Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.
Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kabuğukta beyazlama ve siyahlaşma

ZEZE_17

Yeni Üye
merhaba. 9 aylık su kaplumbağamın üst kabuğunda beyazlamaya sararmaya benzer renk değişimi var 1 aydır böyle. geçer diye beklememe rağmen geçmiyor üst kısmında soyulmaya benzer bir leke var ve kabukta elle tutulunca yumuşama hissediliyor. son zamanlarda kaplumbağa suda durmaktan çok kuru alana çıkıp sürekli bacak ve ellerini açarak gerilmiş halde tüneyerek duruyor. üst kabukta yeşil renk kayboldu ve üst kabuğun yanlarında hafif yarığa benzer çatlağımsı sınır çizgileri siyah renge çalıyor ne olduğunu anlayamadım. forumda araştırmama rağmen benim durumuma benzer net bir cevap bulamadım. bulunduğum ilçede kaplumbağa'dan anlayan veteriner yok. kaplumbağamın resimlerini ekliyorum. Uzman olan arkadaşlarım beni aydınlatırsa çok sevinirim.
635f68a4-ee6a-41c7-bb71-4ac0bb39b2c9.jpeg

05327abb-1282-46ed-95e0-ca7b69b5e635.jpeg

0b8f39b0-a6f2-4ad8-995c-463e8fcec739.jpeg

Son düzenleme:

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Foruma hoş geldiniz.

Bu kaba ölüm kabı diyoruz. Bu kapta hayvan hareket edemez. Oysa sağlıklı gelişim için gerekli donanıma sahip düz dikdörtgen bir akvaryum gerekiyor. Boyca uzunluk bol yüzerek gelişimi; derinlik ise akciğer gelişimi için gereklidir. Bu hayvanlar balık gibi yüzer.

Başlangıç olarak 30-50-60-80 litre ölçülerde herhangi bir akvaryum alın. Ne kadar büyük olursa o kadar uzun süre gider. İç filtre, su ısıtıcı kuru alan ve ısıtma lambası elzem malzemelerdir.

Hayvanın kabuğu kireç bağlamış bir miktar yosunda var. Hayvana ait orta sertlikte diş fırçası alın, ıslatıp sofra tuzu yada karbonat tozu döküp yavaşça fırçalayın yalnız dikkat edin hayvanın kabuğu daha ince kanama çatlama olmasın, sonra kaptaki su ile emsal sıcaklıkta su ile yıkayın.

Eczaneden devit marka damla alın. Hayvanı havlu peçete ile kurutun bir damla devit damlatıp parmağınızla yayın. 15 dakika kuru yerde bekletin. Kalanı yine peçete ile silip kaba alın. Bunu 1 ay boyunca 3 günde bir yapın. Sonra bir daha bakalım. Haftada bir de öğünün ilk yemine bir damla damlatıp elden verin. Bunu da 2 ay yapıp bırakın.

O taşları yeriyle çıkarın. Yer kaplaması dışında renkli olduğu için suya salınım yapar. Akvaryumu bir an önce almalısınız. O gelene kadar kapta içme suyu kullanın. Arıtma su varsa o öncelikli. Tepesinden ısıtma lambası konumlandırın. Deveboynu (akrobat) lamba olur. Ampulde eski tip 40-60 W filamanlı yada halojen 42-52-53 W güçte armut ampul kullanıyoruz. Soft tercih sebebi yoksa sarı ışık veren şeffaf alırsınız. Mesafe ayarında hayvanın sırtı hizasına denk gelen birşey koyup üzerine cam derece yatırıp tam yarım saat sonra dereceye bakıyoruz 32 derece olduğu nokta uygun mesafeyi verir.

Hayvan büyüdükçe alttan yeni plakalar gelir ve üstüste katmanlaşır bunlar zamanla atılır. Üstteki plakalar atıldığında orjinal renk ortaya çıkar.

Yem olarak sera raffy P ve herhangi bir markanın gammarusunu alın. 6 cm kabuk boyuna geçince tetra reptomin de alacaksınız.

Bu linkteki konuyu inceleyin aklınıza takılanı sorarsınız.

Son düzenleme:

ZEZE_17

Yeni Üye
Foruma hoş geldiniz.

Bu kaba ölüm kabı diyoruz. Bu kapta hayvan hareket edemez. Oysa sağlıklı gelişim için gerekli donanıma sahip düz dikdörtgen bir akvaryum gerekiyor. Boyca uzunluk bol yüzerek gelişimi; derinlik ise akciğer gelişimi için gereklidir. Bu hayvanlar balık gibi yüzer.

Başlangıç olarak 30-50-60-80 litre ölçülerde herhangi bir akvaryum alın. Ne kadar büyük olursa o kadar uzun süre gider. İç filtre, su ısıtıcı kuru alan ve ısıtma lambası elzem malzemelerdir.

Hayvanın kabuğu kireç bağlamış bir miktar yosunda var. Hayvana ait orta sertlikte diş fırçası alın, ıslatıp sofra tuzu yada karbonat tozu döküp yavaşça fırçalayın yalnız dikkat edin hayvanın kabuğu daha ince kanama çatlama olmasın, sonra kaptaki su ile emsal sıcaklıkta su ile yıkayın.

Eczaneden devit marka damla alın. Hayvanı havlu peçete ile kurutun bir damla devit damlatıp parmağınızla yayın. 15 dakika kuru yerde bekletin. Kalanı yine peçete ile silip kaba alın. Bunu 1 ay boyunca 3 günde bir yapın. Sonra bir daha bakalım. Haftada bir de öğünün ilk yemine bir damla damlatıp elden verin. Bunu da 2 ay yapıp bırakın.

O taşları yeriyle çıkarın. Yer kaplaması dışında renkli olduğu için suya salınım yapar. Akvaryumu bir an önce almalısınız. O gelene kadar kapta içme suyu kullanın. Arıtma su varsa o öncelikli. Tepesinden ısıtma lambası konumlandırın. Deveboynu (akrobat) lamba olur. Ampulde eski tip 40-60 W filamanlı yada halojen 42-52-53 W güçte armut ampul kullanıyoruz. Soft tercih sebebi yoksa sarı ışık veren şeffaf alırsınız. Mesafe ayarında hayvanın sırtı hizasına denk gelen birşey koyup üzerine cam derece yatırıp tam yarım saat sonra dereceye bakıyoruz 32 derece olduğu nokta uygun mesafeyi verir.

Hayvan büyüdükçe alttan yeni plakalar gelir ve üstüste katmanlaşır bunlar zamanla atılır. Üstteki plakalar atıldığında orjinal renk ortaya çıkar.

Yem olarak sera raffy P ve herhangi bir markanın gammarusunu alın. 6 cm kabuk boyuna geçince tetra reptomin de alacaksınız.

Bu linkteki konuyu inceleyin aklınıza takılanı sorarsınız.
Çok teşekkür ederim cem bey gerçekten minnettarım değerli bilgileriniz için. Bir an önce uygulayacağım. Akvaryumu var ama ilk aldığımızda akvaryuma alışamadı sürekli motor üzerinde tünedi suya dalmak yüzmek istemedi. O sebeple bu havuza geri koymak zorunda kaldık ama tekrardan akvaryuma geçireceğim. Taşları dediğiniz gibi çıkardım. Kaplumbağam ile ilgili Birşey takılırsa aklıma buradan soracağım mutlaka size.

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Başlarda derinlik yüzünden tedirginlik olur. Sonra alışır. Bir de tek olma tedirginliği var. Bu süreci biraz uzatır. Geceleri loş bir ışık olsun hayvan tedirgin olmaz, hareket ederse gözünü bir yere çarpmaz. Pencereden sokak lambası ışığı geliyorsa o olabilir. Yoksa prize takılan led gece lambası da olur.

Derin suda ileri uca gitmekten korkarlar. Ya kuru alanın rampasına yada ekipmana tutunurlar. O bölgeden uzaklaşmazlar. Yüzeye yakın bitki olursa üzerine çıkarlar 7-8 cm kabuk boyu sonrası bitkiyi yolup koparma durumu oluyor, onu da belirteyim. Yada akvaryumun ön camına su yüzeyi hizasında vantuzla bir tünek tutturursanız hayvan oradan tutunur dinlenir uyur, dışarıyı seyreder. Bu boruda olabilir küçük oklava gibi birşeyde.

ZEZE_17

Yeni Üye
Başlarda derinlik yüzünden tedirginlik olur. Sonra alışır. Bir de tek olma tedirginliği var. Bu süreci biraz uzatır. Geceleri loş bir ışık olsun hayvan tedirgin olmaz, hareket ederse gözünü bir yere çarpmaz. Pencereden sokak lambası ışığı geliyorsa o olabilir. Yoksa prize takılan led gece lambası da olur.

Derin suda ileri uca gitmekten korkarlar. Ya kuru alanın rampasına yada ekipmana tutunurlar. O bölgeden uzaklaşmazlar. Yüzeye yakın bitki olursa üzerine çıkarlar 7-8 cm kabuk boyu sonrası bitkiyi yolup koparma durumu oluyor, onu da belirteyim. Yada akvaryumun ön camına su yüzeyi hizasında vantuzla bir tünek tutturursanız hayvan oradan tutunur dinlenir uyur, dışarıyı seyreder. Bu boruda olabilir küçük oklava gibi birşeyde.
Çok teşekkür ederim bilgi için vantuzlu tünek mantıklı duruyor sanırım. Acaba akvaryum suyu konusunda ne yapmalıyım çünkü çabuk kirlenebiliyor değiştirme sıklığı ne olmalı?

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Akvaryumda kir olduğunda onları alıyoruz eksilen suyu tamamlıyoruz. Buna kısmi değişim deriz.

Su sararmaya başladığında ise suyu ve akvaryumu tamamen temizliyoruz. Buna da genel temizlik diyoruz.

Akvaryum kaplumbağa ile paralel büyümeli. Kaplumbağalar balıklara göre daha fazla dışkı ve idrar yollu amonyak salgılar. Su ne kadar çok olursa kirlenme oranı geç olur. Bununla birlikte filtre takviyesi gerekir.

Dış filtreler küçük akvaryumlar için gereksiz masraf ve ilerde çöp olur. Bunun yerine iç filtre kullanırız. İç filtre hava kabarcığı veren model olacak.

Amonyak oksijene bağlanarak uçar. Suda oksijen bittiğinde birikmeye başlar ve su sararır. Buna amonyak patlaması deriz. Hava kabarcığı suya oksijen vererek su kalitesini biraz daha korumasını sağlar. Nitrifikasyon bakterileri oluştuğunda amonyağı nitrite nitriti nitrata çevirip zararını azaltır. Ama bu küçük akvaryumlarda pek olası değildir. Bakteriler oluşmadan evvel suyu yenileriz.

İç filtrede hazneye elyaf koyduğumuzda daha ince tozları da tutar yalnız pervane kısmına ufak bir sünger koyup elyafın pervaneye dolanmasını önleriz.

Akvaryumun ölçüsü nedir?
Azami su yüksekliği ne kadardır?

Su değişimlerinde akvaryumdaki suya emsal sıcaklıkta su koyuyoruz. Ne sıcak ne soğuk. Kaplumbağalar soğukkanlı canlılar oldukları için kendilerini ısıya adapte eder. Isı farkları çok olduğunda adaptasyon güçlüğü çeker. Bu da bünyesini zayıflatır. Ani ısı değişiklikleri sağlıklı değildir.

Kullanacağınız suyu petşişelere koyup oda ısısında birkaç gün dinlendirin. Kullanılan su arıtma olursa daha iyi olur.

Şebeke suyu ise dinlendirirken toz girmeyecek şekilde şişenin ağzını açıp yada tülbent bağlayıp havalandırırız. Bu sayede klor uçar. Sudaki ağır metaller içinde su düzenleyici kullanıyoruz. Takriben iki gün yeterli olur.

ZEZE_17

Yeni Üye
bilgi için teşekkür ederim akvaryum ekipmanlarım eksik tamamlamaya çalışacağım en kısa sürede. bugün dediklerinizi yaptım kaplumbağayı fırçaladım sofra tuzu ile ve devit uyguladım. kabuk rengi eski rengine yavaştan dönüyor. fotoğraflarını ekliyorum aşağıya.
92c8e5a1-f192-477a-af5b-11a22a21a1ec.jpeg

735e1762-503b-46bb-91ca-e537320a29f9.jpeg

b2107664-986e-48f0-b38f-edd119004945.jpeg

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Hayvanın sağ arka ayağına doğru yan kısımda, kenarlara marginal denir. Arka bacağa doğru ikinci sıradaki marginalde açılma mı var?

Daha fırçalamaya gerek yok sadece devit uygulayın. Kabuktaki birikim yüzeyselmiş iyi oldu bu. Kabuğu daha hassas, fırçalayıp hasar vermeyelim. Eski yoğunluğa benzer durum oluşursa fırçalarsınız. Bu görünüm makul düzeyde.

ZEZE_17

Yeni Üye
Hayvanın sağ arka ayağına doğru yan kısımda, kenarlara marginal denir. Arka bacağa doğru ikinci sıradaki marginalde açılma mı var?

Daha fırçalamaya gerek yok sadece devit uygulayın. Kabuktaki birikim yüzeyselmiş iyi oldu bu. Kabuğu daha hassas, fırçalayıp hasar vermeyelim. Eski yoğunluğa benzer durum oluşursa fırçalarsınız. Bu görünüm makul
evet marginal dediğiniz kısımda koyu siyah çizgi şeklinde açılmaya benzer bir durum var. ama açılmamı yoksa kabuk mu büyüyor yoksa hastalık mı geçiriyor emin değilim. ayrıca kuyruğun olduğu yerde kuyruk üzeri kabuğunda yumuşaklık hissettim biraz açılmaya benzer durum var sanki bu nedir?

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Hayvan büyüdükçe ara çizgiler genişler. Alttan daha büyük plakalar gelip üstte katmanlaşır ve eski plakalar bir süre sonra atılır.

Kuyruk üstü marginal büyüdükçe açılır onda bir sorun yok. Bazı hayvanlarda biraz geniş bazı hayvanlarda dar olur.

Yavrularda arka kısım yumuşak yapıda olur. Ön kısımda aynı yumuşaklıkta olursa kemik erimesi söz konusudur. Eğer daha sert ise sorun yoktur.

Bu uyguladığımız devit ince kabuk yapısında vücut tarafından bir miktar emiliyor.

Benim kastettiğim arka ayağın iki sıra önündeki marginallerin arasındaki ufak çizgi. Çatlamış gibi gördüm.

ZEZE_17

Yeni Üye
Hayvan büyüdükçe ara çizgiler genişler. Alttan daha büyük plakalar gelip üstte katmanlaşır ve eski plakalar bir süre sonra atılır.

Kuyruk üstü marginal büyüdükçe açılır onda bir sorun yok. Bazı hayvanlarda biraz geniş bazı hayvanlarda dar olur.

Yavrularda arka kısım yumuşak yapıda olur. Ön kısımda aynı yumuşaklıkta olursa kemik erimesi söz konusudur. Eğer daha sert ise sorun yoktur.

Bu uyguladığımız devit ince kabuk yapısında vücut tarafından bir miktar emiliyor.

Benim kastettiğim arka ayağın iki sıra önündeki marginallerin arasındaki ufak çizgi. Çatlamış gibi gördüm.
Hocam çatlak nerede tam anlayamadım fotolarını çektim koyuyorum ayrıntılı bir bakın eğer ciddi ciddi bir çatlak varsa neler yapabiliriz ??
20220114_204925.jpg

20220114_204949.jpg

20220114_204913.jpg

Ekli dosyalar

• 20220114_204949.jpg
    20220114_204949.jpg
    953.2 KB · Görüntüleme: 4

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Tamam çatlak yok ışık yansımasıymış monitörün ışığı vurmuş herhalde kırmızıya çalan bir izlenim vermiş.

Bu arada sırt arka kısımda (vertebral) gen hatası var oda çatlak gibi duruyor ama değil. İlk resimlerde farkedilmiyordu.

ZEZE_17

Yeni Üye
Tamam çatlak yok ışık yansımasıymış monitörün ışığı vurmuş herhalde kırmızıya çalan bir izlenim vermiş.

Bu arada sırt arka kısımda (vertebral) gen hatası var oda çatlak gibi duruyor ama değil.
Çok teşekkür ederim çok rahatladım gen hatası dediğiniz kalıtsal sanırım. kaplumbağam şuan daha iyi görünüyor. Dediğiniz işlemleri yapıp ekipman tamamlayacağım. İlerleyen zamanda takıldıklarım olursa burdan yazacağım.

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Evet kalıtımsal hatalı dizilim.