Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

JBL protemp ısıtıcı

guzelz15

Bronz 3 Üye
Merhabalar, 300 litreli sumplı akvaryuma jbl protemp s300 almayı düşünüyorum ama sanırım Türkiye'de stok kalmadı. Hiçbir satıcıda bulamıyorum. Bundan önce tetra kullandım 1 yıl oldu ve işi bitti resmen ısıtmıyor. Küçük akvaryumumda 10 yıldır jbl protemp kullanıyorum. Bu yüzden ısrarla onu almak istiyorum ama sumplı akvaryumlara önereceğiniz yatay kullanılan uzun ömürlü bir ısıtıcı öneriniz var mıdır? Sump içinde su seviyesi sabit olmuyor genelde buharlaşma çok hızlı, sabah akşam kontrol istiyor. Bu su seviyesi değişiminden de etkilenmeyecek bir ısıtıcı öneriniz var mı acaba? Sera uygun olur mu mesela? Şimdiden teşekkürler

Jbl protemp ısıtıcıya emsal olanlar eheim ve sera ısıtıcılar. Emniyet sistemleri var camları kalın. Jbl sera ve eheim'ın en iyi özelliklerini toplamış. O açıdan bir tık önde. Kablosu en uzun ısıtıcı. 1 metre derinliğe kadar batabiliyor. Bunlar artı özellikleri.

Sera boy olarak kısa ama jbl protemp gibi plastik koruması var. Su geçirmez olduğu için tam batabiliyor. Kısa olduğu için dik konumlandırmada kullanışlı. Üzerinde yazan watt kadar su ısıtır.

Jbl jager boy olarak yarım metre (52 cm) boyda, bu da dezavantaj sağlıyor her akvaryuma uyumlu olmuyor. Tabanda kum olduğunu varsayarsak 60 cm yükseklikte su istiyor. Jbl protemp gibi wattına göre olduğundan fazla suyu ısıtıyor, hatta jbl protempe göre fazla bile ısıtıyor. Dik konumlandırmalı. Yeni çıkan modellerine, tam batabiliyor deniyor ama arayıp sormak lazım, bu konuda emin olmak iyi olur. Cam koruyucu plastik kaplaması yok çıplak cam olarak geliyor. Isı ayarlama düğmesi sıkıntılı çoğu kişi bu konuda şikayetçi.

Akvaryum 250 litre kadar su alıyorsa jbl protemp 200 watt olanı iş görür. Bunu sump içine değil akvaryum bölümüne tabana 7-8 cm yukarıdan yatay konumlandırın. En iyi performans bu şekilde sağlanıyor.

Sene sonu geldiği için alımları hesap kapatma sebebiyle sonraki seneye bırakıyorlar. 300 W fazla satılmadığı içinde fazla gelmiyor. Bu sene fazla talep olmuş anlaşılan.

Teşekkürler cevabınız için, akvaryumda ne bulsalar düşürme parçalama peşinde oldukları için akvaryumun içine ısıtıcı koymak istemiyordum aslında. Sump içinde güvende gözüm arkada kalmıyor. Ben de acaba 200W yeter mi diye düşünüyordum. Seralar dik kullanılır yazıyordu sanırım sitesinde o yüzden onu da almaktan vazgeçmiştim. Jager ve eheim üzerine çok şikayet var dediğiniz gibi. Alınabilir tek ısıtıcı protemp o da piyasada yok. Sanırım 200w alıp ısıtmasını umacağım. Tam 280 litre akvaryum. Sera da pahalı olduğu için alıp pişman olmak istemiyorum.

Ben 300 litrelik akvaryumda 200 W protemp kullandım. Hiçbir sorun yaşamadım. Sirkülasyon iyi olduğu sürece çok iyi ısıtıyor.

Birşey olmaz akvaryum içine yatay şekilde tabandan 7-8 cm yükseklikte yatay koyun. Sumpa koyma ısı kaybı yaratır. Verimli olmaz. Tetrada sıkıntı bu olabilir. Akvaryumda deneyin. Belki almaya gerek kalmaz.

Zaman zaman nadiren ısıtıcıyı camda oynatabilirler ama kolay kolay sökülmez. Sadece altına girdiklerinde temas ederlerse hafif camda kayabiliyor. Yada üstüne tutunabilirler onda da ısınınca bırakırlar. Başta akvaryuma farklı birşey konursa merak ediyorlar ilgileri kaybolunca bırakıyorlar.

Geri