Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kabuk beyazlaması

tatlı su tospigi

Bronz 5 Üye
Merhabalar cem bey öncelikle sorduğum her soruya aldığım detaylı cevaplar için teşekkürler..kabuklardaki beyazlıklar içim mantar değil kabuk değişimi sırasında kireç olur demiştiniz metilen mavisi aldım kabuklar şuan görselde göründüğü gibi metilen mavisini iki defa kullandım yeterli mi ne yapmam lazım 🙏🙏

Kabuklar bu şekilde cem bey yeterli besledigimi düşünüyorum dajana gammarus Tetra reptomin ve ahm mix günde 9 adet tek seferde yediriyorum

Ekli dosyalar

• IMG_20240627_161559.jpg
    IMG_20240627_161559.jpg
    2.8 MB · Görüntüleme: 13
  • IMG_20240627_161553.jpg
    IMG_20240627_161553.jpg
    2.6 MB · Görüntüleme: 13
Plakalar parça parça kopuyor. Haftada bir diş fırçasını ıslatıp sofra tuzu döküp yavaşça fırçalayıp akvaryum suyu yada emsal sıcaklıkta su ile durulayın. Fırçayı 45 derece eğimle tutun takılan plakalar çıksın.

Cımbıza gelenler çıkacak gibi duruyor.

Metileni haftada bir uygulayın. Temizlikten temizliğe ara bir gün olsun.

9 yem az hayvan 10 cm kabuk boyunu geçmiş gibi duruyor. 12-15 arası verin. 9 adet az kalır.

Su değişimi geçen ay komple yaptım evi ilaclayınca şimdi haftada iki kez filtreyi temizleyip içindeki elyafı yeniliyorum..Evet 11 cm civarı tuz ve fırça işlemi kaç dakika sürmeli sanırım vücuduna değmemesi gerekiyor şafak 33 oğlum gelseydi korkuyorum zarar görür diye 😥

Birkaç dakika fırçalayın kafi. Hayvanı fazla strese sokmayalım. Sadece üstbağasını fırçalayın. Deri ve gözüne temas etmesin.

Marul, kıvırcık, haşlanmış karnabahar, salatalıktan kabuğunu soyduktan sonra dikey kesit. Çekirdeksiz karpuz (haftada bir) bunlar yeterli yarım saat dursun yemediğini sonra alın. Bıkmaması için haftada iki kezden fazla vermeyin. Yemden uzak akşama doğru uygun.

Cem bey tekrar merhabalar az önce söylediğimiz fırçalama işlemini yaptım da kabuk cikmadi hiç daha doğrusu oğluşum çok stres yaptı çırpınıp durdu fazlada fırçalamadim güzelce durulayip yerine bıraktım metilen mavisini damlattim iki damla..dün bir dal taze marol attım akvaryuma yarım saat sonra aldım bugün filtresini temizlicem oğlum marolun küçük yapraklari kalır çürüme yaparsa sorun olur dedi birde haşlanmış yumurta akını iki gün sonra yedirmeyi dusunuyorum onunda suda yemesi gerek değil mi

Maruldan kalan olursa 30 dakika sonra alın.

Bu hayvanlarda tükürük bezi yoktur suda yemeleri gerek. Yalnız akvaryumu kirletmemesi için ayrı bir kapta akvaryumdan alınan su yada emsal sıcakta su ile doldurun. Sırtını geçecek kadar su yeterli.

Geri