Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

KABUGU HAFIF KIRIK

amazingvoltaa

As 5 Üye
kabuguna baktim su arkasi biraz kirik yani orasi yok gorursunuz zaten fotografta cok az kirik

bakin arka altta

Ekli dosyalar

• IMG20231027160119.jpg
    IMG20231027160119.jpg
    4 MB · Görüntüleme: 35
Kuyruk bölgesi az biraz ayrık olur. Bazı hayvanlarda geniş bazılarında kapalı o normal.

Yoğun plaka katmanı var bunları yoklayın bazıları atacak gibi duruyor. Ağzı düz cımbız varsa tek ağzını açık yerden sokup ileri doğru ittirin yapışık yeri de açar.

Devit önermiş miydim?

Kuyruk bölgesi az biraz ayrık olur. Bazı hayvanlarda geniş bazılarında kapalı o normal.

Yoğun plaka katmanı var bunları yoklayın bazıları atacak gibi duruyor. Ağzı düz cımbız varsa tek ağzını açık yerden sokup ileri doğru ittirin yapışık yeri de açar.

Devit önermiş miydim?
devit kullanmiyoruz suan plakalari benim ellemem cok saglikli olmaz yanlis bir sey yaparsam falan

Birşey olmaz. Hayvan yeterince büyük. Katman yoğunluğu fazla. Hayvan şu an kaşıntıdan kurdeşen döküyordur.

Eczaneden devit marka damla alın. Kabuğu peçete kurutup iki damla damlatıp yayın. 20-25 dakika kuru yerde bekletin kalanı yine peçete ile silip akvaryuma alın. Bunu ortamın sıcak olduğu zamanlarda haftada iki gün uygulayın. Bu yumuşatır lamba gerdirip açar. Kabuğu ferahlatmak lazım ki yoğun katman büyürken kabuğu zorlayıp deforme etmesin. Önce açılanları yoklayın sonra eliniz alışınca diğerlerine de bakarsınız. Bir de baticon alın. Fazla dibe iner kanatırsanız sürersiniz. En alt katman henüz yumuşaktır. Genelde sulanıp kendini korur, nadiren kanar. Bu problem olmaz. Kabuk kendini iyileştirir. Siz sadece yüzeyde açılanları çıkaracaksınız.

Merhaba cem bey dediklerinizi yapamadim cok vaktim olmuyor sinavlara vs. calisiyorum bi guncel foto atayim plaka cikmadi hic devit suremedim ve digerlerini yapamadim onerileriniz nelerdir akvaryumu kucuk geliyor biraz ama alacak param yok suan ve alirsam filtre isitici degismem gerekecek bu akvaryumda kalmasi cok mu sorun olusturur

Ekli dosyalar

• IMG20231216151632.jpg
    IMG20231216151632.jpg
    2.6 MB · Görüntüleme: 20
  • IMG20231216151625.jpg
    IMG20231216151625.jpg
    4.9 MB · Görüntüleme: 21
  • 1702729229567305559585257726248.jpg
    1702729229567305559585257726248.jpg
    3.2 MB · Görüntüleme: 21
Üst plakalar açılmış bunların arasından ağzı düz cımbızın tek ayağını sokup ileri doğru ittirdiniz mi atar.

Deviti hiç yoksa haftada bir sürün.

Akvaryum şimdilik idare eder.

Plakaların açılmış kenarlarından (arka kısımları açma yapmış) ağzı düz cımbızın tek kanadını içine sokup ileri doğru gittiği kadar ittirin. Sonra cımbızı sıkın. Cımbızın sap kısmını havaya doğru kaldırın ve çekin(yarım daire gibi kafa tarafına doğru çevirin) plaka yeterince açılmışsa çıkar açılmamışsa açılan kısım kırılıp çıkar kalan kısım daha sonra düşer. Bir kez yaparsanız mantığını anlarsınız. Üst sırttaki iki tanesi fazlasıyla açılmış vaziyette onlarla başlayın.

Geri