Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

işte obur ve yeni resimleri :D

mutip

Bronz 5 Üye
işte benim oburum arkadaşlar. aslında tam olarak dişimi yoksa erkekmi bilemiyorum genelde oğluş diye seviyorum okadarda önemli değil aslında ben genede onu çok seviyorum. yiğenimin bakmayıp bana vermesi bende cesaret edemeyip arkadaşıma takdim etmem ve sonunda gene bana verilmesiyle 2 yıl önce başlayan bir serüven bizimkisi. ama iyikide başlamış çünkü o benim küçük aşkım oldu çıktı. eşimle benim görmedik mi özlem duyduğumuz bir varlık haline geldi akşam olduğunda ilk birbirimize sorduğumuz şey oburun göbişinin doyup doymadığı olmaya başladı.geldiğinde baya küçüktü benim bebeğim ama artık avucumu doldurabiliyor. arkadaş olsun diye aldığımız kapluşları hiç sevmiyor. hatta bi gün birini ters çevirip ölmesine neden olmuştu o günden sonrada birdaha cesaret edemedik açıkcası .
akvaryumunda dışarı çıkarttığımız zaman yerde yürümeyi çok seviyor ve özelliklede süpürgeliklere tırmanmaya bayılıyor :) ha birde benim küçük bebeğim evde kaybolmayı ve bizi strese sokmayıda çok seviyor :) oburluğundan 2 kere boğulma tehlikeside atlattığını belirtteyim :rolleyes: ama genede onunla olmak harikaaaa iyiki var ve umarım hep var olmaya devam eder .... CANIM OBİŞKOM BENİİİMMMM :D

RE: işte benim obuşuuummm :)

Kaplumbaganız cok tatlı.Paludaryumda bakıyorsunuz galiba.Suyunu cok az koymussunuz
kaplumbaga o suda yuzemezkı ...

mailto:/forum/attachment.php?aid=20

evet cok şekermiş :) yaklasık benimkinin boyutlarında görünüyor. ama benimki 1 yıllık henüz : )

birlikte nice güzel günler gecirmeniz dileğiyle ; )

çok teşekkür ederim arkadaşlar cevaplarınız için. evet haklısın legen dediğin gibi taşları ağzına çok fazla alıyor ama bakıyorki çok sert hemen çıkarıveriyo. boğulma tehlikesinide yemlerde yaşadık umarım birdaha yaşamayız :) ve bir konuda daha haklısın legencim onun adı oburiks :D insanlara onu takdim ederken aslında oburiks diyoruz ama kendi aramızda obur, oburcuk , kabuklu böcük diye seviyoruz keratayı ;)bir itirafta bulunayım mı? onun su kaplumbağası olduğunu unutup boğulacağını düşünüyordum ama artık onun su canlısı olduğunu kabullendim ve onun hakkında baya bilgilendim :D bir ara çok su koyunca kabugunu sürekli taşına vurmaya başlamıştı az suyu olunca bunu yapmıyordu bizde her temizliğinden sonra suyunu yavaş yavaş arttırmaya başladık sanırım oda buna alışmaya başladı. en son baya su koyduk ve hiç bir yere yaslanmadan arka ayaklarının üstünde durup kafasını çıkartmaya başladı acayip şirin oluyor o hali :D

RE: obuş ve yeni resimleri :D

umarım oburun yeni resimlerini beyenirsiniz arkadaşlar küçük evinde küçük değişikliklerde yaptım ve hakikatende onun için çok gerekli olan suyu temizleyen motoru aldım ve daha önce niye almadık diyede baya hayıflandık çünkü dahada hareketlendi ve canlandı hiç yerinde duramıyo kabuklu böcüküm. ay ben bunu çok seviyorum yaaaaaaaaaa :D

İlk resim çok güzel.
Biraz romantik görünüm olmuş ışıkta sarımsı ya.
Taşlarda.:D
Süper.

RE: obuş ve yeni resimleri :D

mutip' Alıntı:
umarım oburun yeni resimlerini beyenirsiniz arkadaşlar küçük evinde küçük değişikliklerde yaptım ve hakikatende onun için çok gerekli olan suyu temizleyen motoru aldım ve daha önce niye almadık diyede baya hayıflandık çünkü dahada hareketlendi ve canlandı hiç yerinde duramıyo kabuklu böcüküm. ay ben bunu çok seviyorum yaaaaaaaaaa :D

Birinci resimde bir mücevher kutusu içinde değerli bir parça gibi duruyor maaşşallah.

Obur ve siz uzun süreler mutlu olursunuz inşaallah...

Pek bir sevimliymiş Oburiks...Uzun ömürler ufaklığa...

O taşları hemen kaldırmalısınız.Bilerek ya da yanlışlıkla taşları yemeye çalışabilir hatta da yutabilir.Sonrasında problem yaşamak istemiyorsanız hemen onları kaldırın.Kaplumbağanın hayatını tehlikeye sokmak ve arasında yemleri tutarak zor temizlenmesi dışında bir işlevi yoktur.

Bu arada kaplumbağaların birçoğu Salmonella bakterisi taşıyıcısıdır.Temas ettiğiniz yerleri temizlemeyi dezenfekte etmeyi unutmayın.Yalnız gördüğüm kadarıyla halıda da dolaştırıyorsunuz.Bu hem sizin hem de onun için sakıncalı bir harekettir.Hem halıyı temizleyemeyeciğinizden Salmonella varsa halıya bulaşacak ve belki de sizi hasta edebilecek hem de kaplumbağalar çeşitli yüzeylerde dolaştıklarında mikrop kapabilir.En iyisi onları güneşlendirmek dışında paludaryumun dışına çıkarmamaktır.

teşekkür ederim beyendiğiniz için. taşlara gelince evet baya ufak taşları vardı birazdaha iri ve renkli taşlarda aldık ona ve açıkcası taşlarını çok sevdiğini düşünüyorum çünkü taşlar olmayınca hiç hareket etmiyo ama taşları oluncada onları eşelemeye bayılıyo kendine tepecikler yapıyo buda benim çok hoşuma gidiyo :) ve benzetmenizede bayıldım mücevher kutusu gibi demişsiniz ya evet mücevher kutusundaki en değerli hazinem o benim için :)

Geri