Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

JBL protemp S150-S200

Çitlembik0216

As 5 Üye
Merhaba arkadaşlar,

200 Litrelik akvaryuma geçiş yaptığım için jbl protemp 100 w ısıtıcının pek faydalı olabileceğini sanmıyorum ısıtsa bile elektrik sarfiyatının önüne geçebilir miyim ?

O yüzden jbl'den vazgeçmeden 150 veya 200 W den birini almaya karar verdim. Sizce 150 W yeterli olur mu ?

Cvp: JBL protemp S150-S200

Havalar ısınmaya başlıyor, bence acele etme bir süre gözlemle. Tahminimce 100W'lık ürün yaz sonuna kadar yeterli olacaktır.
Bütçeyi daha farklı yerlerde değerlendirmeni öneririm.

cenkyenmez' Alıntı:
Havalar ısınmaya başlıyor, bence acele etme bir süre gözlemle. Tahminimce 100W'lık ürün yaz sonuna kadar yeterli olacaktır.
Bütçeyi daha farklı yerlerde değerlendirmeni öneririm.

Cenk bey, malesef akvaryumu koyacağım oda rüzgar alıyor ve serin oluyor yaz olmasıda pek birşey değiştirmeyecek yani o yüzden ısıtıcı mecbur alacağım her ne kadar elektrik sarfiyatının önüne geçersem o kadar iyi olacak.

Elektrik sarfiyatı değişiklik göstermez.Isıtıcı kapasitesi yeterliyse yani akvaryumda bulundurulacak su hacmi ile uyumluysa;100 Watt gücündeki ürün 2x sürede su sıcaklığını belirlenen değere getirirse;200 Watt gücündeki ürün x sürede getirir.
JBL'in web sitesinde Türkçe dil seçeneği de mevcut.Ürünler hakkında ayrıntılı teknik bilgileri bularak kontrol edebilirsin.

Jbl 100 W 150 litre suya kadar kullanılabiliyor. Ama içine tam batırarak yatay kullanacaksın. Tabi 200 W olan daha iyi olur. Bu 250 litreye kadar rahat ısıtıyor. Hatta 300 litreye kadar.

Önce 100'lük olanı dene. Isıtıcıyı 29 dereceye ayarla. Sirkülasyon iyi olursa bu rahat yeter sana. Sonuçta en fazla 150 litre su kullanacaksın. Hacmi yüksek su geç ısınır ama geç soğur. İstenilen ısı noktasına geldiğinde sirkülasyonda iyi ise ısıtıcı yorulmaz. Yüzey alanı geniş ve az olan sularda ısı kaybı fazla olacağı için ısıtıcı sürekli devreye girer.

Selam,jbl güvenlidir onda devam karari da iyidir.Watt yükseldikce dogru sicaklikta tutabilme yetenegi artiyor,isiticinin calisma süresi azaliyor enerjiden uzun zamanda kar edebilir.150w da halleder ama almisken 200w alin bence.Isitici konusunda söyle bir tavsiyem olabilir,otuz.com'da hem korumali hem de 300w olan,cok daha uygun olan ve güvenli birsekilde 2 yildir kullandigim Sobo-Hb 300 isiticisi var.150 litrelik tankta da,400 litrelik tankta da hic problem yasamadim belki düsunürsünüz.

İçeri esinti giriyorsa pencereyi açmayacaksın. Akciğer enfeksiyonunun birinci sebebi budur.

Tamam jbl 200w yi alıyorim o zaman.

Cem abim, asla cam açmam sadece o esintiden kastım odayı soğutuyor olması yani 100 w ısıtıcı yeterli olmayacaktır. Zaten 60 litre akvaryumu balik ve bitki ile değerlendirmeyi düşünüyorum onda işime yarar mutlaka.

Önce kullan bak çare olmazsa alırsın.

Ömürlük akvaryumda ne ölçü alacaksan ona göre ısıtıcı alırsın.

Cem abi, şu hayvanların gece uyurken rahat tutunacakları bir aparat varmi vantuzlarla yapıştırabileceğim veya farkli birşey. 200 litrelikte fazla vantuz yapistirmak istemiyorum camlara

60 - 100 cm ve 50-160 litre sartlarini saglayan akvaryumlara uygun.Kutusunun uzerinde, hem derinlil hem litre icin olcu vardir.

Vantuzla su yüzeyine yakın oklava yapıştıracaksın. Yada camdan sehpa.

Emre beyin örnekleri bir açılsa çok iyi olucakta sehpa konusunda.. Ama açılmiyor :(

Açıkta olması iyi olur içine kir dolduğunda kuru alan altından çıkarırken bütün pisliği yine su içine boşaltırsın.

Çalışır vaziyette altından maşrapayı geçirip uygun pozisyona getir. Fişini çekip yavaşça vantuzlarından çıkarıp al dışarı. Fişi önceden çekersen filtre çekiş kaybolduğu için kiri bırakır. Motoru su yüzeyine çıkarmadan önce fişi çekeceksin yoksa su dışarı dökülür. Yada poşet geçirip o şekilde çıkar. Böylece akvaryuma kir akmaz.

Kaplumbağanın boyutunu bilmiyorum ancak bazı üyelerin kuru alan yapmak için kullandığı CD kabını kullanabilirsiniz, forumda da örnekleri mevcuttur. Bunun haricinde benim iki akvaryum tanıtımı konumu inceleyebilirsiniz, camdan sehpa modelleri mevcuttur.

Geri