılarda ise dereceyi biraz daha normalden düşürmek gerekir. çünkü metal kısım, ısıtıcı normal ısı değerine gelip durduktan sonra geç soğuduğu için biraz daha ısı vermeye devam eder. bu da gücüne göre +1,+2 oynama yapar.

Geri