Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kabuğunda bir sorun görüyormusunuz?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Lenin

Altın 5 Üye
Katılım
16 Ara 2008
Mesajlar
239
bu kabuk ıslakkenki hali;
[attachment=189]
bunlarda kuruyken.. Mantar sanırım.. Isıtıcı lambanın altında kurutuyorum mavi damla kullanıyorum ama geçmiyor..
[attachment=190]
[attachment=191]
 
kapluşunuzun bir kaç yerinde sanki gördüğüm kadarıylen bir beyazlık söz konusu buda vitamin eksikliğinden kaynaklanır D3 vitamini kullanıyormusunuz?
 
vitamin kullanıyorum.. ama devit 3 kullanmadım hiç o yüzdenmı acaba? bana mantarmış gıbı gelıor..
 
valla resim de mantar gibi durmuyo bence telaş yapmayın ve vitamin kullanmaya devam edin akvaryum da eksik varmı ve yem olarak tekk ceşit kullanmayın
 
buarda küçük yaşta kapluşun cinsiyeti belli olmaz amma benim orta resimden anlagıma göre kuyruk ve tırnak uzunlugu erkek bir kapluş oldugunun bir ihtimal göstergesi:)
 
evet bende erkek oldugunu düşünüorum :)
birtek filtresi yok.
Yem olarak sanyu stick ve kurutulmuş dere yengeci piresi kullanıyorum. Arada yumurta beyazı pişmiş tavuk gibi şeylerde veriyorum.. Vitamin haftada 1di 2 ye cıkartıcam. Az gelıor heralde.
 
kesinlikle tavuk eti kullanmayın bir yerde okumuştum cok zararlı onlara ama suan delil gösteremiyorum okumuştum ama....birde yem anlamın da vitamin alıyor anladıgım kadarıyla filtreyide en kısa zamanda alırsanız iyi olur hem kapluşlarınız için hemde durmadan akvaryum yıkamamanız için:)
 
Mantar değil , deri değiştirme ve beyazlık söz konusu.Biraz D3 vitamini takviyesi yaptığınızda geçecektir.Vitamin , Devit3 , UV B lamba ya da D3 içeren besinlerle beslemeniz gerekiyor.
 
Filtre alıcam ama karar veremedim fiskiyelimi alsam yoksa klasik filtremı.. yarın fiskiyeli alıcam sanırım..
 
Balık ve yumurtada bulunur.

Klasik filtre alın derim , daha etkili ve daha sessiz oluyor.
 
LEGENDGRL90' Alıntı:
kesinlikle tavuk eti kullanmayın bir yerde okumuştum cok zararlı onlara ama suan delil gösteremiyorum okumuştum ama....birde yem anlamın da vitamin alıyor anladıgım kadarıyla filtreyide en kısa zamanda alırsanız iyi olur hem kapluşlarınız için hemde durmadan akvaryum yıkamamanız için:).Merhaba kapluşlarımızla ilgili güzel bilgi ve yazılarınızı sitemizde mümkün olduğunca takip etmekteyim etik ve bilgi dolu olan yorumlarınıza teşekkür ederim.Ancak ben 2 senedir haftada bir kez suda az haşlanmış tavuk,suda az haşlanmış balık ,yumurtanın beyazını ,suda az haşlanmış canlı karides,diğer günler Sera P ve Sera I vermekteyim (Tavuk,Balık ve canlı karides vereceğim zaman ayrı bir bölmede veriyorum çünkü vücutları,kabukları yağlanıp kötü kokuyor ve Paludaryumu kirletip kokutabiliyor.)Ancak Kapluşlarımı (4 adet 2 yaşlarında)yukarıda bahsi geçen besinleri verdiğim zaman haftada 1 kez diş fırçası ile kaliteli sıvı sabunla kabukların alt ve üst olarak ayrıca ellerimle ayaklarını ılık su ile sabunlayıp köpürterek fırçalıyorum çok özel ve itinalı bir şekilde özellikle gözlerine kaçırmadan uyguluyorum.Sitedeki bir çok kişiye ilginç gelebilir ancak çok iyi sonuç alıyorum.kapluşlarımız kötü koku yok mis gibi kokuyor artı bakteri üremesine karşı koruyucu oluyor vb.(NOT;LÜTFEN uygulamak isteyen kişiler yukarıda bahsettiğim üzere dikkatli ve itinalı uygulasınlar küçükler uygulamasın)Bu uygulamayı ULUDAĞ.ÜNV.Veteriner fak.EGZOTİK (Egzotik sürüngenlerle ilgili bölüm bu bölüme Kaplumbapalarda giriyor) hayvanlar üzerine ihtisas yapmış olan Dr-Hüseyin Cihan beyin bilgisini vurgulamak istiyorum.Kapluşlarımıza kontrolerini doktorumuz yapmakta ve poliklinikte kayıtları mevcut.Sonuçta tavuk verilemez yazısını lütfen nerede okuduğunuzu (ciddi ve bilimsel bir yazımı)bizlere söylemeniz gerekiyor yoksa bana mantıklı gelmiyor.Çünkü verdiğim besinleri şu an ihtisas yapan Dr.hüseyin beyin bilgiside mevcut ve onay vermiş durumda.Ben emekliyim ve kapluşlarıma Allah nazardan esirgesin çocuklarım gibi bakmaya çalışıyorum.Tam teşkilatlı Paludaryumda.
 
Bu havada veterinere götürmeye kalkarsam, neyin içine koyarsam koyıyım, yolda soğuktan daha beter hastalanması beni endişelendiriyo.
Ayrıca uv-b lamba hariç herşeye sahibim, akvaryumda eksik yok, mantar olduğunu varsayarsak bile iyileşmesi için uygun ortam var zaten.. Bunun yanında mantarı kurutan mavi damla ve devit-3 kullanıyorum kabuğu için.. Mantarsada en yakın zamanda iyileşmesini diliyorum.. Koku yok, herhangi bi doku oluşumu yok sadece leke gibi beyaz küçücük benek var, hayvanda oldukça hareketli ve iştahlı, kabuğu sert, herhangi bi sorunu yok, o küçük lekeler kaybolduğu gün içim çok rahatlicak..
 
Lenin' Alıntı:
Bu havada veterinere '''''Bu kelimeyi yazdığım için özür dilerim''''''ürmeye kalkarsam, neyin içine koyarsam koyıyım, yolda soğuktan daha beter hastalanması beni endişelendiriyo.
Ayrıca uv-b lamba hariç herşeye sahibim, akvaryumda eksik yok, mantar olduğunu varsayarsak bile iyileşmesi için uygun ortam var zaten.. Bunun yanında mantarı kurutan mavi damla ve devit-3 kullanıyorum kabuğu için.. Mantarsada en yakın zamanda iyileşmesini diliyorum.. Koku yok, herhangi bi doku oluşumu yok sadece leke gibi beyaz küçücük benek var, hayvanda oldukça hareketli ve iştahlı, kabuğu sert, herhangi bi sorunu yok, o küçük lekeler kaybolduğu gün içim çok rahatlicak..Merhaba kapluşlarınıza ilgili birisi olduğunuz belli umarım kabuğundaki leke en kısa zamanda geçer bir şey soracağım leke eskiden beri varmıydı yoksa yenimi oldu.Bilgi için kapluşunuzu arabanız varsa kaloriferi yakıp ortamı hazırladığınızda bezden bir kutuya içine havlu ile örtebileceğiniz bir kutu diyeyim 2.3 saatlik yola bile götürebilirsiniz ben Bursa dan Eskişehir e bu şekilde 2 yıldır gidip gelirken bu şekilde gidip geliyorum portatif akvaryumuda olduğu halde
 
Sayın site yöneticilerinin dikkatine

Yazdığım yorum ve cevaplarda biraz önce yazdığım yazıda!da görüldüğü gibi bir özür yazısı hiç alakası olmayan bir durumda yazının içinde beliri veriyor bu hiç de hoş bir durum değil ve yanlış olduğunu düşünüyorum sitedeki bir çok insan ne yazdığını ve söylediğini bilen kişiler kaldı!ki yaşım 48 ne zaman özür dilenir,dilenmez biliyorum "(_bu kelimeyi yazdığım için özür dilerim_)"Hoş olmayan bu yazının yorumlarımın içinde çıkması beni çok rahatsız etti eminimki bir çok kişiyide edecektir.Lütfen bu konuda gereğinin yapılmasını böyle bir ibarenin yazılarımızda çıkmasının önüne geçilmesini"Acilen"rica ediyorum.
 
RE: Sayın site yöneticilerinin dikkatine

axatan26' Alıntı:
Merhaba kapluşlarımızla ilgili güzel bilgi ve yazılarınızı sitemizde mümkün olduğunca takip etmekteyim etik ve bilgi dolu olan yorumlarınıza teşekkür ederim.Ancak ben 2 senedir haftada bir kez suda az haşlanmış tavuk,suda az haşlanmış balık ,yumurtanın beyazını ,suda az haşlanmış canlı karides,diğer günler Sera P ve Sera I vermekteyim (Tavuk,Balık ve canlı karides vereceğim zaman ayrı bir bölmede veriyorum çünkü vücutları,kabukları yağ'''''Bu kelimeyi yazdığım için özür dilerim''''''ıp kötü kokuyor ve Paludaryumu kirletip kokutabiliyor.)Ancak Kapluşlarımı (4 adet 2 yaşlarında)yukarıda bahsi geçen besinleri verdiğim zaman haftada 1 kez diş fırçası ile kaliteli sıvı sabunla kabukların alt ve üst olarak ayrıca ellerimle ayaklarını ılık su ile sabunlayıp köpürterek fırçalıyorum çok özel ve itinalı bir şekilde özellikle gözlerine kaçırmadan uyguluyorum.Sitedeki bir çok kişiye ilginç gelebilir ancak çok iyi sonuç alıyorum.kapluşlarımız kötü koku yok mis gibi kokuyor artı bakteri üremesine karşı koruyucu oluyor vb.(NOT;LÜTFEN uygulamak isteyen kişiler yukarıda bahsettiğim üzere dikkatli ve itinalı uygulasınlar küçükler uygulamasın)Bu uygulamayı ULUDAĞ.ÜNV.Veteriner fak.EGZOTİK (Egzotik sürüngenlerle ilgili bölüm bu bölüme Kaplumbapalarda giriyor) hayvanlar üzerine ihtisas yapmış olan Dr-Hüseyin Cihan beyin bilgisini vurgulamak istiyorum.Kapluşlarımıza kontrolerini doktorumuz yapmakta ve poliklinikte kayıtları mevcut.Sonuçta tavuk verilemez yazısını lütfen nerede okuduğunuzu (ciddi ve bilimsel bir yazımı)bizlere söylemeniz gerekiyor yoksa bana mantıklı gelmiyor.Çünkü verdiğim besinleri şu an ihtisas yapan Dr.hüseyin beyin bilgiside mevcut ve onay vermiş durumda.Ben emekliyim ve kapluşlarıma Allah nazardan esirgesin çocuklarım gibi bakmaya çalışıyorum.Tam teşkilatlı Paludaryumda.

Mustafa Bey,

Yazınızda ismi geçen üstadın forumumuza üye olmasını sağlamanız mümkün mü? Böyle uzman birini bulmak Ankara'da bile benim için mümkün olmadı.

axatan26' Alıntı:
Yazdığım yorum ve cevaplarda biraz önce yazdığım yazıda!da görüldüğü gibi bir özür yazısı hiç alakası olmayan bir durumda yazının içinde beliri veriyor bu hiç de hoş bir durum değil ve yanlış olduğunu düşünüyorum sitedeki bir çok insan ne yazdığını ve söylediğini bilen kişiler kaldı!ki yaşım 48 ne zaman özür dilenir,dilenmez biliyorum "(_bu kelimeyi yazdığım için özür dilerim_)"Hoş olmayan bu yazının yorumlarımın içinde çıkması beni çok rahatsız etti eminimki bir çok kişiyide edecektir.Lütfen bu konuda gereğinin yapılmasını böyle bir ibarenin yazılarımızda çıkmasının önüne geçilmesini"Acilen"rica ediyorum.

Ricanıza sonuna kadar katılıyorum. Benimde yaşım 47 bende böyle bir durumdan rahatsız oldum.
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri
Üst