Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.
Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

İştahsız ve ses çıkarıyor

sevvalsen

Bronz 4 Üye
Merhaba ben eylül ayında bir kaplumbağa sahiplendim ve ekipmanlarını alıp ona uygun ortam hazırladım elimden geldiğince fakat 2 yıl bir plastik kapta bakılmıştı . 20 gün önce bir gözü kapanmıştı pazartesi günüde diğer gözü kapandı bende çarşamba günü veterinere götürdüm ve akciğer enfeksiyonu olduğunu söyleyip günde 2 iğne olarak 5 gün boyunca gelmemi söyledi bugün 3.iğnemizi olduk ve kabuğu yumuşamaya başlamış dedi ,bende farklı bir veterineri aradım o da baytril önermiyoruz dedi .Sadece şunu öğrenmek istiyorum hala veterinere gitmeli miyim çünkü iğneler bile çok pahalı ve eğer kaplumbağama etki etkilemeyecekse gitmek istemiyorum çünkü ödemekte bile sıkıntı çekebiliyorum ve bugün hekim bana antibiyotik kullanım süremiz uzayabilir dedi , sizden ricam bu konu hakkında bilgi verir misiniz
kaplumbağam 3 yaşından büyükmüş ama dediğim gibi 2 yıl boyunca kapta bakıldığı için gelişmemişti ama benim bakımımla büyüdü az da olsa
belirtileri ; 3 gündür iştahsız 1 haftadır ses çıkarıyor
sizce devam etmelimiyim aşılara yoksa durumu ciddi mi
gittiğim veterinerin kullandığı iğne baytril bu arada çünkü reçetede öyle yazıyor ve çarşamba ve perşembe ön bacaklardan yapmıştı bugün de arkayı denileyim deyip arka bacağa yaptı kabuğu yumuşamaya başlamış diyip tentürdiyot sürdü kapuğuna

Moderatör tarafında düzenlendi:

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Foruma hoş geldiniz

Hayvanın kabuk boyu nedir?

Başını ileri atarak esner gibi nefes alma var mı?

Suya koyduğunuzda yamuk duruyor mu?

Hayvanın kuru yerde önden başı dışarıda iken, gözlerinin, tepeden ve alt kısımdan komple resimlerini atabilir misiniz?

Cevap yaz kutucuğundaki resim şekline basıp yükleyeceksiniz.

Hekime gitmeyin bir daha ilaçtan uygulamaya kadar herşeyi yanlış. Baytrilin akciğer enfeksiyonuna faydası yoktur. İğne ön değil arka bacağın ön kısmından yapılır. Tendürdiotun kabuğa hiçbir faydası yoktur. Ararsa hayvan öldü deyin. Ki devam etseniz durumu bu olur.

Hayvanın bacaklarında ödem oluştu mu? Ön bacaklardan aşı yapılırsa ödem oluşur bacaklarını kullanamaz boğulur hayvan.

Su ısıtma kuru alan ve ısıtma lambası var mı?

Vitamin damla var mı?

sevvalsen

Bronz 4 Üye
20220318_200627.jpg
20220318_200706.jpg
20220318_200503.jpg
20220318_200540.jpg
20220318_200746.jpg
20220316_200732.jpg

Ekli dosyalar

• 20220318_200753.jpg
    20220318_200753.jpg
    1.4 MB · Görüntüleme: 13

sevvalsen

Bronz 4 Üye
bir gözü açıldı ama attığım gözde kapalı gözünü açtığında içerisi öyle suya koyduğumda yamuk durmuyor ama hep dipte boyu 7 cm
esner gibi nefes alma yok ama baloncuk çıkartıyor ağzından ve burnundan. ödem oluşmamış galiba çünkü şişlik fark edemedim su ısıtıcım var ısıtma lambam da var ama artık kuru alana çıkmıyor yani lamba açıkken gizleniyor vitamin damlam yok ama davit 3 ü suya damlatmamı söylemişti ve bende 3 gündür 4 damla damlatıyordum

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Devitte suya damlatılmaz. Kabuğun ön kısmında esneme var mı? Üstbağadaki açılmış plakaları tırnağınızla yoklayın çıkan çıksın. Devit işini erteleyelim öncelik o değil. Kabuğa sonra bakarız.

Suyu 28 derecede sabit ayarlayın. İç derece ile kontrol daha net veri verir. Dereceyi ısıtıcıdan uzak ön köşeye koyacaksınız.

Isıtma lambası 32 derecelik ısı verecek bunun mesafe ayarı içinde kuru alana hayvanın sırtı hizasına denk gelen birşey koyup üzerine cam derece yatırıp tam yarım saat sonra dereceye bakıyoruz 32 derece olduğu nokta uygun mesafeyi verir.

Bulunduğu ortam ayakaltı bir yer ise hayvan tedirgin olduğu için güvenli olan derin sudan çıkmak istemez. Mümkünse fazla kullanılmayan bir odaya alın, gerekirse oda kapısını da kapayın. Hareket görmesi suya kaçma sebebidir.

Eczaneden genta marka göz damlası alıp sabah akşam 10-15 saniye arayla açık gözüne ikişer diğer gözüne dörder damla damlatıp 15 dakika kadar kuru yerde bekletin. İlk damlatmada gözüne nüfuz ettiğinde hafif yakar elini gözüne atabilir bu sorun değil.

Ağzına da sabah akşam dörder damla damlatın. Ağzını açmazsa dik tutup ruj sürer gibi ağız çevresine 10-15 saniye arayla beşer damla sürün. Yem yerse ilk stick yemine dörder damla damlatıp elden verin yada suda hemen önüne atın yesin.

Genta geniş spektrumlu antibiyotiktir. Genta ampuller kırmızı reçeteyle satıldığı için bunu kullanıyoruz.

Deep fix reptivit vitamin damla alın. Bunu da hergün bir damla aynı genta gibi dik tutup ağzına damlatın. Açmazsa ruj sürer gibi 2 damla sürün. Vitamin iştahını açıp kırgınlığını alır.

Yem olarak hangi markaları kullanıyorsunuz?

Hayvanın ses çıkarması nasıl? Cikleme gibi mi, tak tak çeneyi birbirine vurma gibi mi? Sesi çıkarırken kafasını titretiyor mu?

Bunu sürekli mi yapıyor yoksa sizi gördüğünde mi? Yada ara ara mı?

Gece kuru alana çıkıyor mu yoksa su yüzeyinde burun dışarıda birşeye tutunuyor mu?

Gece ortam sessiz iken nefes alış verişini dinleyin derinden ve hırıltılı bir ses geliyor mu?

Akvaryumunda genel bir resmini atabilir misiniz, eksik birşey var mı bakayım?

Hayvanın kulakları sağlam kabuk yapısı güzel. Ciddi bir kemik erimesi de gözükmüyor.

Büyüyen hayvan sağlıklıdır. Herhangi bir hastalığa yakalandıklarında boy uzamaları durur.

Hekimin yaptıklarını görünce iyi ki buraya gelmişsiniz. Adamın yaptığı tek iyi şey para almakmış.

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Ağıza damlatmada 45 derece açıyla ruj gibi sürmede dik tutun. Akciğerlerine kaçmasın o kısmı yanlış yazmışım.

sevvalsen

Bronz 4 Üye
ısıtma lambam öyle değil malesef yani ekipmanları alırken biraz fazla tuttu onu sona bırakmıştım ve trendyoldan uvb diyen 80 tlydi yanlış hatırlamıyorsam onu almıştım. geceleri kuru alanda yatıyor birazdan resmi atatacağm ve ben akvaryumun üstünü 1 haftadır tam kapanmayacak şekilde örtüyorum .kabuğun ön kısmı derken boynunun altındaki kısımda esneme var onu da akşam fark ettim yumuşama var mı diye kontrol ederken . genta damlayı ise burdan görüp kullanmaya başlamıştım 3 hafta oldu ama 2 şer damla damlatıyordum çıkardığı ses ise mırıldanma gibi arada cikleme ama ağzını açarak yapmıyor bunu beni gördüğünde yapıyordu ama dün gece uyurken fark ettim ki sesi geliyor kafasını titretiyor mu diye hiç dikkat edemedim malesef yem olarak ise akvaryumcudan almıştım ama şimdi sera markalı yemi sipariş etmeyi düşünüyordum uygun mudur . suyu 30derecede tekrar 28 ime düşüreyim ve geceleri üstünü kapatayım mı çünkü gece kuru alanda uyuyor galiba ondan üşüttü. suyunu şuan doldurmuyorum tam boğulma riski olmasın diye , yardımcı olduğunuz için ayrıca teşekkür ederim

Son düzenleme:

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Bu paludaryum suyu rampaya kadar yükseltin. Lambayı yan cama tutturun çok uzak duruyor. Ampulde filamanlı 40-60 W armut ampul yada halojen 42-52-53 W armut ampul kullanıyoruz. Yalnız elinizdeki lamba max 40 watt kaldırıyorsa 40-42 watt ampul alacaksınız.
92078.jpg

Tercihen soft ampul bulamazsanız şeffaf alırsınız.

Hayvan geceleri kuru alanda uyuyorsa ufak bir hava boşluğu bırakıp üstünü örtün. En geç 21:00'de uyumalı. Örtü bulunduğunuz ortamda ışık yanıyorsa ışık geçirmesin hayvan uyumaz.

Gece kuru alanda uyuyor ise loş ışık veren 40 W renkli armut ampul kullanırız. Loşluk derecesinde mavi yoksa kırmızı yoksa yeşil renk alırsınız.
IMG_20200229_213756.jpg

Isıtma gündüz 12 saat gece lambası da aynı şekilde yanacak. Hayvan su içinde uyumaya başlayınca gece ısıtmaya gerek kalmaz.

Zamanlayıcı alın. Lamba kendi açılıp kendi kapanır.
200200.jpg

Yalnız bu paludaryum hayvana ufak gelecektir. Filtre tarafı çok alçakmış. Suyu 4-5 cm boşluk kalacak kadar doldurun dışarı kaçmasın.

Su çok alçak ısıtıcı çalışırken hava ile temas ederse camı patlar. Akım verir.

Isıyı 28 dereceye indirin. Su çok sıcak olursa dış ortam ile ısı farkı artar hayvan sudan çıktığında üşür. Akciğer enfeksiyonu sebebi genelde bundan kaynaklıdır. Ben banyo etkisi derim. Sıcak banyodan çıktığımızda soğuğu hissetmemiz gibi.

Mayıs gibi 80*35*50h ve 7 mm cam kalınlığında hazır bir akvaryum alın. Bu 3 sene kadar götürür. Daha ufakta alabilirsiniz 50 litre gibi, ama bu uzun vadede maliyeti artır. Tek kalemde bitirmeniz daha iyi olacaktır. Şimdiden araştırın. İndirime denk gelebilirsiniz. Arada stok eritmeye gidiyorlar yada paraya ihtiyaçları oluyor. Yada camcıya yaptırabilirsiniz. Yalnız sista akvaryum silikonu kullanmalı.

Sağlıklı gelişim için boyca uzunlukta akvaryumda yüzmeli;derinlik ise akciğer gelişimi ve nefes tutabilme kapasitesini artırması için gereklidir.

Yeme gelirsek sera almayın natural adı altında yemi değiştiler hayvanlar bunu yemiyor.

Alacağınız yemler omega one adult turtle sticks, dajana gammarus sticks (yada bunun yerine herhangi bir markanın gammarusunu alın) bir de tropical biorept W. Bunlar yeterli. Aldığınızda program yaparız. Tetra reptominin fiyatıda uçtu onun için o dursun. Netten alın daha ucuza gelir. Aldığınızda program yaparız.

Hayvan sizi gördüğünde yapıyorsa dikkatinizi çekip yem istiyordur. Her nefes alışta derinden ses geliyorsa akciğerde sıkıntı vardır. Burundan ıslık geliyorsa burnunda sümük yada birşey vardır o ağzından su alıp burnundan fışkırtarak atar.

Hayvan 7 cm kabuk boyunda ise boğulma durumu olmaz en kötü suda rampaya tutunur. Daha ufak ve daha ağır enfeksiyonda halsizliğe bağlı yavrular ters dönebilir bu hayvanda o kadar ciddi durum yok.

Hayvana yemler gelene kadar haşlanmış yumurta akı, ve kaynayan suya bir parça kıyma atıp 1-2 dakika sonra çıkarıp soğutup verin. Yerse bir miktar daha verin. Yesin bünyesi kuvvetlensin.

sevvalsen

Bronz 4 Üye
yem istediği içi çıkarmıyor sesi galiba çünkü yem veriyorum yemiyor onun haricinde 3 yeme de baktım da üçünü aynı anda alamayacağım galiba çünkü hastaneye 3 günde 520 tl harcadım ve boşaymış meğerse , kesin olarak almam gereken ne var tam olarak yani 2 yem alsam ki öyle bile 250 üstü oluyor baktım az önce ama kaplumbağam iyi olacaksa mecburum
deep fix vitamin alacağım ,damla alacağım ,ve yem alacağım (yem olarak azaltma yapsak olur mu ve hangilerini kesin almalıyım,1 tanesini alsam şimdilik mesela dajana gammarus stick hem onun gramı da fazla bir dahaki ay ekleme yapsam kaplumbağam için geç kalmış mı olurum )
keşke harcamaları yapmadan önce buraya gelseymişim . peki kaplumbağamın durumu kötü mü aklımdan çıkmıyor çünkü hep kontrol ediyorum doğal olarak

Son düzenleme:

sevvalsen

Bronz 4 Üye
ısıtma dediğiniz ampul hangisi acaba ilk attıklarınız mı onlar mı 12 saat yanmalı ?

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Omega one adult turtle sticks ve dajana gammarus sticks yeterli olur şimdilik. Dajana yerine gammarusta olur. Yemi 250'lik dediğimiz kutuda alın. Daha büyüğe gerek yok.

Elinizdeki yem kalitesiz yada açık olarak aldıysanız bayat veya parazit yumurtası taşıyabilir. Onun için açık yem kullanmıyoruz.

Evet gündüz ısıtmalar 40 W filamanlı eski tip yada 42 W halojen ampul. Yüksek almayın bir de elektrik faturası yüklü gelmesin. İyileşmesi için bu gerekli uvb ampulü kullanmayın şu an. Hayvanın metabolizmasını canlı tutmak için ısıya ihtiyacı var. 07:00-19:00 arası yanacak. Ecolite üretimi durdurdu. Wiselite osram phillips markaların halojeni var.

Anlattıklarınıza göre hayvan enfeksiyonun başlangıç safhasında gentaya başlayın 3-4 günde kendine gelmeye başlar. İlk olumlu sonuç, yemeye başlaması ondan sonra sesin kesilmesi. Hergün bir tane yemi sabah akşam verip denersiniz. Yerse devam edin, yemezse yarım saati geçmeden sudan alın.

Gözde iltihap atılınca düzelir. Bu da tahminen 2 hafta civarı sürer. Suyu her daim temiz tutun su değişimleri emsal sıcaklıkta olacak. Isıtıcının fişini çekin camı soğumadan işlem yapmayın.

Her aşamayı olumlu olumsuz yazın ona göre hareket edelim.

Son düzenleme:

sevvalsen

Bronz 4 Üye
Omega one adult turtle sticks ve dajana gammarus sticks yeterli olur şimdilik. Dajana yerine gammarusta olur. Yemi 250'lik dediğimiz kutuda alın. Daha büyüğe gerek yok.

Elinizdeki yem kalitesiz yada açık olarak aldıysanız bayat veya parazit yumurtası taşıyabilir. Onun için açık yem kullanmıyoruz.

Evet gündüz ısıtmalar 40 W filamanlı eski tip yada 42 W halojen ampul. Yüksek almayın bir de elektrik faturası yüklü gelmesin. İyileşmesi için bu gerekli uvb ampulü kullanmayın şu an. Hayvanın metabolizmasını canlı tutmak için ısıya ihtiyacı var. 07:00-19:00 arası yanacak. Ecolite üretimi durdurdu. Wiselite osram phillips markaların halojeni var.

Anlattıklarınıza göre hayvan enfeksiyonun başlangıç safhasında gentaya başlayın 3-4 günde kendine gelmeye başlar. İlk olumlu sonuç, yemeye başlaması ondan sonra sesin kesilmesi. Hergün bir tane yemi sabah akşam verip denersiniz. Yerse devam edin, yemezse yarım saati geçmeden sudan alın.

Gözde iltihap atılınca düzelir. Bu da tahminen 2 hafta civarı sürer. Suyu her daim temiz tutun su değişimleri emsal sıcaklıkta olacak. Isıtıcının fişini çekin camı soğumadan işlem yapmayın.

Her aşamayı olumlu olumsuz yazın ona göre hareket edelim.

sevvalsen

Bronz 4 Üye
mesajım gelmemiş galiba , tamamdır ben o yemleri hemen sipariş ediyorum 250lik dediğiniz 250 ml değil mi?
bir de evde arıtma arıtma kullanıyordum ama adam bana dediki çeşme suyuu 2 3 gün dinlendir onu kullan arıtma böyle yapmış gözünü dedi fakat çeşme kulladığımdan beri suyu hep bulanık ve suya ve kaplumbağamın üzerine suyun minik boloncukları yapışıyor sizce hangisini kullanmalıyım .Teşekkür ederimmm

Son düzenleme:

sevvalsen

Bronz 4 Üye
şuanki kaplumbağamda ki durum diğer gözüde açılmış ama hale eskisi gibi değil iltihaplı olduğu belli ama düne göre çok iyi acaba antibiyotiklerin mi etkisi , bugün gitmeyeceğim ama sizin dedikerinizi uygulayalım
onun haricide suyunu dediğiniz gibi doldurdum ama ağzını sonuna kadar açıp kapatıyor suda arada boluncuk çıkarıyor ve 28 derecede su ılık gibi ama sıcak değil ılık bile diyemem
şöyle bir düzenleme yapayım kaplumbağam hep suyun dibinde ama yüksek sudan burnunu çıkarıp tekrar dibe gidiyorr gözü tekrar kapandı ve damlayı o gözüne nasıl damlatacağım ?

Son düzenleme:

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Yemlerin biçimine göre ağırlıkları farklıdır. Biz kutu hacmini ölçü alıyoruz. Kutular 100'lük, 250'lik, 500'lük, 1000 ve 1200 gramlık şeklindedir.

Hayvan tek olduğuna göre 250'lik yeterli.

sevvalsen

Bronz 4 Üye
şuanki kaplumbağamda ki durum diğer gözüde açılmış ama hale eskisi gibi değil iltihaplı olduğu belli ama düne göre çok iyi acaba antibiyotiklerin mi etkisi , bugün gitmeyeceğim ama sizin dedikerinizi uygulayalım
onun haricide suyunu dediğiniz gibi doldurdum ama ağzını sonuna kadar açıp kapatıyor suda arada boluncuk çıkarıyor ve 28 derecede su ılık gibi ama sıcak değil ılık bile diyemem
şöyle bir düzenleme yapayım kaplumbağam hep suyun dibinde ama yüksek sudan burnunu çıkarıp tekrar dibe gidiyorr gözü tekrar kapandı ve damlayı o gözüne nasıl damlatacağım ?
hala suda ağzını açıp kapatıyor sanki yem yiyormuş gibi , suyu azaltmalı mıyım

Son düzenleme:

sevvalsen

Bronz 4 Üye
Yemlerin biçimine göre ağırlıkları farklıdır. Biz kutu hacmini ölçü alıyoruz. Kutular 100'lük, 250'lik, 500'lük, 1000 ve 1200 gramlık şeklindedir.

Hayvan tek olduğuna göre 250'
ahm markalı olanı alıyorum her ikisinde de + deep fix vitaminide sipariş ediyorum genta damlayı da birazdan almaya çıkacağım, teşekkürlerr

Son düzenleme:

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Ben bunun hekim olduğundan bile şüphelenmeye başladım öncelikli su arıtmadır. Şebeke suyundaki ağır metalleri de süzer. Daha saf temiz sudur.

Göz enfeksiyonuna neden olan düzenli temizlenmeyen ve kalitesi bozulan su ile birlikte kir yoğunlaşmasına bağlı zararlı bakterilerin oluşup göze nüfus etmesidir.

Kabarcıklar su tepeden döküldüğünde oluşan hava kabarcıklarının bir araya gelip büyümesi, bir süre sonra bunlar kaybolur.

Damla göz içine nüfuz edip mikrobu kırar, iltihabı gevşetip çıkmasını sağlar.

Ağızdan baloncuk çıkarıp zaman zaman yutarak oyun oynadıkları olur.

Suda ağız açma ya kasları esnetme yada uyku sebebi ile esnemedir. O normal durum.

Hayvan arada nefeslenmek için yüzeye çıkıp tekrar suya iner. Hayvan bu konuda sıkıntı yaşamıyorsa ya üşütmüştür yada enfeksiyonun başlangıcındadır.

Gözlerin kapanması da görememe sebebiyle iştahsızlık yapar.

Hayvanı elinize alıp her iki gözüne de iltihaplı olan göz oranında damlatın. Sağlam olana 2 damla demiştim o da 4 damla olsun. Sonra kuru yerde bekletin. Şu an lamba olmadığına göre kalorifere yakın koyun.

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Ahm marka almayın kaliteli bir yem değil. Gammarusu olabilir. İçerik anlamında gammarus hepsinde aynı tarihine dikkat edin 2023'ten eski olmasın. 2025'ler piyasaya çıkmaya başladı. Ne kadar ileri tarihli olursa o kadar tazedir.