Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kabuk deformasyonu

aragorn

Bordo Bereli
Katılım
30 Eyl 2008
Mesajlar
2,176
dengesiz beslenme, tek yönlü beslenme, fazla protein içerikli besinlerin çok sık tüketilmesi gibi sebeplerden olabileceği gibi genetik faktörlere bağlı olarak da ortaya çıkabilmektedir..

mailto:/img91/1407/kabukdeformasyonzb3.jpg
 
böyle bir şeyin olmaya başladığını anlasak erken teşhis sayesinde bir tedavi yolu yok mu ?
 
beslenmeyi düzelterek ve sağlıklı dengeli bir program hazırlayarak engellenebilir..
 
Kaplumbağasını çok fazla proteinle besleme alışkanlığı olan arkadaşlarımıza, gelecekte kaplumbağalarının alacağı hali göstermek adına iyi bir paylaşım.
 
benim ufaklıklarda şöyle birşey oluştu, daha yeni,, her ikisininde kabuk bitim yerleri hafif hafif sarı renge dönmeye başladı ama yumuşama ya da herhangi bir hastalık belirtisi yok.. değişim olabilir mi ? ya da başka birşey?
 
muhtemelen kabuk değişimidir yakında tıpkı deri değiştirmeleri gibi eski kabuk parçalarının da ince bir şekilde tabaka tabaka soyulduğunu göreceksinizdir büyüdüklerinin işareti kabuk ve deri değişimi :)
 
kendimden iyi bakıyorum :) birde küçükler en ufak birşeyde tedirgin oluyor insan.. teşekkürler..
 
Benim kapluşumun kabuğunun üstünde beyaz beyaz lekeler ve kenarlarında sarılaşmalar oluyor. bu ne demek?:(
 
Heralde kabuk değiştiriyor yada mantar olabilir mantar pis kokar bi kokla bakayım. İnşAllah Mantar değildir kurtulması zormuş..
 
görmeden net bişey demek doğru olmaz.. fotoğraf ekleyebilirseniz daha kolay yardımcı olabiliriz.. mantarsa beyazlıklar pamuksu yapıda ve biraz daha yumuşak olur.. kabuk değişmesi ise zaten anlarsınız tıpkı deride olduğu gibi eski kabuk tabakası soyulup kalkmaya başlar hafifçe bu kalkan kabuk katmanından dolayı beyazlıklar görülür..

linkte kabuk değişimini gösteren bir fotoğraf mevcut..

mailto:/forum/showthread.php?tid=113&page=2
 
Arkadaşlar bunun ne demek olduğunu öğrendim.Teşekkür ederim. :)

Türkçe olmayan kelime-cümleleri kullanmak yasaktır.Hattaki harfleri bile.
Ayrıca sırf büyük harfle yazmakta yasaktır.
Lütfen dikkatli olalım
Byteorist,
 
Gerçekten çok önemli bir konuya temas etmişsiniz,çok teşekkürler.
 
Ben kaplumbağalarıma ortalama ayda 2 veya 3 defa az haşlanmış balık veya tavuk ayda 1 defa'da haşlanmış yumurta veriyorum (normalde sera P ve I normal besin olarak düzenli veriliyor 2 günde bir,sebze ve meyve ile hiç araları yok) sizce (aragorn) vermiş olduğumuz balık ve tavuk beslenme zamanı açısından zaman aralığı kısamı uzunmu.Değerli görüşlerinizi almak istiyorum ilgilerinize şimdiden teşekkürler.
 
Cvp: kabuk deformasyonu

selamlar,
kaplumbağalarımdan bir tanesinin kabuğunda, çizgilerin aralarında beyazlamalar başladı. suyuna mavi damladan damlatıyorum, kabuklarına D vitamini sürüyorum ama haftalardır beyazlamalar devam ediyor. Yumuşama yok. Sizce nedendir? bu bir hastalık mı?
 
Cvp: kabuk deformasyonu

Eğer yumuşama veya koku yoksa ve kaplumbağınızın kabuğundaki beyaz bölüme elinizi sürdüğünüzde pamukumsu bir madde gelmiyorsa kireçlenme olmuş olabilir.Sık fırçalamalarla düzelecektir diye düşünüyorum.
 
Cvp: kabuk deformasyonu

Çok proteinli besinlere örnek verebilirmisiniz??ben ara sıra 10 cm lik çekirgeler,kertenkeleler ve balıklar yediriyorum.
 
Cvp: kabuk deformasyonu

Canlı yemler ve piyasadaki çoğu kapluş yemleri protein ağırlıklıdır. mailto:/forum/Konu-bazi-yemler-ve-icerikleri.html linkte bazı yemlerin içerikleri mevcut. 1 yaşına doğru bitkisel içerikli yemler verilmeye başlanmalıdır.
 
Geri
Üst