Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kabuk bombeleşmesi

meloslera

Yeni Üye
Merhaba. Su kaplumbağalarımdan birinde kabuk bombeleşmesi var. Uzun süredir vardı aslında ama bir sorun yarattığını düşünmemiştim. Ama burda bazı mesajlarda denk geldiğime göre bir sorun yaratıyormuş. Ancak ne yapmam gerektiği hakkında bir bilgi bulamadım. Yardımcı olabilir misiniz acaba neyi yanlış yapıyorum? Şimdiden teşekkürler.

Ekli dosyalar

• 046F30DC-4C40-4F70-B6A5-27EF3013A603.jpeg
    046F30DC-4C40-4F70-B6A5-27EF3013A603.jpeg
    3 MB · Görüntüleme: 39
  • EBB1372C-7AF8-4B41-800E-4E481E3D23F5.jpeg
    EBB1372C-7AF8-4B41-800E-4E481E3D23F5.jpeg
    2.8 MB · Görüntüleme: 34
Kabuğu çok yanlış gelişmiş çok şekilsiz. Akvaryum boyutları nedir? Hangi yemleri kullanıyorsun? kabuğun yanlış gelişmesi çoğunlukla yaşadığı ortama , beslenmesine bağlıdır. Kaç yaşında ve kabuk boyu nedir?

Kabuğu çok yanlış gelişmiş çok şekilsiz. Akvaryum boyutları nedir? Hangi yemleri kullanıyorsun? kabuğun yanlış gelişmesi çoğunlukla yaşadığı ortama , beslenmesine bağlıdır. Kaç yaşında ve kabuk boyu nedir?
Akvaryum boyutları 80-50-50
raffy p, marul, kurutulmuş karidesle besliyorum.
15 yıldır benimle, kabuk boyu 9-10 cm.
beslenme ya da alana bağlıysa öbür 3 kaplumbağamda da aynı sorunu görmemiz gerekmez miydi? Öbürlerinin kabuğunda bombeleşme yok.

3 kaplumbağada aynı akvaryumdaysa bu alan çok küçük kaplumbağanız yaşına göre küçük kalmış bu yaşta 15-20cm den fazla olması lazımdı

Kaplumbağa için bundan sonra kabuğu düzelmez büyük ihtimal önemli olan bundan sonra sağlıklı yaşamasını sağlamak. Yemleri tek öğün mü veriyorsun?

Kabukta yoğun bir katmanlaşma var. Plakalar atılmadığı için kalın bir duvar oluşturmuş. Kabuk büyürken bunlar yani her bir ada birbirini üstüne bastığı için buda kemikte eğilme ve deformasyonlara neden olmuş. Fay hattı gibi düşün.

Şekildeki deformasyon hayvanın hareketlerini kısıtlayacak kadar bozuk değil. Bütün oyukları geniş. Bu da hayvanı rahatsız etmez.

Yapacağın o plakalardan kurtulmak. Ağzı düz cımbızla açılmış plakaların arasına tek kanadını sokup ileri doğru ittir. Bazıları kendi atıp çıkar bazılarını sen asılıp çıkaracaksın. Zorlandıklarına dokunma. Ufak kanamalar olabilir o bölgelere baticon sürer 10 dakika kuru yerde bekletirsin. Onlara eczaneden devit alıp her gün bir iki damla kabuğu kuruttuktan sonra damlatıp yedir ve 15-20 dakika kuru yerde bekletip kalanı siler akvaryuma alırsın.

Devit yumuşatır. Isıtma lambası gerdirir ve açar. Kök varsa sürtünüp atar.

Bu plakaları sürekli yoklarsın. Birkaç katmana inene kadar temizlersin, kabuk rahatlayınca daha sağlıklı büyür. Deformasyon azalır, belki bir miktar toparlar bile.

Son düzenleme:
Geri