Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kabuğu yumuşamış , çok hemde..

Raphael-Michelangelo

Bronz 2 Üye
Kız arkadaşımın kaplumbağalarını dün kaybettik , iki kaplumbağası da aniden yaşamlarını yitirdi. Bugün neden olduğunu öğrenmek için veterinere gittiğimizde kabuğuna baktı , yumuşacıktı. Biraz bastırınca içine göçüyordu. Kendi kaplumbağalarıma baktım şimdi , büyümeyen kaplumbağam Raphael'in (Temmuz ayında almıştım , hiç büyümedi hala 3,5 cm) kabuğuna hafif bastırdığımda çok yumuşak olduğunu farkettim. Kuyruk kısmı değil. Diğer kaplumbağam Michelangelo'nun (Temmuz ayında almıştım onu da 3,5 cm den 8 cm kabuk boyuna ulaştı) kabuğunun aynı noktasına bastırdım hiç yumuşak değildi. Ne yapmalıyım , çok acil yardımlarınızı bekliyorum. Aydın'da UV-B lamba bulamıyorum , haftada bi yem aracılığıyla periyodik bir şekilde Devit-3 veriyorum 1 aydır. Yardımlarınızı bekliyorum.

Cvp: Kabuğu yumuşamış , çok hemde..

uvb'yi internetten alacaksın. jbl calcil ve agil yemlerinden al.

Link verebilirmisin? Ben araştırım fakat bulamadım.

Lambayı buldum. Bunun haricinde ek olarak verebileceğim bir ilaç ya da başka bir şey var mı ? (KAbuk sertleştiriciden bahsetmiyorum) Hemen çözümleyecek bir şey ?

D3 ve yazdığım yemler haricinde, yemine mürekkep balığı kemiği veya yumurta kabuğunu un şeklinde bulayabilirsiniz veya yumurtanın beyazını ufaltıp fazla olmamak kaydıyla verebilirsiniz. D3'ü yemine kattığınız gibi kabuğunada sürün azda olsa emilimi var. başka birşey aklıma gelmiyor. bunlarıda biliyorsunuzdur zaten.

Kısmen fikre sahiptim , fakat söyledikleriniz yön gössterici oldu. Teşekkür ediyorum, söylediklerinizi uygulayacağım.

Geri