Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

ısıtıcı sıcaklığı

systemfailure

Yeni Üye
arkadaşlar kolay gelsin herkese. kırmızı yanaklı için ısıtıcı sıcaklıgı kac derece olmalıdır __??? ve de bu ısıtıcı cok yakıyor mu elektrik olarak??

Suyun sıcaklığı 28 derece olması lazım:)
Elektrik olarakda çok yaktığını düşünmüyorum.

Arkadaşlar,
ısıtıcıda dikkat edilmesi gereken noktalar var. Isıtıcı filtrenin su çıkış yönüne konmazsa akvaryumda sadece ısıtıcı tarafı ısınır. Öte yandan böyle bir yerleşim suyun akvaryum içinde hareketini engelleyeceği için uygun olamayacaktır. Önerim su miktarına göre gerekli watt'ı ikiye bölerek akvaryumun iki yanına iki ısıtıcı koymaktır. Hiçbir zaman için su miktarının gerektirdiğinden daha büyük ısıtıcı konmamalıdır. aksi halde termostat arızası halinde ısıtıcı suyu kaynatır ve kapuşları haşlar.
Sıcaklığa gelince 28 derece yavrular için uygundur. 8-10 santime gelmiş veya 1-2 yaşındaki bir kapuş yetişkin sayılmalıdır. Derece olarak 23-26 uygundur. Ben 23'e yakın dereceleri tavsiye ederim. Böylece kuru alana çıkacak kapuşların üşütmelerini bir engellenmiş olursunuz. Isıtma lambası yöntemi kolay uygulanabilir bir şey değil. Su ile kuru alan arasındaki farkı 3-4 derece tutmak çok hassas kontroller gerektirdiğinden su derecesini düşük tutmak daha uygulanabilir bir yöntemdir. Böylece oda sıcaklığıyla su arasındaki fark hayvanların suya girip çıktıklarında şoka uğramayacakları bir seviyede olacaktır. Isıtma lambası ancak akvaryumun soğuk,sobasız bir odada olması halinde zorunluluktur.
Bir noktaya dikkat çekmek isterim bu anlattıklarım sağlıklı hayvanlar içindir. Eğer kapuşlarda
bir hastalık görüntüsü veren bir hareketsizlik görülürse su 28 dereceye çıkarılarak metabolizmalarının hızlanması sağlanmalıdır. İyileştiklerinde tekrar düşük dereceye geçmek gerekir.
ısıtıc seçimiine gelince , kapuşlar meraklı hayvanlardır. Sıcak ısıtıcıya dokunmalarının engellenmesi lazım. Pahalı çözüm, bir koruyucu içindeki Sera ısıtıcılardır. Daha hesaplı bir çözüm için üzerine delikli bir plastik boru monte edilmiş Atman gibi ısıtıcılar kullanılabilir.

Tavsiyeleriniz için teşekkürler. 23 biraz az geldi bana göre yapılan araştırmalarda yetişkinler için ideal sıcaklığın 26.8 derece olduğu tespit edilmiştir. Isınma lambası kullanmazsanız kuru alanı ev sobalı olmasa bile sabit bir sıcaklıkta tutamazsınız bu nedenle ısınma lambası zorunlu bir ihtiyaçtır. Kuru alanı da sudan 3-4 derece daha fazla bir değerde tutabilmek çok hassas kontroller gerektiren bir şey değil bana göre. Uygun güçte bir lamba, uygun mesafe, odanın ısınma durumuna göre ayarlandıktan sonra sıkıntı olmayacaktır.

Sevgili watcher ısıtıcı hakkında söylediklerinizin doğru olmadığını söylemek isterim.

Akvaryuma iki ısıtıcı ya da on ısıtıcı koymak bir şey değiştirmez eğer markaları kaliteli ise. Hep söylüyorum ucuz ısıtıcılardan uzak durun diye. Kaliteli ısıtıcılarda termostatlar oldukça iyidir ve ısı aralığı da bir o kadar azdır. Eğer 26 dereceye ayarladıysanız ısıtıcıyı, kaliteli ısıtıcı ortalama 25.8 de çalışmaya başlar 26.1 de bırakır, tam aksine kalitesizler 25 derece 27 derece aralığında çalışır. Bu da strese neden olabilir. Gelelim niye etkilemez ısıtıcı sayısı. Dediğiniz tamamen yanlış. Akvaryumun bir tarafı ısınıp bir tarafı soğuk kalmaz. İçeride filtre çalışmıyor bile olsa, akvaryuma yetecek güçteki bir ısıtıcı suyu ısıtır, ısınan moleküller yüzeye çıkar ve diğerleri ısınır. Siz farkedemeseniz de su içinde hareketlenme olur. Benim akvaryumumda akıntı çok çok azdır. Çünkü sliderlar akıntıyı sevmezler. Hiç de bir problem yaşamadım.
İki ya da daha fazla ısıtıcı koymanın size maliyeti sadece alırken olacaktır. Elektrik ücretinde bir değişme yaşanmaz termostatlı oldukları için. Sadece daha az zamanda bu işi halledersiniz. Koruyucu içinde DIY yöntemler var az külfetli olabilir, ille de sera almaya gerek yok. Ayrıca internette araştırma yaparsanız jäger koruyucular 5 tl civarı ve çoğu ısıtıcıya oluyor boyu da ayarlanabiliyor. Deneyebilirsiniz.

Arkadaşlar,
1.Yetişkin Kapuşlar 20 derece civarında yem yememeğe kış uykusu moduna doğru geçmeye başlarlar. 23 derece düşük değildir.("Zierschildkröten" ,Andreas S.Henning) .Maalesef bu hayvanlar hakkında dünyada çok az yayın var. Mevcutlara bakarsanız büyük kaplumbağalar için tavsiye edilen sıcaklık 75 fahrenheit'tır. 23,8 dereceye karşılık gelir.("The Guide to Owning a Red-eared slider", Joran Patterson ; Red-Eared Sliders,Philippe de Vosjoli) Elbette bu sıcaklığı yakalamak için ısıtıcıyı toleransına göre 24-25 dereceye ayarlamanız lazım.
2.Akvaryumdaki sıcaklık dağılımını iki dereceyle kolayca kontrol edebilirsiniz.Ben bir senelik gözlem neticesinde bu sonuca vardım.Belki bir noktayı belirtmemde fayda var benim akvaryumumda 90 litre su var ve pencere kenarında, yani özellikle kışın camdan geçen havadan etkileniyor.
3. Doğal alanları göller olduğu gibi dere ve nehirlerdir. Hareketli sudan hoşlanmadıkları doğru değildir. Akvaryumdaki su hareketi özellikle suyun üst tabakasının yırtılması suni bir ortam olan akvaryumu doğala yaklaştırır.
Öte yandan istatistiklere göre evlerde ilk senede ölüm oranı %90 olan bu hayvanlar için hiçbirşeyin ucuzuna kaçılmaması gerekir kanaatindeyim. Evin çocuğu gibi görmeliyiz. Hatta ticaretine de karşıyım . Ama bir tanıdıkta ölüm eşiğinde olduklarını gördüğümden dayanamayıp aldım.

arkadaşlar ısıtıcıların çok yakıp yakmadığı sorulmuş benim elektrik faturamda hiç bir değişiklik olmadı 24 saat çalışıyor 75 watt lık bir ısıtıcı dediğim hiç etkilemedi adeta ıtırı beslemeye başlamadan önce de aynı miktar geliyordu faturam.

Aslında bana 28 derece hep çok fazla gelmiştir. Bu kaplumbağaların anavatanı olduğu belirtilen Carolina-Florida ekseninde herhangi bir gölün 28 derecede sabit kalabileceği hiç düşünmüyorum.

Florida ve Meksika körfezi ana vatanları olarak geçiyor. Florida yaklaşık 25-28 paralellerde yer alıyor diye biliyorum yani ılıman bir iklime sahip genelde. Meksika körfezi zaten ekvatora daha da yakın. Evet yine de tabi dışardaki göllerde sıcaklık her zaman sabit ve 28derece değil ancak orda doğal şartlarda büyümüş ve ona adaptasyon sağlamış kaplumbağalar var bizlerde ise hiç doğa görmemiş ve dışardan gelebilecek her türlü etkiye daha bu yüzden çok daha duyarlı olan çiftlik üretimi kaplumbağalar var. Bu nedenle doğadaki bir kaplumbağaya göre çok daha narin bizlerdeki kaplumbağalar. Evlerde her türlü önlemi alıp sıcaklığa dikkat edin 28 den aşağaya inerse risk oluşturabilir denmesinin nedeni de bu.

ya benim veteriner kaplumbagam 11 cm oldugu icin isiticiyi cikar dedi pf bende bosuna isitici aldim.

MissSevda' Alıntı:
ya benim veteriner kaplumbagam 11 cm oldugu icin isiticiyi cikar dedi pf bende bosuna isitici aldim.

Ben de Sevda Hanım'ın kaplumbağasının ay olarak benden küçük olsa da uçmuş bir boya sahip olduğunu öğrenince sıcaklığı direk 32 dereceye çıkarmış bulunmaktayım... Birkaç gündür böyleyiz..:D

aragorn' Alıntı:
Florida ve Meksika körfezi ana vatanları olarak geçiyor. Florida yaklaşık 25-28 paralellerde yer alıyor diye biliyorum yani ılıman bir iklime sahip genelde. Meksika körfezi zaten ekvatora daha da yakın. Evet yine de tabi dışardaki göllerde sıcaklık her zaman sabit ve 28derece değil ancak orda doğal şartlarda büyümüş ve ona adaptasyon sağlamış kaplumbağalar var bizlerde ise hiç doğa görmemiş ve dışardan gelebilecek her türlü etkiye daha bu yüzden çok daha duyarlı olan çiftlik üretimi kaplumbağalar var. Bu nedenle doğadaki bir kaplumbağaya göre çok daha narin bizlerdeki kaplumbağalar. Evlerde her türlü önlemi alıp sıcaklığa dikkat edin 28 den aşağaya inerse risk oluşturabilir denmesinin nedeni de bu.

Cihan aslında senin bu yazdıklarında mantıklı. Ama kafamda şöyle bir soru var, bu hayvanlar genetik olarak zaten belirli bir sıcaklık aralığında yaşamaya alışkınlar. Yani 10 nesil dahi çiftlikte üretilseler, fare gibi hızlı mutasyona uğramadıkları için temel özellikleri aynı kalacaktır diye düşünüyorum. O nedenle 28 derece çok yüksek geliyor. Ama açıkçası ısıyı indirmeye de korkuyorum çünkü hemen herkes bu sıcaklıkta bakıyor. 24-25 derecede sabitlersek ne olabilir merak da etmiyor değilim.

cahide' Alıntı:
MissSevda' Alıntı:

Ben de Sevda Hanım'ın kaplumbağasının ay olarak benden küçük olsa da uçmuş bir boya sahip olduğunu öğrenince sıcaklığı direk 32 dereceye çıkarmış bulunmaktayım... Birkaç gündür böyleyiz..:D

Haha ne kadar sagliksiz, bende çok hizli büyüdü diye vucudu dinlenmesi için kis dinlenmesine yatirmistim. Kis dinlenmesine yatirdim bööööyle vucudu kendine geldi iç organlari dinlendi ardindan kendisi uyanmak istedi ordan oraya dolaninca isiyi 26 dereceye kadar çikardim. Hizli büyümesi hiçte saglikli degil ben cahildim bilmiyordumda siz niye istiyorsunuz :) yavrucak basima ne geldi bu su niye sicak anne anneeee diye düsünüyorduk kara kara :D saunadaymis gibi

tengrimountain' Alıntı:
Cihan aslında senin bu yazdıklarında mantıklı. Ama kafamda şöyle bir soru var, bu hayvanlar genetik olarak zaten belirli bir sıcaklık aralığında yaşamaya alışkınlar. Yani 10 nesil dahi çiftlikte üretilseler, fare gibi hızlı mutasyona uğramadıkları için temel özellikleri aynı kalacaktır diye düşünüyorum. O nedenle 28 derece çok yüksek geliyor. Ama açıkçası ısıyı indirmeye de korkuyorum çünkü hemen herkes bu sıcaklıkta bakıyor. 24-25 derecede sabitlersek ne olabilir merak da etmiyor değilim.

Benimki 1 yasinda ve ben 25 - 26 derecede bakiyorum hiç bir sorun olmadi bende,26 derece çokta soguk degil ayrica. Hatta daha 1 yasinda degilken bile indirmistim 26 dereceye (çünkü ilk basta 32ydi :D) Yine birsey olmadi tabi yine 28 en uygun derece ama 26 olursa kaplumbaga saglikli ve her küçük seyde hasta olmuyorsa birsey olacagini sanmiyorum. Bazi kaplumbagalar vardirki dayaniksiz ve güçsüz olurlar çabuk hastalanirlar kolay kolay iyilesmezler onlarda bakima çok dikkat edilmeli zaten sahipte bilir kaplumbagasini. Benimki çok dayanikli öyle kolay kolay hasta olmadi hatta hiç onda 26 derece hiç bir zaman problem olusturmadi. Bu yüzden gönlüm rahat 26 derecede tutuyorum. Veteriner hepten çikar dedi ama su çok soguk olur ya yazik valla buz gibi suda yüzer kiz oglum.

Biraz daha büyüsünler bende 25-26'ya düşürmeyi planlıyorum. Zaten bir tane çizgili var, onun doğası daha serin olmalı. Mauremys caspica caspica diye geçiyor ve anavatanı Balkanlar-Hazar ekseni.

MissSevda' Alıntı:
cahide' Alıntı:
MissSevda' Alıntı:

Haha ne kadar sagliksiz, bende çok hizli büyüdü diye vucudu dinlenmesi için kis dinlenmesine yatirmistim. Kis dinlenmesine yatirdim bööööyle vucudu kendine geldi iç organlari dinlendi ardindan kendisi uyanmak istedi ordan oraya dolaninca isiyi 26 dereceye kadar çikardim. Hizli büyümesi hiçte saglikli degil ben cahildim bilmiyordumda siz niye istiyorsunuz :) yavrucak basima ne geldi bu su niye sicak anne anneeee diye düsünüyorduk kara kara :D saunadaymis gibi

Ne bileyim ben ilk aldığımdan beri hayal kuruyordum avucuma değil kucağıma sığsın diye... :D Küçük çocuklar küçük olduğunu üşüşüyor hem de, büyük olunca korkutacağım...

RE: ısıtıcı sıcaklığı

Haha bende ilk baslarda yaristiracam diye almistim :D ama sabirla saglikli buyumesini beklemek en iyisi.

Burada bahsettiğim durum zaten mutasyon değil; mutasyon, genlerde meydana gelen ve nesilden nesile aktarılan değişikliklerdir. Siz çiftlikte üretilen bir kaplumbağyı doğasına koysanız zamanla yine doğal ortamdaki diğer kaplumbağalar gibi olacaktır. Yani ortada kalıtsal olarak nesilden nesile geçen bir özellik söz konusu değil. Bizim bahsettiğimiz şeyi adaptasyon olarak nitelendirebiliriz. İnsanlarda da bu durum vardır zaten ve bu da mutasyon olmadığının en büyük kanıtıdır. Genelde dışarda toz toprakla oynayarak büyümüş çocuklar ilerde, genelde evin dışına pek çıkarılmayan çocuklara göre hastalıklara karşı daha dayanıklı olmaktadır. Ya da yine benzer şekilde çocukluktan beri soğuk su içmeye alışmış bir çocuk terli olduğunda bile soğuk su içse hastalanmazken buna alışık olmayan bir çocuk içse aynı suyu onda hastalığa neden olur. Bunun altında yatan şey de mikroplarla ilk karşılaşma ne kadar erken olursa vücudun ona göre zamanla belli bir antikor üretmesi ve ilerde o mikrobu vucüda girdiği an tanıyıp hastalığa neden olmadan etkisiz hale getirmesidir. Bu nedenle evlerimizdeki kaplumbağalar doğadakilere göre çok daha az etkenle karşı karşıya kalmaktalar ve de onlardan doğada olmayan şartlarla bakılıp büyütülmelerine rağmen, doğadakilerle aynı tepkileri vermesini beklemek yanlıştır. Genetik özelliklerinde zaten bir değişim söz konusu değil sadece bulundukları ortamdan kaynaklanan adaptasyondan dolayı evlerimizdekiler doğadakilere göre daha hassastır. 1-1,5 yaşını aşkın kaplumbağalarda sıcaklığı 26ya kadar indirebilirsiniz zaten bu sorun olmaz eviniz de fazla sıcaklık değişimi de olmuyorsa. Ancak daha düşük dereceler ev ortamındaki kaplumbağalar için risk demektir.

Biraz daha açıklamaya çalıştım umarım yararlı olabilmiştir yazdıklarım.

Geri