Sitemize kaydolarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilecek, paylaşabilecek ve kaplumbağanız hakkında merak ettiğiniz sorulara cevap bulabileceksiniz.

Üye Ol!

kabuğunun bir bölümünde yumuşama var

martigen

Bronz 5 Üye
Katılım
7 Ara 2008
Mesajlar
28
Bu sabah Atıl'ı yuvasında göremeyince evde ufak bir arama yaptım ve yerde koltuğun kenarında büzülmüş bir halde buldum. Bu da onun yaklaşık 60 cm.lik bir yerden düştüğü anlamına geliyor :( İlk kontrollerimde hiçbir sorun göremedim ama akşam tekrar baktığımda kabuğunun kuyruk kısmında yumuşama fark ettim. Diğer taraflarında hiçbir sorun yok, hareketleri, yemesi vs... Sadece çok ufak bir bölümde var yumuşama. Acaba düşmenin etkisiyle o bölümde kırılma, çatlama olmuş olabilir mi? Ne yapmam gerekiyor?
 

oldscout

Taç 3 Üye
Katılım
25 Kas 2008
Mesajlar
567
Sakın kapluşunuzun kabuğu calsium ve d3 vitamini eksinliğinden kaynaklanan bir sorunu olmasın. Eğer kaçabileceği kadar küçük bir yuvası varsa bu büyük ihtimalle ölüm ve işkence fanuslarından olduğunu gösterir. Ona uygun bir ortam hazırlayın lütfen. İçinde ısıtıcısı, filitresi, uvb lambası, kaliteli yemleri, kuruma alanı ve ısınma lambası olan geniş bir yuva verin lütfen.

İstediğiniz tüm bilgiler forumda var. Ben linklerini verebilirim size ama siz gezinirken daha çok bilgiye ulaşırsınız.
 

martigen

Bronz 5 Üye
Katılım
7 Ara 2008
Mesajlar
28
Beni endişelendiren şey yumuşamanın sadece ufak bir bölümde olması. Dediğim gibi, sadece kuyruk kısmındaki ufak bir bölüm, kenar kısmı. Diğer tarafları gayet sağlıklı.
Bu arada merak etmeyin kapluşum ölüm fanusunda değil. Biraz gecekondu görünümünde de olsa 40*25*20 ölçülerinde bir yuvamız var:) ama uvb lamba alamadık ne yazık ki:( Kabloya tırmanabilme gibi bir becerisi var mı bilmiyorum ama o gün ısınma lambasının kablosunu çok düzgün bir şekilde bırakmamışım ve sanırım kuru alandan o kabloya tırmanarak çıktı. Başka bir ihtimal göremiyorum açıkçası.
 

onak

Yeni Üye
Katılım
3 Ocak 2009
Mesajlar
1
Benim de bir haftadır evimi paylaştığım bir su kaplumbağam var. Daha bebek. Kaplumbağamı öğrencim hediye etti. Derhal bu siteye üye oldum ilk yaptığım iş ona yeterli büyüklükte bir akvaryum almak oldu. Ölüm fanusu mahkumiyetini bitirdik ve ben de o da bu durumdan çok memnunuz. Onun da kabuğunun arka kısmı biraz yumuşak. Bebek olmasından kaynaklandığını düşünmüştüm. Eğer sağlıksızlığının bir göstergesiyse bu durumun önüne geçmemiz konusunda yapabileceklerimizi ayrıntılı yazarsanız sevinirim. Ben bu konuda çok acemiyim.
 

kubrabekmez

SKF Delisi
Katılım
30 Eyl 2008
Mesajlar
940
Hocam ben onun sorun olacağını düşünmüyorum fazla. Çünkü benim de 22 Temmuzdan beri benimle olan bir kaplumbağam var. Şu anda kabuğunun üstüne o satılan kapluşlardan 4 tane koyabilirim. o kadar büyüdü... Ama hâlâ da kabuğunun her yeri taş gbii olmasına karşın, kuyruk kızmı biraz yumuşak gibi ince gibi... Belki de bütün kapluşların o kızmı biraz daha yumuşak oluyordur çevresine göre...
 
Üst