Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.
Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kabuk beyazlaması

Rümeysaaa

Yeni Üye
Merhaba
4 cm kabuk boyunda bir kaplumbağam var. Kabuğunun üstünde ve altında beyazlamalar var. Sebebi nedir? Ne yapmam gerekiyor?

Gözlerinde veya herhangi bir yerinde başka bir sıkıntı var mı onlara da bakarsanız sevinirim.

Ekli dosyalar

• 1D14C27C-C4E5-4177-90F0-FD46AC0ED19D.jpeg
    1D14C27C-C4E5-4177-90F0-FD46AC0ED19D.jpeg
    1.7 MB · Görüntüleme: 11
  • A438F80A-513A-4265-A4AA-4C6FBEE0EFE2.jpeg
    A438F80A-513A-4265-A4AA-4C6FBEE0EFE2.jpeg
    1.2 MB · Görüntüleme: 11
  • 91BAC46A-901B-4A37-8A99-D8B358EBCB80.jpeg
    91BAC46A-901B-4A37-8A99-D8B358EBCB80.jpeg
    1.7 MB · Görüntüleme: 10
  • 8D6C418D-7105-4E6A-BF42-E6A2A23AB9FB.jpeg
    8D6C418D-7105-4E6A-BF42-E6A2A23AB9FB.jpeg
    1.8 MB · Görüntüleme: 11

Rümeysaaa

Yeni Üye
Bir de son birkaç gündür sürekli kuru alanda duruyor ve uyuyor. Genellikle yemek için uyandırıyorum. Yemeğini yiyip geri çıkıyor.

Yemekleri de gammarus ve ahm çoğunlukla gammarustan veriyorum. Ahm mı da pet shop vermişti onu da bitsin diye arada veriyorum

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Foruma hoş geldiniz.

Ahm makbul bir yem değil. Gammarus yanına ek olarak sera raffy P yada omega juvenile turtle sticks yemi alın. Sabah birini akşam birini. Ahm yemi haftada iki öğün yaparak bitirin bir daha almayın. Netten daha ucuza alırsınız.

Isıtma lambası var mı?

Akvaryumunda genel resmini atabilir misiniz?

Gözler sağlam. Kulaklar gözükmüyor. Yanaklarda şişlik yoksa kulaklarda sağlamdır.

Suya girdiğinde beyazlık kayboluyor mu?

Hayvana ait diş fırçasını ıslatıp üzerine sofra tuzu döküp kabuğunu yavaşça fırçalayın akvaryuma emsal sıcaklıkta su ile durulayıp akvaryuma alın.

Fırçaladıktan sonra kabuğu peçete ile silip alt ve üstbağanın birer resmini çekip atın.

Rümeysaaa

Yeni Üye
Dediğiniz yemi bugün sipariş vereceğim.

Akvaryum şu şekilde
679B9ECB-AFF7-46CB-9E7D-C31220A2041A.jpeg
A30DA8DD-D1A9-47A5-B79E-34389E512ECC.jpeg

Isıtıcı lamba yok.

Suya girdiğinde beyazlık hala gözüküyor.
Kabuğunu fırçaladım. Fırçalarken alt ve üst kısımdan kabuklar kalktı. Onları elimle soymalı mıyım? Yoksa kendi halinde mi bırakayım?
DFEFAA58-A7C2-466A-B9D4-0F1F7F82EADB.jpeg
B7236BD2-8ECD-47AF-B8BC-8C32EBD50FB0.jpeg
81ED9D98-8C39-4062-8F59-EFD915AED117.jpeg

Bu resimler de fırçaladıktan sonra.

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Bu tip akvaryumlara paludaryum diyoruz.

Hayvanda mantar var. Bunlar plaka altına işlemiş. Bunlar plaka atılana kadar çıkmaz. Hayvan küçük sakın plakaları kendiniz çıkarmaya çalışmayın kabuğu yaralarsınız!

Yapacağınız şu, ısıtma lambası alacaksınız hayvanın ısınması yanında lamba kabuğu kurutarak mantarın yaşama alanı kalmayacak kurutacak, kuruyan plakalar gerilip açılır ve atar.

Lamba olarak mandallı yada deveboynu dediğimiz akrobat lamba kullanırız.
111620.jpg

Ampul olarak filamanlı 40-60 W eski tip armut ampul yada halojen 42-52-53 W armut ampul kullanıyoruz.
IMG_20200229_214826.jpg

Soft ampul tercih sebebi bulamazsanız şeffaf alırsınız. Ampulde elektrix.com'a bakın. Kaldıysa en ucuz orada satılır.

Lamba mesafe ayarında hayvanın sırtı hizasına denk gelen birşey koyup üzerine cam derece yatırıp tam yarım saat sonra dereceye bakıyoruz 32 derece olduğu nokta uygun mesafeyi verir.

Metilen mavisi alın. Contra-ichthyo, deep fix dezopur yada deep fix dezofix'ten birini alın. Paludaryumu temizledikten sonra suyu rampa üstüne kadar doldurup metilenden bir damla damlatın. Bu biolojik oluşumları öldürür. Metileni haftada iki kez uygulayın. Bir tanesi su değişimi sonrası olacak. Haftada bir suyu emsal sıcaklıkta su ile yenileyeceksiniz.

Suya tam batabilen su ısıtıcı alın. 100 watt güçte olsun. Roxin ve rubio markaların çelik ısıtıcıları var bunların cam gibi kırılma riski yok. Ama cam alırsanız tam batan yatay kullanılabilen bir model olsun. Camlar çalışırken hava ile temas ederse patlar. Su derinliği bunun için.

Ellerinizi işlem öncesi ve sonrası bol sabunla yıkayın. Birincisi hayvanın sağlığı ikincisi sizin sağlığınız için.

Eczaneden baticon alın. 2 günde bir 10 gün boyunca pamukla kabuğuna sürüp 20 dakika kadar kuru yerde bekletin kalanı akvaryuma emsal sıcaklıkta su ile durulayıp akvaryuma alın.

Bir tane iç derece alın. Isıtıcıdan uzak ön köşede olacak. Su ısısını dereceye bakarak ayarlayacaksınız. 28 derece uygun. Ama ısıtma lambasını aldıktan sonra yoksa hayvan sudan çıktığında üşür akciğer enfeksiyonu olur. 7 cm kabuk boyuna kadar bu sebeple titiz bakıyoruz. Yavrular için akciğer enfeksiyonu ölümcüldür.

Gammarus kapalı kutudaydı değil mi? Açık yem almıyoruz. Bu bayat yada parazit yumurtası taşıyabilir.

Rümeysaaa

Yeni Üye
Isıtıcıyı ve lambayı kısa sürede temin etmeye çalışacağım. Peki bunları akvaryumda nasıl konumlandıracağım? Akvaryumun ölçüleri 22*30

Gammarus kapalı kutudaydı. Açık almadım. Sera raffy p yi de sipariş verdim bugün.

Peki kaplumbağanın durgun olması, kuru alanda fazla vakit geçirmesi ve fazla uyuması normal mi?
Normalde yem kutusunu görür görmez koşardı ama bugün hiç tepki vermiyor. Ve verdiğim yemin yarısını yedi sadece.

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Hava soğudu. Hayvan üşütmedi ise enerjisini korumak için metabolizmasını yavaşlatmıştır. Hayvanı suda sabit durduğunda kontrol edin yamuk durma var mı?

Nefes alırken zorlanma, hırıltı geliyor mu kontrol edin. Gece daha iyi duyulur.

Paludaryum çok ufakmış buna ne su ısıtıcı ne de mandallı lamba olur. Ancak deveboynu (akrobat) lamba konumlandırılır. Düzdikdörtgen bir akvaryum alacaksınız. Bu paludaryum bir iki ay sonra mecburi yenilenecek zaten. 30-50-60-80-100 litre seçeneklerde bir akvaryum alın. Akvaryum ne kadar büyük olursa o kadar uzun süre gider. Ona göre su ısıtıcı ve filtre bakarız.

Rümeysaaa

Yeni Üye
Yan durma hırıltı vs. gözlemlemedim. Bugün daha canlıydı yemeğini de güzelce yedi.

Baticon uygulamasına başladım.

Şimdilik daha büyük bir akvaryum alamayacağım bu paludaryumla devam edeceğim hayvan biraz daha büyüyene kadar bu yüzden lambaları da sormaya başladım en kısa sürede alacağım.