Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

ısıtıcı ?

esma_98

Bronz 3 Üye
Akadaşlar sizden bir konuda yardım isteyeceğim.
Ben kısa bir sure sonra akvaryuma geçmeyi planlıyorum.
Kaplusun suyunu sık sık ılıtıyorum bazen de su cok soğuyor.
Bıdıgımın soğuk suda kalmasına gönlum razı olmuyor bu yuzden.
1- Bazı sitelerde ısıtıcı plastığe takılır diyorlar bu doğrumu ? Doğru değilse cam bir kaba koyacağım da.
2-Küçük boy ısıtıcılar varmı varsa nerde bulabilirim?

Şimdiden teşekkürler =]

Edit tubidik: Türkçe'mize özen gösterelim.

akvaryuma geçnemiz en doğrusu olur. suyun bir sıcak bir soğuk olması onları hasta yapar. ısıtıcı akvaryum camına gayet iyi yapışıyor. kutunun içinden öpücük denen bildiğimiz şeylerden çıkıyor(hani arabaların camına filan peluş yapıştırmakta kullanırız daha çok onun adı öpücükmüş) petşhoplardaher boy ısıtıcı oluyor benim akvaryum da çok büyük değil ama gayet oldu bu arada bir de 3 liralık cama yapışan termometrelerden al bence. ısıtıcılar her zaman doğruyu göstermiyor. özellikle de çok para vermeyi düşünmüyorsan.. hangi şehirde oturduğunu da söylersen nerden bulabileceğin konusunda daha çok yardım bulabilirsin..

peki o cama yapışanlar pilastiğe de yapışmıyormu ?
ben kuşadasında oturuyorum ama ısıtıcıyı bursa orhangaziden alacağız :)

akvaryum ebatına göre küçük boy ısıtıcıları elbetteki rahatlıkla bulabilirsiniz Bursayı çok bildiğimi söyleyemem ama eminim merkezi biryerde bulabilirsiniz. Serdara katılıyorum siz suyu ılıştırsanızda kesinlikle dengeyi sağlayamazsınız bunu bazen ısıtıcı olduğu halde yaşıyoruz hele ki el yöntemi ile asla başaramassınız ve kaplumbağalarınıza her türlü hastalığın kapısını açmış olursunuz. Öpücükler bildiğim kadarıyla plastikte biraz emanet duruyor ve plastik bir kapta ısıtıcı tahminimce tehlike doğurabilir cam en steril ve en güvenli tercihtir. Ve evett termometre almayı sakın unutmayın ısıtıcı ayarı bazen daha yüksek yada daha alt seviyede ayarlansada verdiği ısı üstündeki göstergeyle tam uyuşmuyor ve bunuda tespit etmeniz için bir termometre almanız gerek şart..

ahh afedersin :D öyle yazınca serdar sandım bende =))

sorun değil alıştım ben zaten :D hatta ilk okulda sınıf yoklamasında cinsiyetime de erkek yazıyordu :D

Türkçe'mize özen gösterelim/tubidik

Kullandığınız plastik kap, en fazla 3-5 litre su alabilir. Bu kadar az bir suyu da ısıtcı sürekli sabit 28derecede tutamaz su miktarı çok az olduğu için gereğinden fazla ısınma problem olabilir. Isıtıcı bir kaç dakika çalışsa bile su anında ısınır gereğinden fazla da ısınabilir çok az miktarda olduğu için. Ancak 25-50 wattlık ısıtıcılar kullanarak belki bu aşırı ısınmayı önleyebilirsiniz. Ayrıca ısıtıcı fazla ısındığında kaplumbağanız dokunursa yanabilir. Ancak akvaryuma geçerseniz su miktarı fazla olacağından böyle sorunlar yaşamazsınız. Küçük boy ısıtıcılar var ancak plastik kaplara ya da 3-5 cm su derinliğine göre bir ısıtıcı yok, üzerinde derece ayarlaması olmayan beyaz ufak ısıtıcılar var ama onları kesinlikle kullanmayın derece ayarlamaları olmadığı için su sıcaklığını kontrol edemezsiniz. Bu yüzden yapabileceğiniz en doğru ve en güvenli şey yeterince büyük bir akvaryum ve diğer ekipmanları almanız. Plastik kapta sadece bir kaç hafta ya da bir iki ay idare etmeye çalışabilirsiniz asla uzun süreler kaplumbağanızı sağlıklı olarak büyütemezsiniz akvaryum olmadan. Şahsen kısa zamanda akvaryum ve diğer ekipmanları da temin etmeye çalışın derim kaplumbağanızın sağlığı için.

aragorn' Alıntı:
Kullandığınız plastik kap, en fazla 3-5 litre su alabilir. Bu kadar az bir suyu da ısıtcı sürekli sabit 28derecede tutamaz su miktarı çok az olduğu için gereğinden fazla ısınma problem olabilir. Isıtıcı bir kaç dakika çalışsa bile su anında ısınır gereğinden fazla da ısınabilir çok az miktarda olduğu için. Ancak 25-50 wattlık ısıtıcılar kullanarak belki bu aşırı ısınmayı önleyebilirsiniz. Ayrıca ısıtıcı fazla ısındığında kaplumbağanız dokunursa yanabilir. Ancak akvaryuma geçerseniz su miktarı fazla olacağından böyle sorunlar yaşamazsınız. Küçük boy ısıtıcılar var ancak plastik kaplara ya da 3-5 cm su derinliğine göre bir ısıtıcı yok, üzerinde derece ayarlaması olmayan beyaz ufak ısıtıcılar var ama onları kesinlikle kullanmayın derece ayarlamaları olmadığı için su sıcaklığını kontrol edemezsiniz. Bu yüzden yapabileceğiniz en doğru ve en güvenli şey yeterince büyük bir akvaryum ve diğer ekipmanları almanız. Plastik kapta sadece bir kaç hafta ya da bir iki ay idare etmeye çalışabilirsiniz asla uzun süreler kaplumbağanızı sağlıklı olarak büyütemezsiniz akvaryum olmadan. Şahsen kısa zamanda akvaryum ve diğer ekipmanları da temin etmeye çalışın derim kaplumbağanızın sağlığı için.
peki koyacağım kap derin ve geniş olursa olur m u akvaryumu biran önce almak istiyorum kaplusun sağlığı açısından

Büyük süpermarketlerde vb satılan en az 20-30 litre hacminde olan büyük plastik kaplardan bulabilirseniz onları kullanabilirsiniz bir süre akvaryum yerine. Ufak bir akvaryumla aynı hacimde oldukları için küçük kaplara ya da leğenlere göre daha fazla su alcaktır. Ama uzun vadeli düşünüyorsanız kapla hiç uğraşmadan en az 50-60 litrelik bir akvaryum alın rahat edin derim.

http://yfrog.com/jpp1010846zj
evde buldugum bir kabın resmini koydum akvaryum alana kadar idare eder bence sizin düşünceleriniz neler eğer bu olmazsa tatılde bakacağım bir satılan yerlere :]

ebatı nedir ? yakın plandan çekildiği için göz kararı bir büyüklük tahmini yapılamıyor

Ölçülerini yazabilirseniz daha net bir şey söyleyebiliriz, ancak pek fazla da geniş gibi görünmüyor, 1 hafta on gün idare edebilir ancak sonra akvaryum şart mutlaka.

uzun olan kenar 31 cm kısa olan kenar 21 cm
aragorn' Alıntı:
Ölçülerini yazabilirseniz daha net bir şey söyleyebiliriz, ancak pek fazla da geniş gibi görünmüyor, 1 hafta on gün idare edebilir ancak sonra akvaryum şart mutlaka.
beni birkaç hafta idare etsin de akvaryumu alacağız inş:)

Türkçe'mize özen gösterelim/tubidik

Yükseklği de 20 cm ise 12 litre yapar, yine de ufak ama şu an kullandığınız kap bundan daha ufaksa bunu kullanmanız daha iyi olur. Bence direkt 50-60 litrelik bir akvaryum alın ona geçin derim.

aragorn' Alıntı:
Yükseklği de 20 cm ise 12 litre yapar, yine de ufak ama şu an kullandığınız kap bundan daha ufaksa bunu kullanmanız daha iyi olur. Bence direkt 50-60 litrelik bir akvaryum alın ona geçin derim.

ilk kullağım kaplar bundan daha küçüktü en fazla 1 lt hatta daha az alrdı en azından buna ısıtıcı sığar en küçüğünden simdi içim azda olsa rahat çok sağolun :)

Evet ısıtıcı kullanabilirsiniz bu kapta ancak yine de en yakın zamanda akvaryum almanız şart.

Aragorn ısıtıcı plastk zeminde bi tehlike yaparmı ? yani temas ederse yakma gibi bi sorun falan teşkil edermi ?

Edit alcatraz:Kısaltma yaparak konuşmak yasaktır.

Çok yüksek wattlı olmazsa sorun olcağını sanmam. 100 watta kadar olanlarda sorun olmaz muhtemelen ancak daha güçlülerde olabilir sürekli aynı noktaya temas ettikçe eritebilir plastik de sert ya da kalın değilse.

Geri