Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.
Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

İştahsız ve ses çıkarıyor

sevvalsen

Bronz 4 Üye
Rampayı da yere değdirmedim en fazla bu kadar kalkabiliyordu. Teşekkürler yardımlarınız için ☺

Moderatör tarafında düzenlendi:

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Güzel olmuş elinize sağlık. Açı 45 dereceden dik değilse çıkar. Yarında bekletin tam sertleşsin.

Hatta kırmadan taşıyabilirseniz balkona dışarı çıkarın hava alır, koku daha çabuk gider. Güneşte var daha çabuk kurur. Yalnız tozlanabilir bir tur su ile yıkamak gerekir.

sevvalsen

Bronz 4 Üye
Güzel olmuş elinize sağlık. Açı 45 dereceden dik değilse çıkar. Yarında bekletin tam sertleşsin.

Hatta kırmadan taşıyabilirseniz balkona dışarı çıkarın hava alır, koku daha çabuk gider. Güneşte var daha çabuk kurur. Yalnız tozlanabilir bir tur su ile yıkamak gerekir.
Sağ olun , tamamdır hemen çıkarıyorum sonra yıkarım güzelce hayırlı akşamlar.

sevvalsen

Bronz 4 Üye
Hayırlı akşamlar cem bey odayı temizlediğim için suziyi yere bıraktım normalde akvaryumdan çıkarıp gezdiren biri değilim. Ama dışkısında bir farklılık gördüm fotoğrafını çektim ama eğer sorun olmazsa rahatsızlık duymazsanız gösterebilir miyim ? Hasta mı diye merek ediyorum .

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Yok sakıncası yok resmi atabilirsiniz. O konuda da bilgi alışverişi yapıyoruz.

Yere bırakma durumunda temiz bir çarşafı yere sererseniz daha steril olur. Bu sizin içinde önemli idrarını yaparsa çarşaf emer. Çamaşır makinesinde atar yıkarsınız. Ben eski perdeleri atmayıp bu iş için kullanmıştım.

sevvalsen

Bronz 4 Üye
tamamdır o zaman bende sereyim dediğiniz gibi , birde benim kaplumbağam dışarı çıkmayı çok seviyor galiba akvaryumu artık küçük geldiği için bilmiyorum da , yani elimi suya uzattığında direkt elime geliyor ısırmadan ve odaları geziyoruz çok keyifli gibi hissediyorum . Elime aldığımda da boynunu öpmeden duramıyorum yani onuda hoşuna gidiyor çünkü boynunu baya yukarı kaldırıyor ve yorulana kadar öpmeli istiyor ısırmıyor . Hijyen açısından elime alınca hep bol su ile yıkarım öpünce dr yüzümü dudağımı yıkarım ama günde bir kere illa doya doya öyle sevesim geliyor
20220602_184114.jpg

sevvalsen

Bronz 4 Üye
Bir de çimleri yiyor diye önerinizle paspas yapıştırmıştım cama onları da koparmaya başladı bende çevrelerini dil çubuğu ile çevirdim onları da koparmaya başladı. Sabah uyandığımda akvaryumda önceki çimleri vardı galiba dışkısıyla çıktı ama uzun süredir değiştirmiştim ben paspası. O yüzden size danışmak istedim.

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Dışarı çıkma sebebi dişilerde cinsel olgunluğa ulaşıp yumurta atma zamanı gelmişse yada akvaryumu artık rahat edemeyeceği şekilde ufaksa kaçma girişimleri olur. Eğer kaçacak yeri keşfederlerse orayı unutmaz ve sürekli o noktadan kaçma girişimlerinde bulunurlar. Böyle bir durumda o kaçış noktasını bulup izole etmemiz gerekiyor.

O öpme işini yapmayın elde yara olmazsa salmonella geçmez ama ağız yoluyla geçer. Sonuçta su içinde idrar ve dışkı sıvısına maruz kalıyor. Boyun uzatmasına gelirsek boyunları kaşınır. O bölgedeki eski derileri kolay çıkaramazlar. Boyunlarındaki deri kuruduğunda ayrıca kaşıntı yapar. Ben su içinde tabanda iken parmağımla boyunlarını kaşırdım. Öyle dururlardı. Tabi bunu dişilere yapamıyoruz direk ısırıp bir parça tadımıza bakıyorlar. Benim parmak derimi kopartıp kanattıkları az değil. Özellikle kumu temizlemek için karıştırırken bölgelerine yaklaştığımda. Yetişkinler tereyağı gibi kesip atıyor.

Ele gelme durumu genelde yem verme kaynaklı olur ama arada farklı davranış gösterende çıkıyor.

Dışkı rengi normal hafif bir ishal durumu var gibi ama sorun yaratacak boyutta değil. Sebze veriyorsanız biraz azaltın.

Yedikleri parçalar ufaksa dışkı ile çıkar. Büyük parçalar midede kalır bunları cerrahi müdahale ile kolonoskopi ile bayıltıp ağızdan girerek çıkarırlar.

O paspası kolay kolay koparamazlar ama çene kasları güçlüymüş yakalarsa parmaklara neler yapmaz.

Bu agresifliklerin ve akvaryumda birşeylere zarar vermesinin, yerinden oynatmasının bir nedeni de bulunduğu ortamın yeterli gelmemesindendir. Eğer dediğiniz gibi ufaksa akvaryumu büyütün. Paspasın yakasını bırakır. Ama kafayı takmışsa bırakmaz. Akvaryumdan çıkarana kadar uğraşır. Diğer bir sebep yosun bağlaması. Yosunun kokusunu alırsa yosunu yemek için ısırırlar.

Bir diğer sebep hayvanı kızdırırsanız hırsını akvaryumdaki birşeylere zarar vererek çıkarır. Bu olay keçi inadından beterdir. Sürekli uzak durur tabandan yukarı çıkmaz. Küser ve uzun süre yemde yemez

sevvalsen

Bronz 4 Üye
Cem bey kabuğumız böyle oldu , sınav zamanım olduğı için bu ay ilgilenemedim fazla , 3 günde bir suyunu değiştiriyorum ve lamba da kullanmadık acaba ondan mı
20220605_120347.jpg

Ekli dosyalar

• 20220605_120320.jpg
    20220605_120320.jpg
    2.8 MB · Görüntüleme: 4

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Kabuğunu hayvana ait orta sert diş fırçasını ıslatıp sofra tuzu yada karbonat tozu döküp yavaşça fırçalayın. Emsal sıcaklıkta su ile durulayın. Plakalarda açılma başlamış ısıtma lambası kurutup gerdirerek açılmasını sağlar. Lamba alın.

Bir de eczaneden devit marka damla alın haftada iki defa kabuğunu havlu peçete ile silip 1-2 damla damlatıp yayın. 20 dakika kadar kuru yerde bekletin kalanı yine havlu peçete ile silip akvaryuma koyarsınız.

sevvalsen

Bronz 4 Üye
Hayırlı günler cem bey 1 aylığına şehir değiştirmem gerekiyor ve kaplumbağamı bırakacağım kimse yok akvaryumuda yanımda götüremiyorum . 18 saatlik bir otobüs yolculuğum olacak oraya gittiğimde kaplumbağama nasıl bakabilirim yardımcı olur musunuz lütfen ?

cem

Süper Moderatör
Yönetici
1 aylık bir süreç ise hava sıcak olur. Su ısıtıcıya gerek olmayabilir ama yine de yanınıza alın, ama ısıtma lambası gerekli.

Bu şeffaf büyük saklama kapları var kapaklı. Bunlar koku ve salınım yapmaz. Tekerleklisine gerek yok. O daha pahalı. Kuru alan olarak sehpa şeklinde birşey kullanırsınız. Plastik olduğu için vantuz tutmuyor. Tüm malzemeyi yemleri bu kaba koyar götürürsünüz. Orada kurulum yaparsınız.

Hayvanı ayakkabı kutusu yada o ayar bir kaba koyun. İçine kağıt topakları koyun hayvanı kurutun içine koyup üstüne yine kağıt topakları koyun. Gazete kağıdı olur ufak ufak koparıp top gibi yapın. Gideceğiniz gün yem vermeyin. Otobüs yada arabada hangisi ile gidecekseniz klimadan uzak olsun. Kutu güneş görmesin. İki tane kalem kalınlığında hava deliği açın, büyük olmasın kafasını dışarı çıkarır.

Taşırken yağmur yağar esinti olur, poşet içinde taşıyabilirsiniz. Yolculukta poşetten çıkarın ama.

İyi yolculuklar.