Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.
Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Isıtıcılar çabuk çatlıyor

cankirdok

Yeni Üye
Merhabalar,

3 aydır su kaplumbağamı sahiplendiğim süre boyunca bile 3. kez su ısıtıcı çatladı kırıldı. Bu neden böyle olmaktadır? Neden bu ısıtıcılar bu kadar dandik? Hangisi kullanılması gerek? Cam değil de plastik dış korumalı ısıtıcı var mıdır var ise önerilir mi acaba? Sorarsınız diye baştan belirteyim; farklı markalar aldım,50 ve 100 olarak farklı volttaki ısıtıcıyı aldım, taktiğim prizde voltaj gerilimi bulunmuyor ( voltaj korumalı priz) yani ortada çatlaması için hiçbir neden bulunmuyor. Ayrıca kaplumbağam ne ısıtıcıya vuruyor ne de değiyor. Yani o vuruyor da çatlıyor desem o da değil...
- İkinci sorum ise şu; en sonki su ısıtıcım durduk yere çatlamış, çıt sesini duyan çocuğum anında bana seslendi hemen salona gelip hızlıca kaplumbağamızı sudan çıkardım ve prizden isiticinin fişini çektim. (Fişi cekerken isiticinin kirmizi ışığı yanip sönüyordu hızlı hızlı) kaplumbağamız hareketsiz şekilde kaskatı kesilmiş haldeydi. Çok garip bir durum ama bu catlamadan sonra benim gelip fişi cekmemdeki süre arası 30 saniye kadar ama su 29 dereceden 40lara çıkmıştı derecede. Şuan 3.gün ve maalesef üzülerek söylüyorum ki kaplumbağamız sanırsam öldü. Size resimleri de paylaşıyorum lütfen bir yorumunuzu alayım. Gomecegim ama elim gitmiyor ya ölmediyse diye. Çünkü yorumlari cok okudum ve genel olarak ölülük belirtileri eline aldığında boyun kafa eller ve kollar sarkık duruyorsa veya su üstüne koyduğunda ters duruyorsa deniyor. Ama bu ikiside yok, 3 gündür suda bıraktım su üstünde sabit duruyor ayrıca boynu kafasi üstte duruyor eller ve ayaklar içe kapanikti ama son iki gundur ayaklar dışarı doğru çıktı o da şişmeye başladı diye. Şimdi öldüğünü dusunmemin amacı ayakların ellerin şişmesi ama ölmediğini dusunmemin amacı su üstünde durma ve boynun yukarıda yasiyor gibi durması. Elektrik çarpma gibi birseyi düşünmüyorum çünkü su icinde topraklama olmayacagi icin elektrik carpmaz ayrica ben isiticiyi fisten cekmeden direkt elimi suya daldirdigim için kaçak olsa ben carpilirdim. O kadar kisa surede neden ölmüş olabilir acaba 😐🙁 siz de fotoğraflara bakarak yorum yapın lütfen, eziyet cekiyoruz gördükçe çünkü, ölüm gerceklesmisse gomelim :( ( bu arada yaşadığım sehirde sadece 3 adet veteriner var onlar da biz su kaplumbağasından anlamayız dediler ) şimdiden yorumlar için teşekkür ederim

Ekli dosyalar

• IMG_20220113_113950.jpg
    IMG_20220113_113950.jpg
    1.9 MB · Görüntüleme: 17
  • IMG_20220113_113937.jpg
    IMG_20220113_113937.jpg
    3.5 MB · Görüntüleme: 17
  • IMG_20220113_113918.jpg
    IMG_20220113_113918.jpg
    1.2 MB · Görüntüleme: 17

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Foruma hoş geldiniz.

Bu konuyla ilgili yazı yazmıştım aynen kopyalayıp yapıştırdım.

Kaplumbağaların öldüğü şu verilerle anlaşılır.

- hayvan ilk öldüğü 1 saat içinde ele alınır. Boyun ve bacakları sarkıyor ve hafifçe salladığımızda bacaklarını ve başını kabuğa çekmiyor, sallanmaya devam ediyor ve tepki vermiyorsa;
-hayvan kuru bir yere alınır. Olduğu yerde hareket yada tepki vermiyor ise;
-Bu bekletme süresi bir saati geçtikten sonra kaslar kasılıp sertleşir. Hayvan taş gibi olur. 8 saat sonra kaslar gevşer. Bu süre içinde hayvanın derisi de kurur. İçe doğru çekilip büzüşür.
-arka bacak oyuğuna bakılır nefes alıp verirken bu bölüm şişip iner, deri inip kalkmıyor, kısaca hareket yoksa;
-hayvanın göz kapakları aralanır. Yarım saat içinde kapanmaz ve hala açık halde duruyor ise; hayvan ölmüştür.

Hayvan hastalığa bağlı halsizlikte su içinde ters dönebilir, su içinde durabilir, dış filtre su emiş borusuna bacağını başını kaptırmış olabilir. Bu öldüğü anlamına gelmez özellikle büyük kaplumbağaların nefes tutabilme süresi uzundur ama uzun süre durmuşsa boğulmuş da olabilir. Yine de yukarıdaki veriler kontrol edilmeden öldüğü netlik kazanmaz.

En temiz haliyle hayvanı 12-24 saat kuru bir yerde bekletmek kafadaki şüpheleri giderir. Hayvanları canlı canlı gömen az değildir.

Kalitesiz ısıtıcıların cam kalitesi düşük ve emniyet koruması yoktur.

Isıtıcı dikey konumlandırmalı ise üst plastiğine kadar tamamen su içinde olmalı. O kısımda water level çizgisi vardır. O hiza altına inmemeli buharlaşan su takviye edilmeli. Termostat üstte olduğu için hava teması ayrıca dış ortamın ısısını algılamasına neden olur. Bunun bir sakıncası da o kısımda artan ısının tapasını kurutup sertleştirerek hava girmesine neden olması. Hava girdiğinde teller akkor hal almaya başlar ve yine olduğundan fazla iç ısı artar.

Çalışırken hava teması camın bir anda ısınıp tavını bozar ve patlar. Onun için akvaryumla ilgili işlemlerde ilk olarak ısıtıcının fişini çekip soğumasını bekleriz. Bu bütün ısıtıcılar için geçerli.

Bu kalitesiz dediğimiz ısıtıcılarda fabrikasyon hatalar görülebiliyor. İçinde bir miktar hava kalabiliyor yada kalibrasyon hatası çıkabiliyor. Onun için ısıtıcıdan uzak ön köşeye koyduğumuz derece doğru ve net ısıyı ölçmemizi sağlar ona göre ayarlarız.

Cam kaliteleri normal cam>kristal cam>quartz cam diye gider. Son dönem yeni bir cam türü daha çıktı ismini unuttum.

Çelik ısıtıcılar güvenlidir. Tam batabilir ve kırılma derdi olmaz. Çelikler geç ısınıp geç soğuduğu için olduğundan fazla ısıtabilir. Onun için derece kontrolü ile 1-2 derece düşük ayarlarız. İstenilen 28 derece, ayar 26-27 şeklinde. Bunda ribao ve roxin markaların çeliği var.

Cam olarak kaliteli ve kaplumbağalara uygun olan jbl protemp ısıtıcıdır. 1 metreye kadar tam batabilir. Olduğu güçten fazla ısıtır. Cam kalın quartz, emniyet kontrolü var ve dışında plastik koruması olduğu için darbelere dayanıklı ve hayvan ısıtıcıyı tutabilir. Yalnız bu pahalı olduğu için ömürlük akvaryumda öneriyorum. Evladiyelik gider.

cankirdok

Yeni Üye
Foruma hoş geldiniz.

Bu konuyla ilgili yazı yazmıştım aynen kopyalayıp yapıştırdım.

Kaplumbağaların öldüğü şu verilerle anlaşılır.

- hayvan ilk öldüğü 1 saat içinde ele alınır. Boyun ve bacakları sarkıyor ve hafifçe salladığımızda bacaklarını ve başını kabuğa çekmiyor, sallanmaya devam ediyor ve tepki vermiyorsa;
-hayvan kuru bir yere alınır. Olduğu yerde hareket yada tepki vermiyor ise;
-Bu bekletme süresi bir saati geçtikten sonra kaslar kasılıp sertleşir. Hayvan taş gibi olur. 8 saat sonra kaslar gevşer. Bu süre içinde hayvanın derisi de kurur. İçe doğru çekilip büzüşür.
-arka bacak oyuğuna bakılır nefes alıp verirken bu bölüm şişip iner, deri inip kalkmıyor, kısaca hareket yoksa;
-hayvanın göz kapakları aralanır. Yarım saat içinde kapanmaz ve hala açık halde duruyor ise; hayvan ölmüştür.

Hayvan hastalığa bağlı halsizlikte su içinde ters dönebilir, su içinde durabilir, dış filtre su emiş borusuna bacağını başını kaptırmış olabilir. Bu öldüğü anlamına gelmez özellikle büyük kaplumbağaların nefes tutabilme süresi uzundur ama uzun süre durmuşsa boğulmuş da olabilir. Yine de yukarıdaki veriler kontrol edilmeden öldüğü netlik kazanmaz.

En temiz haliyle hayvanı 12-24 saat kuru bir yerde bekletmek kafadaki şüpheleri giderir. Hayvanları canlı canlı gömen az değildir.

Kalitesiz ısıtıcıların cam kalitesi düşük ve emniyet koruması yoktur.

Isıtıcı dikey konumlandırmalı ise üst plastiğine kadar tamamen su içinde olmalı. O kısımda water level çizgisi vardır. O hiza altına inmemeli buharlaşan su takviye edilmeli. Termostat üstte olduğu için hava teması ayrıca dış ortamın ısısını algılamasına neden olur. Bunun bir sakıncası da o kısımda artan ısının tapasını kurutup sertleştirerek hava girmesine neden olması. Hava girdiğinde teller akkor hal almaya başlar ve yine olduğundan fazla iç ısı artar.

Çalışırken hava teması camın bir anda ısınıp tavını bozar ve patlar. Onun için akvaryumla ilgili işlemlerde ilk olarak ısıtıcının fişini çekip soğumasını bekleriz. Bu bütün ısıtıcılar için geçerli.

Bu kalitesiz dediğimiz ısıtıcılarda fabrikasyon hatalar görülebiliyor. İçinde bir miktar hava kalabiliyor yada kalibrasyon hatası çıkabiliyor. Onun için ısıtıcıdan uzak ön köşeye koyduğumuz derece doğru ve net ısıyı ölçmemizi sağlar ona göre ayarlarız.

Cam kaliteleri normal cam>kristal cam>quartz cam diye gider. Son dönem yeni bir cam türü daha çıktı ismini unuttum.

Çelik ısıtıcılar güvenlidir. Tam batabilir ve kırılma derdi olmaz. Çelikler geç ısınıp geç soğuduğu için olduğundan fazla ısıtabilir. Onun için derece kontrolü ile 1-2 derece düşük ayarlarız. İstenilen 28 derece, ayar 26-27 şeklinde. Bunda ribao ve roxin markaların çeliği var.

Cam olarak kaliteli ve kaplumbağalara uygun olan jbl protemp ısıtıcıdır. 1 metreye kadar tam batabilir. Olduğu güçten fazla ısıtır. Cam kalın quartz, emniyet kontrolü var ve dışında plastik koruması olduğu için darbelere dayanıklı ve hayvan ısıtıcıyı tutabilir. Yalnız bu pahalı olduğu için ömürlük akvaryumda öneriyorum. Evladiyelik gider.
Cevap için teşekkür ederim, hoşbuldum. Isıtıcı olarak en sonki aldığım Atlantis markaydı geçen ay 110 tl ye almıştım. Kaliteli midir kalitesiz midir bilemiyorum ama dediğim gibi durduk yere çatlayıp cami parçalandı. Akvaryumum küçük olduğu için (40 cmlik) mecburen ısıtıcıyı yatay olarak konumluyordum ama kesinlikle camın hava ile teması bulunmuyordu tam olarak suyun icerisindeydi yani... Kaplumbağamıza gelince dediğiniz gibi deride kuruma bulunmuyor, gözler kapalı, eller ayaklar içeri çekikti, boyun sarkık değil tam tersi fotoğraflarda görüldüğü üzere yukarı doğru duruyor ama son zamanlarda elleri ayakları şişti o yüzden dışarı çıktı ama ele alınca yine boyun vs sarkık değil, yine de sanırsam maalesef ölmüş değil mi?

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Hayvan katılamışsa o şekilde duruyor olabilir yinede peçete gazete birşeyin üzerine koyup 24 saat bekleyin. İlk akım yüksek geldiyse hayvanın kasları kasılıp kitlenmiş olabilir. Bu başının o halde sabit durmasını açıklar.

O markayı hiç duymadım. Muhtemelen smart ayarında basit bir ısıtıcıdır. Fiyatları o civarlarda.

Sudan çıkarmadıysanız ya içinde bir miktar hava vardı yada su girmiş olabilir. Çoğusu dik konumlandırmalı kullanılıyor. Tam batırmaya gelmezler.

Burada bir arkadaşımızın yetişkin iki kaplumbağası yüksek akıma kapılmıştı. Derileri kılcal damarlar patladığı için kızarmış ve hayvanlar şişmişti.

guzelz15

Bronz 2 Üye
Hayvan katılamışsa o şekilde duruyor olabilir yinede peçete gazete birşeyin üzerine koyup 24 saat bekleyin. İlk akım yüksek geldiyse hayvanın kasları kasılıp kitlenmiş olabilir. Bu başının o halde sabit durmasını açıklar.

O markayı hiç duymadım. Muhtemelen smart ayarında basit bir ısıtıcıdır. Fiyatları o civarlarda.

Sudan çıkarmadıysanız ya içinde bir miktar hava vardı yada su girmiş olabilir. Çoğusu dik konumlandırmalı kullanılıyor. Tam batırmaya gelmezler.

Burada bir arkadaşımızın yetişkin iki kaplumbağası yüksek akıma kapılmıştı. Derileri kılcal damarlar patladığı için kızarmış ve hayvanlar şişmişti.
Bu hangi marka ısıtıcıda yaşandı? Gerçekten çok korkuyorum. Bu tarz olaylar jbl de ya da serada yaşandı mı hiç acaba?

guzelz15

Bronz 2 Üye
Size çok geçmiş olsun başınız sağolsun. Çok acı bir durum. Malesef her zaman jbl protemp överdim ama s100 serisinde bugün kaplumbağamın ısıtıcının kafa kısmını yerinden çıkardığını gördüm. Nasıl yaptı gerçekten bilmiyorum. Ama en iyi ısıtıcı bile kaplumbağalarda tahrip olabiliyor.

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Size çok geçmiş olsun başınız sağolsun. Çok acı bir durum. Malesef her zaman jbl protemp överdim ama s100 serisinde bugün kaplumbağamın ısıtıcının kafa kısmını yerinden çıkardığını gördüm. Nasıl yaptı gerçekten bilmiyorum. Ama en iyi ısıtıcı bile kaplumbağalarda tahrip olabiliyor.
Sera ve jbl en kaliteli ısıtıcılardan kalın quartz camları var bunlar kolay kırılmaz ayrıca emniyet koruma sistemleri var. Böyle bir durumu bırakın su seviyesi düştüğü anda elektrik akımını keserler.