Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.
Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kabuk kırılması hakkında

had

Yeni Üye
Katılım
22 Eyl 2010
Mesajlar
9
arkadaşlar merhaba,
ben yeni üye oldum.kabuk kırılması hakkında araştırma yaparken gördüm. ne yazıkki hiçbir yerde bilgi bulamadım.
2 tane kaplumbağam var. 2 yılı geçti bendeler. büyük olan erkek ufak olan dişi. aynı zamanda aynı boyutta gelemelrine rağmen erkek olan avcumu kaplayacak yakında o kadar büyüdü.aşırı iştahlı hareketli sese görüntüye de duyarlı. aslında ufak olan yani dişi olan da öyle. ama aynı şekilde yemelerine rağmen ufak kaldı. neyse bu ufak olanın kuyruğunun tam üzerindeki kabuklar bir gün baktım yok... suyun içinde de değil,belki de bizimkiler suyunu deiştirdiler farkına varmadılar...neyse yeniler dedim,şeffaf kabuğu nasıl atıyorsa bu da öyle bir şeydir dedim geçtim.geçen gün dikkat ettik,hiçbir değişme yok. eti de görünüyor.2.5 cm kadar kabuk yok orada. kuruğun üzeri açık,görünüyor. çeksem elimde kalacak sanki kuyruk :( e kapatacak kabuk kalmamış ki. hatta etin bazı yerleri kırımıza yakın pembe bir şekilde ufak da olsa belli oluyor. iştahı hereketleri tepkileri yerinde. aylar oldu... geçenlerde bir yerde okuduğumda kabuk kırılırsa ölür diye gözüme çarptı ve korkmaya başladım. lütfen yardımcı olsun bilen arkadaşlar. ne yapmam gerekir gidişat neyi gösterir? veterinerin faydası olur mu? çok teşekkürler.
 

had

Yeni Üye
Katılım
22 Eyl 2010
Mesajlar
9
furkan54ozan' Alıntı:
Kesinlikle veterinere gitmelisiniz.Cerrahi işlem falan gerekebilir belki..

Teşekkürler... veteriner konusunda yardımcı olacak birisi var mı peki ? ben kendime doktoru zor buluyorum,veteriner nasıl bulacağım...
 

furkan54ozan

SKF Delisi
Katılım
25 May 2010
Mesajlar
1,555
Büyük Şehirlerdeki Veteriner Adresleri
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

tubidik

SKF Delisi
Katılım
9 Haz 2009
Mesajlar
2,316
benim kapluşumun da kabuğu kırılmıştı ama omuz kısmında ve 2-3 mm genişliğinde. kendi kendine kapandı. zaten ufak bişeydi kırılan parça. geçmiş olsun. umarım kapluşlar hakkında tecrübeli bir veteriner bulursun ve kapluşun sağlığına kavuşur tekrar.
 

had

Yeni Üye
Katılım
22 Eyl 2010
Mesajlar
9
çok teşekkürler... benimkinde bayağı büyük. 1-2 veteriner ile görüştüm ama bitanesi biz bakamıyoruz,uzmanlık gerekiyor onun için falan dedi. sonra aradıklarım da getirin bakarız vs dediler. açıkçası güvenemiyorum da... götürmesi sorun,ne bekliyor bizi onu da bilmiyoruz. çok üzülüyorum. büyük olan bi tutsa kuyruğu kopacak...gerçi hala cin gibi ama çok üzülüyorum :( haftasonu gideceğiz doktora bakalım. elimizden geleni yapalım da...
 
Üst