Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Isıtıcı lambanın yakınlığından sorun olur mu?

İhsanefe

Bronz 5 Üye
Bugün akvaryumda yeni bir düzen yaptım ve ısıtıcı ampulün (57w halojen) duyunu da bu şekilde yerleştirdim yakınlığından bir zarar gelmez değil mi şimdiye kadar 2 gün oldu hep altındalar onlar açısından sorun olmadı inşallah hiç olmaz da ama ben gene emin olayım dedim sizce bir sıkıntı yaratır mı?? bu yakınlık o kadar da silikonladım inşallah sıkıntı çıkmaz

Ekli dosyalar

• IMG_20210611_162004.jpg
    IMG_20210611_162004.jpg
    2.3 MB · Görüntüleme: 10
Olduğundan yakın olması sırtındaki pigment dokuyu yakar, alt bağa sarısı gibi olur. Isı aşırı fazla olursa su kaybına bağlı güneş çarpma etkisi ile kan pıhtılaşır ve ölür. Daha yüksek sıcaklık kızartır. Yine ölür.

Yavru hayvanlarda kabuk ve deri ince olduğu için çabuk etkilenirler. Büyükler vücutlarını kullanmayı bilir. Çok ısınırlarsa kafalarını kabuk içine çeker, yer değiştirir yada suya iner. Yavrular bunu idrak edemez bir anda mayışırlar.

Mesafe ayarı için hayvanın sırtı hizasında birşey koyuyoruz. Kibrit kutusu gibi. Bunun üzerine cam derece yatırıyoruz. Evde kullanılan da olur. Tam yarım saat sonra bakıyoruz ne eksik ne fazla bekleyecek. 32 derece olduğu nokta uygun mesafeyi verir.

Gece kuru alanda yatmıyorlar değil mi?

Olduğundan yakın olması sırtındaki pigment dokuyu yakar, alt bağa sarısı gibi olur. Isı aşırı fazla olursa su kaybına bağlı güneş çarpma etkisi ile kan pıhtılaşır ve ölür. Daha yüksek sıcaklık kızartır. Yine ölür.

Yavru hayvanlarda kabuk ve deri ince olduğu için çabuk etkilenirler. Büyükler vücutlarını kullanmayı bilir. Çok ısınırlarsa kafalarını kabuk içine çeker, yer değiştirir yada suya iner. Yavrular bunu idrak edemez bir anda mayışırlar.

Mesafe ayarı için hayvanın sırtı hizasında birşey koyuyoruz. Kibrit kutusu gibi. Bunun üzerine cam derece yatırıyoruz. Evde kullanılan da olur. Tam yarım saat sonra bakıyoruz ne eksik ne fazla bekleyecek. 32 derece olduğu nokta uygun mesafeyi verir.

Geceleri ısıtıcı ampul kapalı oluyor ama biri bazen geceleri kuru alanda yatıyor hatta çoğunlukla

Hemen yarın deneyeyim

Bu mesafedeki bir ampulde kaplumbağalar gözlerini yakar. Ampulün konumu değiştirilmeli.

Geceleri kuru alanda uyuyan kaplumbağada herhangi bir hastalık belirtisi var mı? Halsizlik, iştahsızlık, suda eğri yüzme gibi.

Bu mesafedeki bir ampulde kaplumbağalar gözlerini yakar. Ampulün konumu değiştirilmeli.

Geceleri kuru alanda uyuyan kaplumbağada herhangi bir hastalık belirtisi var mı? Halsizlik, iştahsızlık, suda eğri yüzme gibi.
Yok hiçbir sorunu yok iştahı falan da diğerinden daha fazla hatta eski düzende de hep kuru alanda yatardı öyle hoşuna gidiyor sanırım ama az önce baktım şuan suda uyuyor yani tamamen keyfinden ötürü bazen kuru alanda bazen suda

Suda ve kuru alanda uyuyorsa keyfinden dolayı olabilir. Yaz sıcakları geldiği için eğer saatlerce uyumuyorsa geceleri için mavi ısıtma ampulü almaya gerek yok.

Dış ortam yaz ayları sıcak olduğunda özellikle yetişkinler zaman zaman çıkıp uyur. Tabi bulunduğu odada kimse olmaması kaydı ile.

Su içinde tutunup uyuyacağı yer olmadığında da yer arayışına girerler. Su yüzeyi hizasında vantuz ile tutturulmuş oklava tarzı bir tünek yaparsan orada su içinde tutunup uyuyabilir. Su içinde uyuması üşüme riskini ortadan kaldırır.

Öncelikle günaydın bugün ölçümü yaptım ve olması gerekenden fazla çıktı dediğiniz gibi kuru alana kaç cm uzağa koymam en makul olur?

Yukarıda yazdığım gibi ayarı yap. Çok sıcak geldiyse 1-2 cm kaldır. Derecenin soğumasını bekleyip yine ölçersin. İlk yarım saatlik ölçümde 32 olacak.

Isı ampulün wattından lambanın konumlandırılmasına kadar farklılık gösterir. Onun için belli bir mesafe standardı olmaz.

Geri