Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

İzmir-su kaplumbağası sahiplendirmek istiyorum

gzd

Yeni Üye
Merhabalar.

Ablamın apartmanının bahçesine terk edilen kırmızı yanaklı su kaplumbağasına yuva arıyorum.
Yaşını yada yaşam şartlarını bilmiyorum. 15 cm kabuk boyu var. Kendi kaplumbağam da var ama bu konuda çok bilgili değilim. O yüzden cinsiyetini de bilmiyorum. Ablam Bir yoğurt kabında bulduğunu söyleyince, bahçede öyle durduğunu anlatınca kıyamadım nasılsa sahiplendiririm diye düşündüm aldım. Gayet sağlıklı gözüküyor. Göle bırakmayı düşündük ama insana çok alışık. Demek ki çok zorlu şartlarda büyümemiş. Doğal hayatla mücadele etmeyi de bilmiyordur diye düşündüm.

Kendi kaplumbağamın sağlık problemlerini bu site sayesinde aştık. Umarım bu yavruya da burada iyi bir yuva bulabilirim.

Not: Kendi kaplumbağam 5-6 cm.lik bir kaplumbağa ve 50cm.lik bir akvaryumda yaşıyor. Onun yanına büyük gelir, akvaryum da küçük gelir zaten. Yoksa benimki de buna benzer bir olayla geldi. Ona baktığım gibi buna da bakardım ama büyük işte. Şu an için 2. bir akvaryumu ne koyacak yerim, ne onu kuracak imkanım var.

Yardımcı olanlara şimdiden teşekkürler

Cvp: İzmir-su kaplumbağası sahiplendirmek istiyorum

mailto:/kkdppm.jpg

Anal plakası(kuyruğun tam üzerindeki) soldaki gibiyse;dişi,sağdaki gibiyse erkektir.

Çok teşekkürler. Şimdi ikisine de baktım ama ikisi de kuyruğu hemen yana yatırıp içeri çekiveriyorlar. Birşey anlaşılmıyor. Benim ufaklık erkek diye gelmişti. Ben de çok üstüne gitmedim ama onunki de belli olmuyor

Biraz daha baktım da sanırım dişi. Foto koymak istedim ama beceremedim sanırım

Aa siz kabuktan bahsediyorsunuz yanlış anlamadıysam. Kuyruğa doğru olan kabukta bir girinti varsa erkek, yuvarlak gibiyse dişi. Doğru anlamış mıyım?

Eğer öyleyse erkek bu.

ön tırnakları normalden uzun ise erkektir. arka ayaklarındaki gibi kısa ve birbirine denk ise dişi.

Evet oldukça uzun tırnakları

o zaman erkek. yalnız aynı akvaryuma koyma ufak olana saldırabilir. hiç birşey yapmayabilirde ama risk almayalım saldırırsa çenesi güçlü hayvanda ciddi yara açabilir.

Yok aynı akvaryuma sığmazlar zaten. Ben büyük olana güvenilir bir yuva arıyorum

Ben alabilirim

Geri