Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kabuk lekesi

Tontisss

Yeni Üye
IMG_4737.jpeg
kaplumbağamın kabuğu bir haftadır böyle ne olduğunu anlayamadım daha yeni sahiplendim bu konuda çok bir bilgim yok neden böyle olmuş olabilir ne yapmam gerekir acaba kabuk boyu 4cm

Üst plakada matlaşma var bu bir sorun değil. Hayvan büyüdükçe alttan yeni plakalar oluşur eskiler yükselir ve zamanla açılıp atılır.

Üst plakada matlaşma var bu bir sorun değil. Hayvan büyüdükçe alttan yeni plakalar oluşur eskiler yükselir ve zamanla açılıp atılır.
Çok teşekkür ederim 1 aydır bizimle yaşıyor ben de iyi bakamadım diye endişelendim geldiğinde böyle değildi çünkü bir de yem olarak Tetra reptomin menü var dönüşümlü olarak veriyorum bir de sera mineral ve tropikal biorept supreme young sipariş verdim yeterli gelir mi bir de devit kullanmalı mıyım kabuğuna gerekirse nasıl olmalı çok soru sordum ama ☺️☺️

Devite gerek yok. O sipariş verdiklerinizi iptal edebiliyorsanız edin.

Yerlerine sera, tetra ve dajana markalardan birinin gammarusunu alın. Tabandan o taşları çıkarın. Acelesi yok ama sarı silis kum alın. 0.5-1 mm aralığında çapa sahip silis kum olmalı. Vitasand pro78 marka sarı silis kum uygun.

Isıtma lambası ve su ısıtıcı var mı?

Tetra menü dediğiniz yem büyükse tropical axolotl yada omega one juvenile turtle sticks yemlerinden birini alın.

Sabah stick yem akşamları gammarus verin.

Tamamdır teşekkür ederim siparişleri iptal edebiliri ısıtıcı lamba var ama su ısıtıcısı yok ama evim sıcak şuan su sıcaklığı 27 derecelerde ölçüyorum en kısa zamanda ısıtıcı da alacağım Tetra stick var büyük değil gammarusta bakacağım

Yerlerine sera, tetra ve dajana markalardan birinin gammarusunu alın. Tabandan o taşları çıkarın. Acelesi yok ama sarı silis kum alın. 0.5-1 mm aralığında çapa sahip silis kum olmalı. Vitasand pro78 marka sarı silis kum uygun.

Tetra menü dediğiniz yem büyükse tropical axolotl yada omega one juvenile turtle sticks yemlerinden birini alın.

IMG_4741.png
içinde stick krill ve shrims var her gün d aş önüşümlü veriyordum

İlk defa bu yemi gördüm. Tamam bu yem olur içinde gammarusta varmış.

Gammarus bitince alırsınız.

Su ısıtıcınız olsun. Sabaha doğru su en soğuk haline gelir. Su sabit 28 derecede olmalı. Isı yüksek olursa çalışmaz zaten.

Tetra ht marka kaliteli sınıfta en uygun fiyatlı olanı.

Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için
İlk defa bu yemi gördüm. Tamam bu yem olur içinde gammarusta varmış.

Gammarus bitince alırsınız.

Su ısıtıcınız olsun. Sabaha doğru su en soğuk haline gelir. Su sabit 28 derecede olmalı. Isı yüksek olursa çalışmaz zaten.

Tetra ht marka kaliteli sınıfta en uygun fiyatlı olanı.

Cem Bey bir şey daha sormak isterim
Ben iki defa masraf yapmak yerine kaplumbağam için ömürlük akvaryum kurmak istiyorum ama merak ettiğim bir konu var kaplumbağamın kabuk boyu 4 cm şuan 20 cm derinlikteki suda yüzebiliyor büyük bir akvaryum alınca tamamen doldursam ona bir zararı olur mu o kadar suda kalabilir mi hiç bilmediğim için korkuyorum açıkçası bu konuda bilgilendirirseniz çok mutlu olurum

Ömürlükte suyu yarım doldurursunuz. Hayvan daha ufak olduğu için ciğerleri tam gelişmemiştir. 7 cm kabuk boyu sonrası tam kapasite doldurabilirsiniz.

Ömürlük maliyetli gözükse de uzun vadede daha hesaplıya geliyor. Sadece yem masrafı oluyor. Su değişim sıklığı azalıyor.

Ömürlükte suyu yarım doldurursunuz. Hayvan daha ufak olduğu için ciğerleri tam gelişmemiştir. 7 cm kabuk boyu sonrası tam kapasite doldurabilirsiniz.

Ömürlük maliyetli gözükse de uzun vadede daha hesaplıya geliyor. Sadece yem masrafı oluyor. Su değişim sıklığı azalıyor.
Haklısınız 2 defa masraf yapmaktan da kurtarıyor yanlız filtre ve ısıtıcıyı tam kapasiteye göre alsam ama yarım doluyken de kullansam sorun olur mu

Olmaz derece ile kontrol ederek ayarlarsınız.

100 litre üstünde su olan akvaryumlarda ömürlük akvaryuma uyumlu ısıtıcı öneriyorum zaten böylece ek masraf çıkmıyor.

İç filtreyi ömürlükte suda uçuşan deriler için kullanıyoruz. O da çöp olmuyor. Hayvan ufak olduğu için dış filtreyi şimdi kullanmayabilirsiniz. Fazla kir çıkmaz. Ama kullanmada da bir sorun olmaz. Şu an kullansanız 6 aya kadar dış filtreyi temizleme ihtiyacı olmaz.

Olmaz derece ile kontrol ederek ayarlarsınız.

100 litre üstünde su olan akvaryumlarda ömürlük akvaryuma uyumlu ısıtıcı öneriyorum zaten böylece ek masraf çıkmıyor.

İç filtreyi ömürlükte suda uçuşan deriler için kullanıyoruz. O da çöp olmuyor. Hayvan ufak olduğu için dış filtreyi şimdi kullanmayabilirsiniz. Fazla kir çıkmaz. Ama kullanmada da bir sorun olmaz. Şu an kullansanız 6 aya kadar dış filtreyi temizleme ihtiyacı olmaz.
Çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için en kısa zamanda eksiklerimi tamamlayıp paylaşacağım sizinle ☺️☺️

Geri