Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kabuğu çok kötü durumda

Feya

Bronz 3 Üye
5 yaşında erkek bir kaplumbağam var. daha önce de sormuştum ama kireç birikmesi denmişti. söylendiği gibi fırçaladım ama bir gelişme yok. tersine daha çok kötüleşti ve kahverengi leke oluştu. mantardan şüpheleniyorum. Nasıl bir çare var bu duruma?

mailto:/11/g/d0p07.jpg

mailto:/11/g/d0p0v.jpg

mailto:/11/g/d0p1l.jpg

bir de hiç kabuk değiştirdiğine şahit olmadım.

Cvp: kabuğu çok kötü durumda

hanı o mavı damla varya metilen mavisi ondan suya kullan bırde kabuguna sür benımkındee vardı aptım geçti

Sorun zaten başarısız kabuk değişimi.
Üst üste fazla kabuk birikmiş.
Kaliteli yem+vitamin+bolca güneşlenme+uvb+kuru alanda kuruma+kalsiyum başka yolu yok.
Güzel bir bakımla düzelebilir sadece.Birde 5 yaşında bir kaplumbağaya göre çok küçük kalmış.
Nerede bakıyorsunuz?

Bir veterinere göstermek gerektiğini düşünüyorum.

Görmemişim, Arzu tespitleri yapmış. Ama fazla kabuk birikimi olduğu için ayrı bir düzensizlik var gibi. Eğer mantar vs yoksa kabuğa devit sürüp eskilerin dökülmesi hızlandırılabilir.

50 litrelik bir akvaryumları var. sanyu yem kullanıyorum. balık, kıyma, marul vs. de veriyorum haftada 2-3 kez. 5. yaşına yeni girdi bu arada. günde 2-3 saat de güneşleniyorlar. küçükken güneşlendiremiyordum. belki de ondandır. 5 yaşında bir kaplumbağanın kabuk boyunun ne kadar olması gerekiyor?

50 litre çok küçük :(
Beslenmesi yanlış :(
En azından 100 litre bir akvaryumda geniş bir alanı olmalı.Geniş bir kuru alanı olmalı.
Yem olarak bitkisel sera vitale geçmelisiniz.Yanında destek multi vitamin vermelisiniz.Uvb lambanız yoksa devit 3 ile takviye etmelisiniz.
MAalesef yanlış bakımdan kaynaklı kaplumbağanız bu durumda :(

yakın zamanda 100 litrelik akvaryuma sahip olamam maalesef. belki ileride. ama tavsiye ettiğiniz yemi almaya çalışıcam. devit 3 almayı düşünüyordum zaten.

teşekkürler bilgileriniz için.

şu anki bakım durumları mükemmel değil belki ama bir çok kaplumbağa bakıcısından daha iyi hiç değilse.

Geri