Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kabuk mu değiştiriyor mantar mı ?

bugraugur

Yeni Üye
kaplumbağamın kabuğunda toz gibi beyazlık ve çıkıntı gördüm bugün hal ve hareketlerinde sorun yok ama baya hareketli geçen günde akvaryumundaki taşa sürtünüyodu sanırım kabuk değiştiriyor ama beyaz lekeler beni korkuttu fotoğraflarını ekliyorum şmidi
mailto:/vy3xbk.jpg

mailto:/2ro0z1k.jpg

Bana mantar gibi gelmedi kabuk degistiriyor ve kirec birikmis kabugunu surttugu tasin ustune devrilmeyeceginden ve sivri kenarlari olmadigina emin olun kabuklarini attiginda beyazlikta gidecektir

Cvp: kabuk mu değiştiriyor mantar mı ?

Kabuk değiştiriyor plakalar iyice aralanmış. + üzerindeki beyazlıklar kireç. Kabukları attıktan sonra yeni gelen kabuklarında böyle olmamasını istiyosanız damacana su kullanın.

Daha önce yazdığım gibi bencede büyük ihtimal kireç. Tırnakla kontrol edebilirsiniz. Kireç tırnak sürtünce çıkmaz. Kabuk değişiminin son evresine gelmiş. Önceki değişiminde plakaları duruyor. Hayvan belliki kaşınmak istiyor. Taş rahat kaşınmasını sağlayamıyorsa altına girebileceki girintili çıkıntılı bir mango kökü iyi olur. Bu arada uvb lamba ve kalsiyum takviyelerinde eksik yoktur umarım. İlave olarak belirtmekte fayda var.

siyah çizgi derinlikleri bayağı artmış. hayvan kaşıntıdan kurdeşen döküyordur. emrenin dediği gibi bu işi mango kökü halleder. bunu bir an önce temin et. hayvan plakaları atamadığı için katmanlaşmış. plakaları attığında o lekelerin sorunu da ortadan kalkacaktır. uvb bu konuda gerekli olan ampul fakat ısıtıcı lamba da kabuk üstünü kurutarak plakaların gerilip atmasını kolaylaştıracaktır. kabuk şekli doğuştan düzensiz yapı oluşturmuş bu konuda gerekli destek büyüdüğü zaman kabuk eğriliği oluşmasını önleyecektir.

Geri