Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kabuk beyazlaşmask

Arya.akverdii

Yeni Üye
Tekrar merhaba kaplumbağamın kabuğu hala bu şekilde batikon kullandım üç gün geçer gibi oldu ama geçmedi ne yapacağım bilmiyorum veterinerler de ilgilenmiyor.

Ekli dosyalar

• IMG_9231.jpeg
    3 MB · Görüntüleme: 15
  • IMG_9230.jpeg
    3.2 MB · Görüntüleme: 5
Bunlar plaka altına işlemiş yüzeydekiler gibi temizlenmez. Plakaların atılması ile gider. Hayvan daha ufak olduğu için bu uzun süre alacak.

Isıtma lambası altında durarak kabuğunu kurutur. Bu mantarsa üremesini önler. Plaka altı oluşumda tek çare bu.

Bunlar plaka altına işlemiş yüzeydekiler gibi temizlenmez. Plakaların atılması ile gider. Hayvan daha ufak olduğu için bu uzun süre alacak.

Isıtma lambası altında durarak kabuğunu kurutur. Bu mantarsa üremesini önler. Plaka altı oluşumda tek çare bu
Baticona devam etmeli miyim bir de ısı lambasını bol bol açmam lazım o zaman değil mi

Plaka altındakilere baticonun bir faydası yok. Kullanmayın.

Isıtma lambasını gündüz 12 saat yakın yeterli. Kabuk ısınıp kuruduğunda mantar ölmeye başlar. Neme bağlı yaşar.

Kabuğu bu durumda sanki daha çok yayılıyor ve şekli değişiyor

Ekli dosyalar

• IMG_9456.jpeg
    IMG_9456.jpeg
    1.2 MB · Görüntüleme: 4
  • IMG_9462.jpeg
    IMG_9462.jpeg
    1.2 MB · Görüntüleme: 5
  • IMG_9463.jpeg
    IMG_9463.jpeg
    1.6 MB · Görüntüleme: 5
  • IMG_9447.jpeg
    3.9 MB · Görüntüleme: 0
  • IMG_9453.jpeg
    IMG_9453.jpeg
    1.4 MB · Görüntüleme: 5
  • IMG_9455.jpeg
    IMG_9455.jpeg
    1.1 MB · Görüntüleme: 4
Yüzeyde varsa ıslak diş fırçasına sofra tuzu döküp yavaşça fırçalayıp akvaryum suyu yada emsal sıcaklıkta su ile durulayın.

Plaka altındakileri ısıtma lambası halleder.

Kabukta kireçte var. Sadece o bembeyaz duranlar mantara benziyor.

Yüzeyde varsa ıslak diş fırçasına sofra tuzu döküp yavaşça fırçalayıp akvaryum suyu yada emsal sıcaklıkta su ile durulayın.

Plaka altındakileri ısıtma lambası halleder.

Kabukta kireçte var. Sadece o bembeyaz duranlar mantara benziyor.
Sofra tuzu döküp yapacağım ısıtma lambasını da 4-5 saat açık tutuyorum. İçmr suyu kullanıyorum filtre, ısıtıcı her şeyi var neden geçmediğini anlayamadım çok yayılmaya başladı. Yemesi iştahı hepsi yerinde ama kabuğuna çare bulamadım veterinerler de kaplumbağa bakmıyor

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    1.6 MB · Görüntüleme: 3
Isıtma lambası gündüz 12 saat yanar.

Kireç olanlar yüzeyde ise suya girdiğinde kaybolur.

Isıtma lambası gündüz 12 saat yanar.

Kireç olanlar yüzeyde ise suya girdiğinde kaybolur.
Kabuğu iyice arka kısmının şekli bozuldu aşağı düşüyor kırılacak gibi olmuş. Bir de altını çektim bir parça kopmuş gibi ne yapabilirim? Kaplumbağamı kaybetmek istemiyorum

Ekli dosyalar

• IMG_9753.jpeg
    IMG_9753.jpeg
    741.7 KB · Görüntüleme: 2
  • IMG_9751.jpeg
    IMG_9751.jpeg
    987 KB · Görüntüleme: 2
  • IMG_9756.jpeg
    IMG_9756.jpeg
    744.6 KB · Görüntüleme: 0
  • IMG_9755.jpeg
    IMG_9755.jpeg