Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kabuk değişimi

errhan

Gümüş 5 Üye
arkadaşlar 3 yaş civarında 2 tane kaplumbağam var ve aldığımdan berı sadece 1 kere kabuk değiştirdiler.. ve neredeyse 3 kat kabuk oldu ustlerınde yınede değiştirmediler kabuklarını.. vitamin veriyorum kabuklarına ayrıca vitamin sürüyorum güneşli havalarda güneşe koyuyorum ayrıca uv lambam ve bütün ekipmanlarım var fakat bu durumu düzeltemedim.. özellikle alt kabukları kat kat ve kiraç gibi renkleri veterinere de götürdüm kabuk değişimi olmadığı için boyle dedi mantar vesaire kesinlikle yok ve bunların dışında sağlıklarıda gayet normal.. ekstra bi bilgisi olab varsa bu konuda yardımcı olablirmi.. ne yapmalıyım kabuk değişimini hızlı ve sağlıklı bi şekilde yapmaları için..

Benim Pakize 6 senede 1 kere kabuk değiştirdi tam olarak.
Senelerce kat kat dolaştı yavrum.
Kabuk değiştirmeye başlamadan önce günün yarısını kuru alanda güneşlenerek geçirdi.Yaklaşık 2 ayda çoğu kabuğunu döktü.Ama hala alt kabukta 2 plaka üstünde kuyruk kısmında da 3 plaka duruyor.
Onlarıda yazın bol bol direk güneş ışınlarını alarak dökeceğini düşünüyorum.
Biraz sabır isteyen bir süreçti bizimkisi açıkça.
Benim tavsiyem kabukları kaldırmaya çalışmayın.
Kaplumbağaların bol bol kurumasını ve yazın direkt olarak güneşlenmelerini sağlayın.
Ben kabuğa hiç bir şey sürülmesi taraftarı değilim.Sürdüğünüz vitaminin hiç bir anlamı yok çünkü.Dışarıdan vitamin oral yolla alınarak ya da güneş ışınlarının sağladığı reaksiyonla gerçekleşiyor.
Güneşlendirmeye başlayana kadar haftalık d vitamini ve her zaman kalsiyum takviyesini ihmal etmeyin.
Umarım sağlıklı bir kabuk değişimi geçirirler.

6 sene çok uzun bi süre ya.. galiba bazı kaplumbağalarda bukadar uzuyo kabuk değiştirme süresi.. ama sizin verdiğinz bilgi en azından içimi rahatlattı yalnız olmadığımı gördüm bu konuda teşekkür ederim.. d vitamini için hangi besinleri yada hangi destekleyici yemleri kullandınız? çünkü ben karides marul 2 çeşit stick yemden başka bişey kullanmıyorum belkıde beslenme şartlarını yerine getiremiyorumdur?

Açıkçası artık bitkisel besinlere geçmelisiniz.
Beslenme bölümünü incelerseniz detaylı bilgiler var.
Proteini az kullanmalısınız.
Devit-3 adlı vitamini alıp kullanın.Bunun yanında da bir multivitamin kullanmanız gerekir.
Mürekkep balığı kemiği her zamandan daha çok kullanılmalı bence kabuk değişim döneminde.
Marul yerine daha faydalı yeşillikleri vermelisiniz.
Dediğim gibi beslenme bölümünü detaylı olarak inceleyin.
Eğer cevabını bulamadığınız sorular olursa yardımcı oluruz.

bu gece detaylı bi şekilde incelerim eğer kafama takılan birşey olursa burdan sorarım sorularımmı size.. yardımınız için teşekkür ederim..

mailto:/forum/Konu-kabuk-degisimi--2654.html
mailto:/forum/Konu-yeni-nesil-pakize.html
Bu linkler bizim kabuk değişimimizle ilgili.
Belki size de yardımcı olabilir.

mutlaka sorun cevaplarız...benim çocuklarımda büyüyor:D ne mutlu size:D

okuduklarıma göre devit 3 kullanmalıyım.. şöyle bir durum var asıl olarak yeme damlatıldığından bahsedilmesien karşın birkaç kişi kabuğa sürüp kuru alanda veya uv lamba altında bekletılırse daha etkılı olacağnı söylemiş.. hangisi daha doğru acaba bilginiz varmı?

Yukarıda belirtmiştim.Bir vitamini kabuğa sürerek fayda beklemek bence saçma.

Eğer yapabilirseniz ağzını açtığında damlatın ağzına ama bu biraz oluyor,yoksa yemine verin bence böylesi daha güvenilir.Vitaminin yerine ulaştığından emin olunuyor.Benim kaplumbağam da 3 yaşında ama 1 kere kabuk değiştirdi.Diğeri ise sanırım yolda.Kocaman plakalar oldu ve kenarları kalkmış durumda.

merhaba bu sabah eczaneden 2 adet devit3 vitamin aldım.Belki kabuklarına sürmek pek bir anlam ifade etmiyor olabilir mantıklı söylüyorsunuz ama yinede şansımı deneyeyim=) haftada 1 kere kabuklarına sürmeyi ve iki defa da yemlerine damlatmayı planlıyorum inşallaholumlu bir sonuç alırım.. cevaplarınız için teşekkür ederim..

Geri