Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

ısıtıcı lamba

errhan

Gümüş 5 Üye
merhaba arkadaşlar.. kaplumbağalarıma 50w'lık uv lamba almıştım uzun bir süre akvaryum dışına aldığım kaplumbağaları bir kaba koyarak 2-3 saat bu lamba ile ısıtıyordum fakat artık zahmetli geldiği için akvaryuma monte ettim lambayı ve akşam saat 10 ile sabah saat 8 arası sürekli yanıyor. kaplumbağalarım da severek kuru alana çıkıyorlar.. sorum şu; bu lamba her gün 10 saat çalışarak ne kadar elektrik tüketir bir bilgisi olan varsa yardımınızı istiyorum çünkü elektrik faturamız bu ay normalden 30 lira daha fazla geldi bunun sebebi uv lamba olabilirmi acaba?

Konu aksesuar ve ekipmanlara taşındı/tubidik

Cvp: ısıtıcı lamba

50w x 10 saat= 500w günlük
500w x 30 gün=15,000w
15,000w=15 kw
15 x 0,246 Ykrş= 3,69 tl

Aylık 3,69 tl lik elektrik tüketir... tabi hesaplamam yanlış değilse.

Aslında hesabınız yanlış değil benimde hesapladığım bu civarda birşey ama değişik bir lamba olduğu için acaba çalışma süresi arttıkça elektrik tüketiminde bir değişme olur mu diye merak ettim..

Cok fazla fark edeceğini düşünmüyorum çünkü her zaman watt'a göre hesaplanır bu tür şeyler ama ufak tefek farklar söz konusu olabilir aynı normal lamba ile tasarruf lambası arasındaki fark gibi.... Eğer hesaplamam doğru ise bazı koşullarıda göz önünde bulundurursak.

Minimum: 3 tl
Maksimum: 6 tl

olur.. Tabi biz günlük 10 saate göre hesapladık.

Geri