Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kabuk değişimi nasıl oluyor?

bıdık-şıpıdık

Gümüş 4 Üye
iki kaplumbağamda büyüyorlar. kabuğunda bi sivrilik o sivriliğin üstündede beyaz bişeyler var. bu büyüdüğünü ve kabuk değiştirdiğini gösteriyormuş.merak ettiğim şu ki bu değişim nasıl oluyor ? akvaryum çok mu pislenecek ? bu değişim onlarda yemek yememe kuru alanda durma gibi etkiler yapabilir mi ? kapluşları alalı yarın 1 ay olucak. ve 1 cm büyüme var.. bu sizce az bi miktar mı? çok soru sordum kusura bakmayın :ff:

Cvp: kabuk değişimi nasıl oluyor?

Evet kabuk değiştiriyor ola bilir ama siz genede dikkat edin yem yemesinde veya başka şeylerinde değişiklik olacağını sanmam yani benimkilerde olmuyor ve 1 ayda o kadar büyüme gayet iyi. :)

antifbyigit' Alıntı:
Evet kabuk değiştiriyor ola bilir ama siz genede dikkat edin yem yemesinde veya başka şeylerinde değişiklik olacağını sanmam yani benimkilerde olmuyor ve 1 ayda o kadar büyüme gayet iyi. :)

çok iyi şartlar altında olmamasına rağmen 1cm büyümesinin gayet iyi olduğu mutlu etti beni :w00t: teşekkürler

O iyi şartları sağlayın genede sağlığı bozulmasın ilerde. :)

1 cm büyümesi bu sürede normal.

Kabuk değişimi esnasında D vitamini sentezini yapabilmelerinde bir aksaklık olmamalı. Çünkü D vitamini sentezi ile kabuk ve kemik gelişimi sağlanır. UVB lambanız vardır umarım. Yoksa devit 3 kullanmayı ihmal etmeyin.
Kabuk değişiminde akvaryumda kirlenme olmaz. Olay şu şekilde gerçekleşiyor. Hayvan büyürken kabuktaki plakalar aralanıyor ve siyah çizgiler oluşuyor. Bu siyah çizgiler alttan gelen yeni kabuğun görünen ilk halleri. Yeni kabuk zamanla rengini almaya başlıyor ve yerine oturuyor. Üstteki eski plakalarda canlılığını yitiriyor. Bu evrede kaplumbağaların bir kısmı kabuklarını kaşımayı severler. Bu hem keyif verir hemde eski kabuklarını düşürürler. Akvaryuma bunun için mango kökü yada girintili çıkıntılı zararsız bir kaya oymak faydalı olur.

Tüm işlem tamamlandığında yeni kabuk kontrolünü yapıp yumuşama var mı diye bakmanızı öneririm. zahmetli ve yetersiz D vitamini olan bir kabuk değişiminde olası bir durumdur. Bunlar dışında hayvan belki daha fazla kuru alana çıkabilir o kadar. Başka değişiklik gözlemlemezsiniz.

AEK' Alıntı:
1 cm büyümesi bu sürede normal.

Kabuk değişimi esnasında D vitamini sentezini yapabilmelerinde bir aksaklık olmamalı. Çünkü D vitamini sentezi ile kabuk ve kemik gelişimi sağlanır. UVB lambanız vardır umarım. Yoksa devit 3 kullanmayı ihmal etmeyin.
Kabuk değişiminde akvaryumda kirlenme olmaz. Olay şu şekilde gerçekleşiyor. Hayvan büyürken kabuktaki plakalar aralanıyor ve siyah çizgiler oluşuyor. Bu siyah çizgiler alttan gelen yeni kabuğun görünen ilk halleri. Yeni kabuk zamanla rengini almaya başlıyor ve yerine oturuyor. Üstteki eski plakalarda canlılığını yitiriyor. Bu evrede kaplumbağaların bir kısmı kabuklarını kaşımayı severler. Bu hem keyif verir hemde eski kabuklarını düşürürler. Akvaryuma bunun için mango kökü yada girintili çıkıntılı zararsız bir kaya oymak faydalı olur.

Tüm işlem tamamlandığında yeni kabuk kontrolünü yapıp yumuşama var mı diye bakmanızı öneririm. zahmetli ve yetersiz D vitamini olan bir kabuk değişiminde olası bir durumdur. Bunlar dışında hayvan belki daha fazla kuru alana çıkabilir o kadar. Başka değişiklik gözlemlemezsiniz.

devit 3 ü dün aldım.. tetra reptomine damlatıp sabah akşam veriyorum.. uvb lambam yok devit3 var zaten uvbye gerek olmaz sanırım :smile::smile: verdiğin bilgiler için teşekkür ederim emre abi :smile::smile:

Önemli değil Betül.
Ancak devit 3 ü çok fazla veriyorsun. Haftada bir kez yeme damlatıp vermen gerekiyor. Doz aşımı zararlıdır. Sadece kabuk yumuşamasında haftada iki kez verilebilir.
UVB lambayı ileride imkanın olursa alıp devit 3 ü kesebilirsin. Daha uygun olur.

AEK' Alıntı:
Önemli değil Betül.
Ancak devit 3 ü çok fazla veriyorsun. Haftada bir kez yeme damlatıp vermen gerekiyor. Doz aşımı zararlıdır. Sadece kabuk yumuşamasında haftada iki kez verilebilir.
UVB lambayı ileride imkanın olursa alıp devit 3 ü kesebilirsin. Daha uygun olur.

bilmiyodum ya tüh.. neyse artık az veririz kapluşlaraa ^^

D3 vitaminin fazlası bütün sindirim sistemine zarar veriyor. detayları emre açıklamış. kabuk değişimi ağaçların her büyüme evresinde gövde içinde kat kat şekiller olur ya aynı öyledir. büyüdükçe katman şeklinde kabuklar birike birike yükselir ve sırayla atılmaya başlar. benim danalar 9 cm kabuk boyuna ulaştı. hala belli noktalarında ilk zamanki kabuklar duruyor. 2-3 mm boyunda.

peki devit3 ü haftada bi kez hangi yeme damlatmalıyım? elimde şuan tetra reptomin,turtle stick ve karides var .. :rolleyes:

Reptomin uygun. Bir damlayı iyice yayıp hayvanın direk ağzına verin. Suya atmayın.

çok saolun .. reptomin uzun olduğu için elimle verebiliyorum neyseki .. parmağımı ısırırlar diye çok korkuyorum :ashamed0006:

Isırıktan kurunmak için tırnaklarınız onun ağzına doğru olsun. O şekilde tutun yemi. Cem' den bu fikir gelene kadar parmağı kaptırdığım çok olmuştu :)

AEK' Alıntı:
Isırıktan kurunmak için tırnaklarınız onun ağzına doğru olsun. O şekilde tutun yemi. Cem' den bu fikir gelene kadar parmağı kaptırdığım çok olmuştu :)

:t65y::t65y: parmağı ısırınca acıyo mu? denemeyi düşünüyorum acaba acıyacak mı? :D

Kaplumbağanın büyüklüğüne göre değişir. 10 cm olan kaplumbağam ısırdığında artık acı veriyor. Birde bu olaya denk gelirseniz panikle elinizi savurma ihtimaliniz var. Hemen bırakacak zamanı bulamayacağı için hayvan savrulabilir. Dikkat edip ısırtmanak en doğrusu.

Cvp: RE: kabuk değişimi nasıl oluyor?

AEK' Alıntı:
Kaplumbağanın büyüklüğüne göre değişir. 10 cm olan kaplumbağam ısırdığında artık acı veriyor. Birde bu olaya denk gelirseniz panikle elinizi savurma ihtimaliniz var. Hemen bırakacak zamanı bulamayacağı için hayvan savrulabilir. Dikkat edip ısırtmanak en doğrusu.

geç kaldınız denedim bile..benimkiler 5 cm ler.. acıdı biraz ama olsun :D

cem' Alıntı:
ben bazen su içine elimi sokup bitkileri düzeltiyorum. iri olan dalıyor parmaklarıma. biraz acıtması var ama kanatmıyor. daha çok tırnak kenarı etlere dalıyor.

:D

ben bazen su içine elimi sokup bitkileri düzeltiyorum. iri olan dalıyor parmaklarıma. biraz acıtması var ama kanatmıyor. daha çok tırnak kenarı etlere dalıyor.

Kabuk değişimi başladığı zaman kaşınmaya bayılırlar. Sudan çıkartıp tırnaklarını hafifçe kabuğunun üzerinde gezidirisen kendilerini ileri geri sağa sola sallamaya başlıyolar sanki dans ediyomuş gibi gözüküyolar :haha: Benim kaplumbağlarım böyle yapıyo kabuğunu kaşıyınca, tabi sizinkileri bilemem hiç tepki vermeyebilir:)

vanilya' Alıntı:
Kabuk değişimi başladığı zaman kaşınmaya bayılırlar. Sudan çıkartıp tırnaklarını hafifçe kabuğunun üzerinde gezidirisen kendilerini ileri geri sağa sola sallamaya başlıyolar sanki dans ediyomuş gibi gözüküyolar :haha: Benim kaplumbağlarım böyle yapıyo kabuğunu kaşıyınca, tabi sizinkileri bilemem hiç tepki vermeyebilir:)

benimkiler henüz kaşınmaya başlamadılar.. sizin yaptığınız şeyi denedim. gerçekten dans ediyomuş gibi oluyo çok şekerler yaa^^^^

Geri