Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kabuğundaki mantar olabilir mi ?

ilkyaztpc

Bronz 4 Üye
Kaplumbağamın kabuğunda böyle bişey var mantar mıdır ? Akvaryumunu yeni değiştirip mavi damla damlatmıştım mantarsa nerden kapmış olabilir ki ?

Bu da başka bir fotoğraf

Ekli dosyalar

• image.jpeg
    image.jpeg
    131.7 KB · Görüntüleme: 276
  • image.jpeg
    image.jpeg
    129.6 KB · Görüntüleme: 281
Bu mantar değil üzerine birşey yapışmış gibi duruyor. Etsi bir doku ise tümörde olabilir. Daha önce böyle birşey görmedim. Asalağa da benzemiyor. Dokununca nasıl yumuşak mı sert mi ?

Kabuk içine doğru çukur var mı ? Yağ bezesine de benziyor. Önceden var mıydı aldığında ?

Onları demiyorum onlar akvaryum zemininde kullandığım taşlar. Bahsettiğim şeyin gözükmesi biraz zor haklısınız kaplumbağamı dışarıya aldığımda rahat durmadığı için çekemedim çok yakından şimdi göndereceğim fotoda kırmızıyla işaretledim ordaki lekeyi dedim

Ekli dosyalar

• image.jpeg
    image.jpeg
    98.1 KB · Görüntüleme: 213
Bende bakıyorum bunlar nasıl birşey diye; o dediğin kısım malum ince kabukları var bu dediğin yeri bir yere çarpıp tahriş etmiş.

Softlarda kabuk, sert yapılı kaplumbağalar gibi bölümlere ayrılmış değildir plaka biçiminde olmadığı için mantar kabarık vaziyette durur. Burada dediğin noktanın hemen önünde de aynı tahribat oluşmuş yani hayvan bir yere sürtmüş. Ama en sert darbeyi ikinci olan senin gösterdiğin yer almış.

Sivri keskin veya köşeli birşey varsa kuru alan rampası gibi bunlardan birinden dolayı oluşmuş.

Şu anda kuru alan olarak kullandığım taş tırtıklı sanırım ondan dolayı oldu. Taşı en kısa sürede değiştiricem zaten, teşekkür ederim bilgi için

Softshell icin taş değilde , ince taneli kum tercih edin. Suyunda tuz eksik etmeyin. Sıkıntı olmayacaktir.

Tuz kaya tuzu ve tane şeklinde olacak. Akvaryum kaç litre ?

Konacak oranı belirtirsen iyi olur. Fazla koymasın.

Bu linkte bilgi mevcut

mailto:/forum/konu-chinese-softshell-turtle-yumusak-kabuklu-cin-kaplumbagasi-bakim-kilavuzu.html

Cvp: Kabuğundaki mantar olabilir mi ?

softshellerde sıkca görünen bi hastalık metilen mavisi ve uvb kullanmanız gerekiyor mümkünse geçene kadar kum taş vs kullanmayın

Geri