Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kabuk değişimimi yoksa yapısımı böyle

anaklusmos

Bronz 4 Üye
kabuğundaki parçaların arası hep açık gibi bu kabuk değişimimi yoksa yapısımı böyle birde kabuk değişimi ne kadar sürer???

mailto:/img708/5702/tosba.jpg

Hoşgeldiniz,
Kabuk değişimi var.Belli bir süre devam eder ama net bir şey söyleyemeyiz:)

peki tamam teşekkürler bu arada bi başka sorum daha var bi kaplumbağanın bize alıştınığı nasıl anlarız

Sizi görünce korkup suya atlamaz yem verdiğinizde elinizden alır v.s :)

Benim kapluşlar beni 5 metre uzaktan görünce nasıl çırpınıyolar. Akvaryumun suyu dışarı çıkıyor.

benimkiler sık sık deri değiştiriyorlar mesela ayda birkez yada iki kez deri değiştiriyorlar ama daha alalı 2 ay oldu benimkilerde bana alıştılar ama güneşlenirken beni gördüğünde atlıyolar ama acıktıklarında akvaryuma düz tırmanıyolar.

ya peki kabuk değiştirirken kabukta yumuşama olur mu ?

Benim kaplumbağarm bisüredir kabuk değiştirme döneminde sanırım kabuğunun yan kısımlarnda şeffaf çıkıntılar var sanki kabuğu soyuluyomuş gibi. ama aynı zamanda yumuşamada var ? acaba kabuk tamamen değiştikten sonra yumusamada gecer mi ??

Yumuşama vitamin eksikliğinden dolayı :) Tamamen kabuk değiştirmesi uzun sürebilir onu beklerseniz kaplumbaganızı kaybedebilirsinz

bu arada kaplumbağaların kuyruk kısımlarındaki kabuk her zaman yumuşaktır yani her kuplumbağada öyledir o sizi yanıltmasın yani :)

Onu biliyorum da bu kaplumbağamı kaybedersem sanırım çok sıkıntılı günler içine giricem.Hergün güneşe çıkarıyorum.Yemlerinide düzenli olarak veriyorum.Ek olarak da karides kurusu veriyorum.Ama hala kabuğunda bir değişiklik yok.Tatile çıktığım için yanımda getirdim evde nolur nolmaz kardeşim belki unutur diye.Ne yapmam gerekiyo lütfen biranönce önerileriniizi söyleyin.Çünkü onun için herşeyi yapabilirim.Tatilde olduğum yerde veteriner aradım ve buldumda.Bugün götürmeyi düşünüyorum.Ama kaplumbağalarla pek bir bilgisi yoktur diye de korkuyorum.Yanlış bir müdahale yapılmasını istemem.Sanırım bunun çözümü olarak bi iğne varmış.Heralde en son çözüm onu yaptırmak.

Vitamin daha almadım ama akvaryumuna gaga taşı attım ama hiç takmıyo bile yanına geliyo şöyle bi bakıyo ve sonra gidiyo :/

Vitamin alınca yemine damlatırsınız :) Gaga taşı yinede orda dursun..

Geri